brązowe plamy i żółknące liście

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AHa
100p
100p
Posty: 160
Od: 7 gru 2008, o 22:10
Lokalizacja: Warszawa

brązowe plamy i żółknące liście

Post »

Kilkunastoletni (prawdopodobnie) Cunningham's White w zeszłym roku wiosną kwitł słabo, ale wytworzył piękne pąki. Z tych jesienią kilka się rozwinęło; reszta, mimo okrycia, przemarzła (lutowe mrozy po ciepłym styczniu). A teraz dzieje się z nim coś złego - i to chyba nie jest już odchorowywanie paskudnej tegorocznej zimy? Czy nie jakiś grzyb? Albo brak któregoś składnika odżywczego?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dzięki za (spodziewaną) pomoc
Ania (w imieniu Asi, bo to jej rododendron)
Anna
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: brązowe plamy i żółknące liście

Post »

Ja podbijam pytanie, bo właśnie miałam się zgłosić z pytaniem u mnie to samo się dzieje :(
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: brązowe plamy i żółknące liście

Post »

To nie jest grzyb. W miesiącach Maj, Czerwiec i Lipiec rhododendrony puszczają nowe liście i łodygi.

W tym krótkim czasie rhododendron potrzebuje dużo "materiałów budowlanych" na rozwój nowych liści. Jeśli korzeń jest mało wydajny, wtedy rhododendron poświęca stare liście. Wyciąga z nich pierwiastki, i liście te żółkną albo czerwienieją i więdną. Normalnie stare liście żółkną i więdną we wrześniu, ale tutaj to zjawisko jest wcześniej.

Co zrobić? Zadbać o korzeń. Na ten temat pisaliśmy dużo tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
AHa
100p
100p
Posty: 160
Od: 7 gru 2008, o 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: brązowe plamy i żółknące liście

Post »

Dzięki. Wątek korzeniowy przejrzałam, ale chyba nie wszystko zrozumiałam :roll:
Czy dobrze rozumiem, że w tym konkretnym przypadku należałoby przede wszystkim nawieźć? Ewentualnie zwiększyć zasięg ściółki kosztem trawy, żeby ułatwić życie korzeniom? Zakwasić, jeżeli pH okaże się za niskie? A jeśli nie pomoże, to we wrześniu wykopać i "przerobić" ziemię wokół bryły korzeniowej - zastąpić mieszanką przygotowaną zgodnie z zaleceniami (jak w wątku o przesadzaniu)?
Ania
Anna
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: brązowe plamy i żółknące liście

Post »

Nie rób tego, jest bardzo ładny.Gdyby pH było nieodpowiednie on tak dobrze by nie rósł. Trochę zrzuci liści i już. Możesz jedynie dać mu teraz ściółki z igliwia z darnią a wczesną wiosną w przyszłym roku podlej gnojówką z obornika końskiego ze dwa razy. Na nawożenie w tym roku jet za późno.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: brązowe plamy i żółknące liście

Post »

bardzo dziękuję za odpowiedzi na również moje pytanie -mam ten sam rh i ten sam problem-ulżyło mi ;:173
zapomniałam po wyjeździe wakacyjnym o nawożeniu
ten rh kwitnie dwukrotnie więc ma prawo być bardziej głodny
Asia :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”