Rhododendron zimą

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

bukjan a ten pierwszy na zdjęciu z poprzedniego roku przeżył?
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Rhododendron zimą

Post »

Przeżył i obecnie wygląda tak Obrazek
ten na pierwszym planie
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

Wygląda świetnie, rok temu ja nie dawałabym mu wielkich szans, bo wyglądał jakby usechł. Co z nim później zrobiłeś?

A jakby ktoś miał taki problem teraz jak ZENOBIUSZ rok temu, to trzeba rozgarnąć trochę ściółkę i porządnie podlać letnią wodą żeby rozmrozić ziemię
ZENOBIUSZ pisze:Jeden z moich rododendronów po zimie nie może wrócic do pierwotnej formy, liście jego są obwisłe i miękie. Od chwili ustapienia mrozów staram się go zraszać i podlewam , lecz bez skutku. Odczyn pH 4,0.


Obrazek
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Rhododendron zimą

Post »

Obserwuję wątek.
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Rhododendron zimą

Post »

Oberwałem wszystkie chore liście pozostawiając prawie gołe łodygi, bidulek wyglądał tak
Obrazek
ale jak widać na dobre mu to wyszło :D
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

rzeczywiście, prawie same patyczki zostały :D bardzo dzielny ten Twój. Co to za odmiana?
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Rhododendron zimą

Post »

W chwili obecnej nie jestem w stanie Odpowiedzieć na Twoje pytanie gdyż jestem 50 km od działki, ale jeśli tylko tam będę postaram się udzielić odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Rhododendron zimą

Post »

Witam ! Z rh jest podobnie jak z azaliami . Często po zimach , szczególnie u młodych egzemplarzy , zaobserwować można zmiany na liściach spowodowane częściowym wymarzaniem ( są też odmiany bardziej na to narażone ) . Ja nigdy jednak nie obrywam tych uszkodzonych liści , chyba , że uszkodzenia przekraczają , no powiedzmy 70 % blaszki . Krzew nie wygląda może zbyt pięknie , ale też nie wymuszam na nim , po ciężkich zimowych przejściach , podjęcia wielkiego wysiłku jakim jest wytworzenie dużej ilości nowych liści . Z czasem w trakcie okresu wegetacyjnego te uszkodzone ( trwa to nawet dwa sezony ) zostają zastąpione przez nowe i roślina w miarę bez stresu odbudowuje się . Po pięciu - sześciu latach jest już na tyle dorosła , że nawet te najtęższe mrozy znosi prawie bez uszczerbku i odwdzięcza się pięknym kwitnięciem . Pozdrawiam .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

herbata68 trochę racji masz, ale najczęściej w te bardzo mocno uszkodzone liście wchodzi zaraz grzyb. Jeśli już są brązowe to chyba nie ma co czekać. Moim zdaniem nie ma znaczenia czy się oberwie takie liście (raczej wytnie), a nawet utnie kawałek łodygi, zaraz budzą się pąki śpiące i tego samego roku roślina ma mnóstwo liści.

Mam taki jeden egzemplarz nie na nasze warunki, co roku większość liści przemarza ale o dziwo wszystkie pąki kwiatowe przeżywają i pięknie kwitnie. W tym roku - o dziwo - te potężne mrozy przeżyła bez szwanku.

Adasko aż miło popatrzeć :D
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Rhododendron zimą

Post »

Witam ! Moniko - oczywiście każdy ma swoje doświadczenia i złotego sposobu nigdy nie będzie - choćby ze względu na różne stanowiska czy regiony kraju . Powtórzę więc jeszcze raz - liście które tylko częściowo zostały uszkodzone można a raczej istnieje potrzeba usuwania tylko i wyłącznie ze względów estetycznych . Usunięcie np. 80 % liści to już inna sprawa . Całkowita defoliacja to dla rośliny duży wysiłek . Stosuje się ją np. w sztuce Bonsai w celu zagęszczenia drzewka ale wyłącznie na roślinach silnych i zdrowych . W naszym przypadku można ją stosować np. przy starszych , mocno " wyłysiałych " egzemplarzach w połączeniu np . z przycięciem gałęzi . Spowoduje to ładne zagęszczenie i bardziej zwartą budowę naszego krzewu . No i druga sprawa - brązowienie liści nie przekłada się w prosty sposób na atak grzybów . Jednak jak pisałem wyżej , każdy ma prawo do swojego zdania i postępowania wg swojej wiedzy i doświadczenia . Pozdrawiam .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

Masz całkowitą rację.
Pisząc o brązowych liściach miałam na myśli martwe, takie jak na wielu obrazkach w tym wątku, w martwe zawsze wchodzi grzyb i kończy dzieło http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p1441900
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Rhododendron zimą

Post »

Moniko byłem na działce i ustaliłem, że moja odmiana rhododendrona to Warendace
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rhododendron zimą

Post »

bukjan czy ta nazwa jest prawidłowa? może rh 'War Dance'? http://www.lwk-niedersachsen.de/index.c ... &rid=32186 ,
- na tej stronie są też zdjęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”