Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Witam,
mam pytanie, czy kolor liści się na zimę zmienia na bordo lub czerwono??? z tego co się orientuję to chyba są zimozielone, więc w takim razie jest mu chyba za mało kwaśno, jak myślicie???
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Azalie zmieniają kolor liści ale rhododendrony nie.
Co do rh, to nie podajesz jak długo rosną, jak mają przygotowane stanowisko i jakie mają pH.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

nie za bardzo rozumiem drugiej części wypowiedzi???
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Kiedy sadziłaś ?
Jak przygotowałaś stanowisko ?
Czym i kiedy nawoziłaś ?
Czy mierzyłaś pH ?
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

sadziłam na wiosnę tego roku, nawoziłam też jakoś na wiosnę, przygotowałam kwaśne podłoże, nie mierzyłam pH
pete
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 kwie 2013, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Niektóre rododendrony, np rh. carolinianum zmieniają barwę liści na zimę. U mnie PJM Elite i Regal na zimę są prawie czekoladowe a wcześniej czerwonawe.
Pozdrawiam Piotr
Pseudoekologom i ekoterrorystom NIE!
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Monia, a jak te liście się przebarwiają? W sensie te młode czy stare? Najlepiej to jakbyś fotkę wstawiła
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
zuzola11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1214
Od: 14 sty 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Mam ten sam problem z rhododendronem co monberka posadziłam na wiosnę , w odpowiednio przygotowanym podłożu ( nie nawoziłam go niczym) zakwitł niewielką ilością kwiatów , zawiązało się dużo pąków kwiatowych i wczoraj zauważyłam od dołu liście robią się takie czerwone , żółte i opadają ( dosłownie jak na jesień) jak zrobię fotke to wstawię dla lepszego zobrazowania problemu.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Z powodu ogólnej suszy różaneczniki tracą więcej niż zwykle liści, które żółkną i opadają, ale ogólnie nie jest to zjawisko niepokojące, a raczej normalne, nie ma się co martwić i co najwyżej modlić o bardziej sprzyjające aury dla tych pięknych roślin.

Łatwiej było by ocenić po zdjęciach

Pozdrawiam Tomek :wit
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Wklejam fotkę, może to coś podpowie :wit Obrazek

w tym samym czasie posadziłam dwa inne, które obecnie nie zmieniają barwy liści
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Każdego roku w okresie jesiennym mamy to samo pytanie: Dlaczego mój rododendron zmienia kolor liści teraz?

Te żółte, czerwone liście na rhododendronach teraz we wrześniu i październiku to normalny process starzenia się.
Rhododendron gubi liście jednoroczyne albo dwu-trzy letnie, w zależności od gatunku.

Tutaj jest podobny wątek z poprzednich lat:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=27057

Monika, dziekujemy za fotkę. Twój rhododendron nie umiera, ale nie wyglada on najlepiej.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Że nie wygląda on na bardzo zdrowego to wiem...kupiłam pierwszy raz rododendrona w tym roku. Trzymałam go na klatce schodowej z powodu przedłużającej się zimy. Wypuścił nowe liście zamiast kwiatów..w ogóle wyglądał na "dziwnego". Ale w przyszłym roku wezmę się za niego i go dopieszczę :heja
pozdrawiam :wit
carpediem30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 mar 2012, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: JANKI k./W-wy

Re: Czy rododendrony zmieniają kolory liści na zimę?

Post »

Witam,
W ostatni weekend września br. przesadziłam wielkiego RH (wys. 1,m - szer. 2m) dosłownie ratując go spod łychy koparki, była to więc akcja zupełnie spontaniczna i nieprzemyślana pod względem przygotowania stanowiska itp., chociaż worek kwaśnego torfu akurat miałam i został on dodany do podłoża. RH został wykopany z całą bryłą korzeniową, ale ze względu na wielkość i ciężar zostało złamane kilka gałązek (o ile ma to znaczenie). Po posadzeniu został obficie podlany.
Niestety w ostatnim tygodniu (2 miesiące po posadzeniu) zauważyłam niepokojące objawy. Liście zaczęły masowo brązowieć, na razie tylko na jednej gałęzi. Szukam informacji na ten temat w internecie, ale niestety żadna opisana choroba RH nie pasuje do objawów mojej rośliny. Najbardziej podobne zdjęcia znalazłam to na FO, ale rady wskazywały na oparzenia słoneczne lub zmiany mrozowe (u mnie niemożliwe o tej porze roku). Oglądałam listki, nie widać szkodników. Może to jakiś grzyb, który wniknął przez tkanki po ułamanych gałązkach? Sama już nie wiem... Zdaję sobie sprawę, że tak dużych roślin raczej się już nie przesadza, więc może po prostu się nie przyjął ;:145

Bardzo proszę doświadczonych Forumowiczów o radę. Bardzo mi zależy na uratowaniu tej rośliny. Słyszałam o wspaniałym dzialaniu biostymulatora ASHAI SL - podobno jest rewelacyjny i pomaga min. przy stresie po przesadzaniu, suszy i efekty widać natychmiast, ale czy mogę zastosować go tak późną jesienią? Boję się, że roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, a potem zmarźnie i stracę ją bezpowrotnie ;:174 Z drugiej strony obawiam się, że wiosną na ratowanie będzie już za późno ;:223

Załączam zdjęcia i proszę o radę, co robić :?: :?: :?:
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”