Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
tadwoj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 maja 2012, o 05:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Czy jest już pora na rozmnażanie z zielonych pędów. ktoś tu pisał że późną jesienią. Jeszcze niby nie późna , ale od kilku dni są już przymrozki i to nawet -5 st.C. W połowie września wsadziłem do ukorzeniarki trochę pędów które dostałem. Siedzą na podgrzewanym podłożu ze 100% wilgotnością. Boję się tylko jakiegoś grzyba w tych warunkach. Parę sztuk wsadziłem bez podgrzewania, zobaczymy co wyjdzie. ;:215
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

tadwoj, a jak zrobiłeś/skąd wziąłeś to podgrzewane podłoże..?? :)
tadwoj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 maja 2012, o 05:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

We wiaderku na dnie izolacja styropianowa,na tym folia aluminiowa i zwinięty kabel grzewczy z termoregulatorem RT2.Zasypane kwaśną ziemią zmieszaną z perlitem.Przykryte folią i jazda ;:215
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Aaa, to takie buty... To nawet nie jest takie trudne :D Dzięki tadwoj :wit
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Nie rozmnażam wprawdzie różaneczników ale moje same ukorzeniają i pełzną coraz dalej ( oczywiście nie wszystkie ).
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Pod swoje różaneczniki rozsypywałam jesienią zleżałe trociny sosnowe i korę.Jakież było moje zdumienie,gdy podniosłam gałązki leżące na ziemi,a na nich zobaczyłam mnóstwo korzeni.Nie zależy mi na rozmnażaniu różaneczników,ale przez przypadek dowiedziałam się,że jest to bardzo proste.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Danusiu, jak widać czasami najprostsze metody są najlepsze !
Gila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 maja 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Witam najprostszy i najbardziej efektywny sposób na powiększenie ilości rododendronów -to po przez odkłady [ trwa to dłużej ] ale jest pewniejszy . Owszem rozmnażałam po przez sadzonki , które sadziłam do doniczek , doniczki wkopywałam w cieniu i nakrywałam plastykową butelką [odcina się dno butelki ] jednak w amatorsko jestem za odkładami pozdrawiam Gila
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Bardzo dobry sposób przez odkłady , tylko że powiększamy swoje odmiany . Ja w styczniu obeszłam rodzinę i zdobyłam 4 inne odmiany . Porobiłam po 3 sadzonki około 10-cio centymetrowe , ukorzeniacz , przykryłam woreczkiem foliowym i na słoneczny parapet .Jak nie ma słońca i na noc na kaloryfer . Już wypuszczają boczne kolce ;:138 . Mam nadzieję , że chociaż 50% się ukorzeni . W maju pójdą do ogrodu jeżeli będą korzenie . Tak samo potraktowałam ostrokrzew ( jedna roślinka już ma korzenie ) , kiścień i cyprysik n. pendula . Czekam na efekty a w maju napiszę co z tego wyszło ;:14
Pozdrawiam :wit Beata
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Beata,

i jak Twoje rozmnażanie z ukorzeniaczem??
Joasia
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Moje ukorzenione z sadzonek, rosną już 2 rok, 3 mniejsze po prawej sadzone w tym roku :) Obrazek Obrazek
Dodane po to by ludzie nie poddawali się po kilku niepowodzeniach, bo mi też od razu to nie przyszło. Zanim się udało minęło 3-4 lata. :)
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Z różaneczników ukorzeniło się 4 a było około 20 , ostrokrzew o wiele lepiej a najgorzej cyprysik lawsona pendula bo ani jedna sadzonka . Ukorzeniła się też połowa szczepek cisa kilku odmian i kiścień . Wszystko poszło do ogrodu a czy przetrwa zimę to zobaczymy . Kupione na all nasiona rh nie powschodziły a zebrane na wiosnę z azali pontyjskiej nasiona wykiełkowały chyba wszystkie i też już się hartują w ogrodzie .
Pozdrawiam :wit Beata
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Ukorzeniałem z sadzonek półzdrewniałych. Terminy nie są tak ważne, ważne jest aby sadzonki były w odpowiednim stadium, tak jak napisałem półzdrewniałe. Próbowałem w kilku terminach, wczesną wiosną gdy jeszcze był śnieg, trochę później czyli gdzieś ok. kwietnia, w czerwcu próbowałem i sierpniu/wrzesniu. W każdym czasie jakąś część sadzonek się ukorzeniła. Podstawa to duża wilgotność powietrza, a więc w domu możecie przykryć sadzonki workiem foliowym lub ściętą butelką. I wietrzyć co jakiś czas. I nie trzymać sadzonek bezpośrednio na słońcu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”