Azalia ukorzenianie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Azalia ukorzenianie

Post »

Próbuję ukorzenić azalię. Użyłem ukorzeniacza do roślin zdrewniałych, przykryłem słoikiem. Nie wiem, czy dobrze wybrałem porę roku i czy w ogóle w ten sposób można azalię ukorzenić. Może ktoś mi coś podpowie?
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Pewnie że można, ale z sadzonek zielnych ( że świeżych przyrostów :) ) Możesz spróbować ze słoikiem, ale nie wiem czy uda Ci się utrzymać odpowiednią wilgotność. Pamiętaj też o wietrzeniu:) Generalnie azalia bardzo łatwo się ukorzenia, więc może się uda :)
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Dzięki za radę. Spróbuję dodatkowo ze świeżych odrostów.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Minął prawie rok. Azalia (zdrewniała) ukorzeniła się i zdrowo rośnie. Natomiast próby ukorzenienia ze świeżych (zielnych) przyrostów nie powiodły się.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Awatar użytkownika
jula
50p
50p
Posty: 90
Od: 25 sie 2010, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Może i ja spróbuję w tym roku? A z rhododendronami to jak bywa? ktoś może wie?
Pozdrawiam Julita - jeszcze nie ogrodnik
Mój zielony kawałek
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Rododenron, azalia, różanecznik - to prawie ta sama roślina, więc chyba problemów z ukorzenianiem nie powinno być. A zresztą gdy człowiek kocha rośliny i się zaweźmie, to i kij od miotły puści korzenie. Moja ukorzeniona azalia jest już posadzona w gruncie, puszcza świeże listki. Myślę, że system korzeniowy na tyle się rozrośnie, że przezimuje bez problemów.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Awatar użytkownika
jula
50p
50p
Posty: 90
Od: 25 sie 2010, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

krzand pisze: A zresztą gdy człowiek kocha rośliny i się zaweźmie, to i kij od miotły puści korzenie.
Coś w tym jest, bo kiedyś wykorzystałam (jako podpórkę do kwiatka doniczkowego), wyschnięty badyl bzu i po pół roku leżenia odłogiem w ogrodzie potrafił w doniczce wypuścić listki ;:7
Pozdrawiam Julita - jeszcze nie ogrodnik
Mój zielony kawałek
Judyt
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 cze 2010, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

U mnie się ładnie ukorzeniła azalia, bez problemu przezimowała.
Awatar użytkownika
jula
50p
50p
Posty: 90
Od: 25 sie 2010, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Judyt, a zimą gdzie ją trzymałaś, bo rozumiem, że zimowała w doniczce?
Pozdrawiam Julita - jeszcze nie ogrodnik
Mój zielony kawałek
Awatar użytkownika
caliel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 paź 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Witam

Raczkuję jeśli chodzi o azalie. Zakochałam się w nich. Chciałam zrobić sobie odszczepkę z doniczkowej, która stoi u Teściowej. Nie wiem jaka dokładnie to odmiana, ma drobniutkie owalne listki i kwiaty o poszarpanych końcach koloru białego w lamówką różową. Jest cudowna. I nie wiem do końca jek sie za to zabrać? Uciąć nową młodą gałązkę i włożyć do wody do czasu wypuszczenia korzonków? Puści w samej wodzie? Przykrywać ją woreczkiem? Użyć ukorzeniacza? Jeśli tak to ja? Do ukorzeniacza i od razu do ziemi czy zamoczyć w ukorzeniaczu i włożyć mimo to do szklanki z wodą?

Bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Najprostszy sposób na ukorzenienie azalii, to wiosną nagiąć gałązkę do ziemi, lekko przysypać i przygnieść kamieniem. Zapomnieć do jesieni. Jesienią zdjąć kamień, delikatnie podważyć łopatką, odciąć od rośliny macierzystej i gotowe! Jeśli azalia rośnie w doniczce, musisz odciąć, a najlepiej oderwać szczepkę w ten sposób, aby został przy niej kawałek gałązki , z której szczepka wyrastała. Następnie lekko uszkodzić korę na końcówce, zanurzyć ją w ukorzeniaczu (najlepiej typu AB do roślin półzdrewniałych) na głębokość ok. 2 cm, otrzepać, żeby nie zostawić nadmiaru proszku. Nie moczyć w wodzie!!! W ziemi z dodatkiem perlitu robimy otwór i delikatnie, żeby nie zetrzeć ukorzeniacza, wsadzamy do niego szczepkę. Ugniatamy i przykrywamy odciętą połową butelki po napojach. Najlepiej górną połową, żeby można było odkręcać nakrętkę w celu wietrzenia. Najlepsza pora, to wiosna, ale ja moją też ukorzeniłem jesienią. Życzę powodzenia! Daj znać o efektach.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Awatar użytkownika
caliel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 paź 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Super.
Dziękuję bardzo Krzysztof :)
Ja wsadziłabym do wody głupia :( Posłucham Cię i zrobię wg wskazówek. Już nie mogę się doczekać :) Azalia rośnie w doniczce, poza tym ma dość wysoki "pień" więc skorzystam z drugiego sposobu.
Dam znać jak coś się ruszy :) Mam nadzieję, że pora roku nie będzie jej przeszkadzać i przyjmie się .

Jeszcze raz dzięki :)
Pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
caliel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 paź 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Azalia ukorzenianie

Post »

Witam

I niestety ale pora roku zadecydowała :( Zmarniała moja odszczepka azalii. Na początku trzymała sie dzielnie ale w efekcie finalnym uschła i nie zdążyła sie ukorzenić :/. Trudno. Poczekam do wiosny.

Karolina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”