Podłoże do różaneczników i azali

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil pisze:Wiem, że nie sypiemy nawozów w roku, w którym posadziliśmy roślinę. Jednak producent napisał, żeby sypnąć tego nawozu do ziemi, pod korzeń.
Ty musisz podjąć decyzję.
Przeczytałeś ten ważny link, więc z czegoś musisz przygotować stanowisko, powinieneś popatrzeć na bryłę korzeniową przed posadzeniem (kto wie może będziesz musiał uszkodzić korzenie) itd
Z całą pewnością nawóz który kupiłeś to siarczan amonu, więc moje pytania powyżej są aktualne, mówię poważnie.
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

No i posadziłem w końcu tę naszą azalię. :D Tak jak pisałem wcześniej - jako podłoża użyłem uniwersalnej mieszanki torfowej (zapasy sprzed zimy) i specjalnego nawozu zakwaszającego. Dodałem trochę igliwia sosnowego. Na górę dosypałem drobnej kory sosnowej.
Dziś tak dla świętego spokoju porozmawiałem sobie na temat sadzenia różaneczników z panią ze sklepu ogrodniczego i powiedziała, że oni robią dokładnie tak samo.
Na dzisiejszą nockę spece od pogody prognozują ujemne temperatury, tak że azalia poszła pod przykrycie z białej agrowłókniny.

Moniko pewnie masz trochę inne zdanie na temat sadzenia - pozdrowienia dla Ciebie i podziękowania zarazem za zainteresowanie. :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Ty pytałeś a ja odpowiadałam zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem :D
W taką mieszankę jaką zrobiłeś czyli: uniwersalna mieszanka torfowa (pH 6,0-6,5) + siarczan amonu + igliwie sosnowe ja bym nie posadziła :D . Poza tym mam bardzo złe doświadczenia z korzeniami w kształcie doniczki, ale to inna bajka
Posadziłeś tak jak chciałeś od początku, i to Twoja decyzja, którą chyba już dawno podjąłeś, ale miło było podyskutować :D ..życzę oczywiście żeby azalia pięęęknie rosła przez wiele lat
:wit
Marcin33
ZBANOWANY
Posty: 18
Od: 7 mar 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil, w tym podłożu , to i ja bym jej nie posadził. Jeszcze ta chemia na początek ;:oj Nawożenie dopiero na przyszły rok ;) W roku posadzenia, roślina czerpie składniki odżywcze z podłoża , które przygotowałeś.
Ja bym zrobił tak : torf kwaśny (pH 4,5-5), ziemia kompostowa + przekompostowany obornik, ziemia uniwersalna - wszystko ładnie wymieszać. W to posadzić azalię a później wyściółkować korą ;)
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

To proszę napisz mi w jaki sposób powstaje ten torf kwaśny? Producent w jakiś sposób go musi wytworzyć, żeby go potem sprzedać w kolorowych workach.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Ostatnio piękne okazy rododendronów widziałem w parku koło uzdrowiska w Goczałkowicach.Tak się pechowo złożyło,że zapomniałem naładować telefon i nie mogłem zrobić fotek ale największe okazy miały około 5m szerokości i 3,5-4 wysokości a właśnie co mnie bardzo zdziwiło ziemia,w której tam tak pięknie rosną bardzo odbiega od tej uważanej za odpowiednią.Nie ma w sobie nic torfu i jest to taka gruzełkowata ilasta gleba w dotyku gdy wilgotna jak plastelina o pH trudno powiedzieć ale na pewno nie aż tak bardzo niskim bo rośnie tam również sporo pięknych okazów cisów,które bardzo kwaśnych gleb nie tolerują.Pojadę tam za 3 tygodnie odebrać babcię i wtedy zrobię fotki gdy będą już obsypane kwiatami bo już mają dosłownie setki pączków.
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Proszę o poradę.dostałam dwa rododendr. i czy odpowiedznia będzie pod nie taka mieszanka:trochę torfu,trochę ziemi pod borówki bo mi został worek, i trochę ziemi specjalnej pod te kwiaty kupiłam w obi, na wierzch podsypię korą co jakiś czas zasilę nawozem zakwaszającym obok posadzę ze dwie azalie.
Awatar użytkownika
mic44
50p
50p
Posty: 68
Od: 17 paź 2010, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Co myślicie o dodaniu hydrożelu do torfu :?:
''Nie żyję, by lepiej biegać. Biegam, by lepiej
żyć''.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Biorąc pod uwagę że rh korzeniami nie rosną w głąb tylko na boki , to czy można żeby zapobiec " uciekaniu" kwaśności gleby i innych składników ( łącznie z wodą ) wyłożyć na dnie przygotowanego dołka jakąś folię budowlaną , podziurkowaną - oczywiście , czy raczej ta folie rozkładając się będzie szkodziła ? ( masło maślane ale może wiecie o co mi chodzi )
duduś
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Jak włozysz folię pod Rh to prawdopodobnie go utopisz.Rh lubią wilgoć ale nie stale mokre "stopy" :?
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

no tak ale zakładam że folia będzie sperforowana, a ja mam piaski, więc przepuszczalność bbbb. dobra - gdzieś na forum o takim postępowaniu czytałam ale nie umiem natrafić na tamten post ;:14
duduś
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Przeczytałam o fusach od kawy! Mam w pracy 3 ciśnieniowe ekspresy więc takie fusy się nadadzą? Czu nie przesadzę jeśli będę podsypywać 1/2 litra fusów dziennie? Podłoże mam nędzne, ale kilka worków torfu kwasnego wrzuciłam. Rododendrony są zmarnowane w poprzednim ogrodzie i dopiero od roku są u mnie i cały czas walczę o ich kondycję.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”