Co po przekwitnieciu?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Co po przekwitnieciu?

Post »

Co po przekwitnieciu rododedndronow? Poucinac pozostalosci po kwiatach? Jak na razie zasililam nawozem do rododendronow i podlewam jak jest sucho. Wypuscil nowe galazki z listkami :D Zasatnawiam sie tylko nad tymi pozostalosciami po kwiatach, gdyz wiaza sie jakby jakies owoce czy cos podobnego :?: Poradzcie co zrobic.
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Pewna to nie jestem, ale tych przekwitniętych kwiatostanów chyba się nie usuwa (u azalii tak). A co do podlewania, to rododendrony podobno podlewa się obficie, najlepiej tak, żeby roślina była troszkę niżej niż powierzchnia gleby, wtedy woda nie będzie odpływała w siną dal, tylko dobrze roślinkę napoi.
Ale poczekajmy jeszcze na inne odpowiedzi, bo ja jestem nadal początkująca :)
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Powinnaś usunąć przekwitłe kwiaty. Nieusunięte zaczną zgnić i mogą wywołać choroby u rośliny. Poza tym, aby roślina w następnym roku obficie kwitła, bardzo potrzebuje tego zabiegu. A robi się to tak - pęczek kwiatów lekko wyginasz w dół i powinnien sam lekko się odłamać.
Co do podlewania - to przyznaję się, że nie zawsze mam czas i "głowę" (sześciomiesięczny synek) - odpukać obficie kwitną :P :P :P Nawożę dwa razy w roku - kwiecień i lipiec.
Pozdrawiam cieplutko!!!!
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Witam
Ja również uprawiam rhododendrony od niedawna i również brak mi doświadczenia.
Działając intuicyjnie zacząłem usuwać pozostałości po kwitnieniu, lecz bardziej dla estetyki niż dla zdrowia i kondycji roślin.
Usuwałem pojedyńcze pręciki pozostałe z każdego kwiata przez wyłamywanie ich do dołu ( tak jest łatwiej ).
Po ich oberwaniu pozostał zielony stożek z nasady którego wyrastają rozgałęzienia liściowe. Jak sądzę tego już usuwać nie należy ?
A swoją drogą przy obfitym kwitnieniu to praca bardzo mozolna. :wink:
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

W zeszłym roku usunęłam przekwitłe kwiaty i w tym roku mój rododendron kwitł obficie i długo. a to fotka z zeszłego roku : Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Post »

Jeśli można chciałabym pochwalić się swoją azalią. Dostałam ją w ubiegłym roku na urodziny (w kwietniu), na zimę ją okryłam włukniną, a teraz proszę jaka jest piękna.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

to akurat rododendron, alr różanecznik jak azalia
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Post »

:oops: Sorki jeszcze mi sie ciągle mylą niektóre roślinki
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Pamiętaj, azalie te wysokie gubią liście na zimę, rododendrony mają sztywne trwałe liście, które pozostają na roślinach 4 lata.
I są azalie półzimozielone niskie 0,6-0,8m max to najczęściej mieszanka japońskich gatunków i odmian, od niedawna występują wśród nich nawet dubeltowe.
I są bardzo podobne do tych azalii rododendrony drobnolistne, ale one kwitną przed głównym kwitnieniem różaneczników i często powtarzają kwitnienie pod koniec lata.


Oj namieszałem Ci w głowie, ale to właśnie warto zapamiętać to jest podstawa, od której są wyjątki...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

zygmor pisze:Pamiętaj, azalie te wysokie gubią liście na zimę, rododendrony mają sztywne trwałe liście, które pozostają na roślinach 4 lata.
A co po 4 latach? Łysieją bezpowrotnie i ulistnienie trzyma się tylko górą czy w to miejsce odrastają świeże listki?
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Post »

Dzięki - jestem tu właśnie po to żeby się uczyć ;:32
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

A co po 4 latach? Łysieją bezpowrotnie i ulistnienie trzyma się tylko górą czy w to miejsce odrastają świeże listki?

Te liście wymieniają się corocznie, ale żyją 4 sezony.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”