Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Czy mógłby ktos zdiagnozować moją roślinę. Na zimę zostala przeniesiona do garażu i tak teraz wygląda.


Obrazek
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Asprekolu podlewanie krowiakiem to będzie dobry pomysł? Mam w tym roku bekę rozrobioną i mogę lać do bólu wszędzie...
Rubinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 lip 2017, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pleśń na ziemi pod rododendronem?

Post »

Witam! Ja również potrzebuję rady. Co się dzieje na ziemi pod moimi rododendronami???? Wygląda to po prostu jak pleśń. Rododendrony posadzone rok temu. Ogólny klimat bardzo sprzyjający (wilgotny). Warunki glebowe też naturalnie sprzyjające. Samo stanowisko niestety niekorzystne - brak osłony przed wiatrem i słońcem. Po wietrznej i bezśnieżnej zimie z częstymi wahaniami temperatury dość mocno zmarniały. Zaobserwowałam żółknięcie liści, plamki, kropki na liściach. Dostały nawóz ok miesiąc temu i wyglądało, że zaczynają się dźwigać a tu takie coś. Co robić?
Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Rzeczywiście wygląda na pleśń. Zacytuję opinię eksperta z wytłumaczeniem genezy zjawiska:
Problemy z pleśnią mają związek z zaburzeniem gospodarki wodno-powietrznej w podłożu. Prawdopodobnie zostało ono mocno przesuszone, po czym obficie podlane. W rezultacie korzenie odczuły brak tlenu i doszło do tzw. przyduchy glebowej. Takie zjawiska sprzyjają rozwojowi chorób, szkodników i pleśni, które tworzą na powierzchni ziemi powłokę nieprzenikalną dla powietrza, a wtedy korzenie duszą się jeszcze bardziej. Ponadto grzyby pleśniowe pobierają z podłoża znaczne ilości azotu, co hamuje rozwój roślin. Warto dodać, że mogą też wywoływać reakcje alergiczne u ludzi.
Aby wyeliminować ten problem i nie dopuścić do jego nawrotu, trzeba usunąć wierzchnią warstwę ziemi i zastąpić ją nowym, sprawdzonym podłożem.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
fillon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 mar 2017, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

rododendron suche koncowki

Post »

Czy te suche koncowki lisci to poczatek choroby? Jakiej i co robic?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/6dw ... 0X5oME8qmY
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: rododendron suche koncowki

Post »

Wygląda, że raczej nadmiernej wilgotności wynikającej z mało przepuszczalnego podłoża.
Rubinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 lip 2017, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odzew i za przydatne informacje! Faktycznie, po okresie suszy (gleba sucha jak wiór) dość mocno podlałam/przelałam moje rododendrony -Na forum piszemy poprawnie/Karo Na szczęście po pleśni nie ma już śladu a rośliny mocno odżyły :)
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Proszę Was, znawców tematu, o pomoc :!: - co się dzieje z moim rododendronem? Czy to uszkodzenia mrozowe, nieprawidłowe nawożenie czy jakaś choroba? Podobne objawy (brązowienie liści) zaobserwowałam na dwóch azaliach.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Poparzenia słoneczne - cóż przy takich temperaturach jak były w czerwcu to wiele krzewów nie wyrabia z odparowaniem wody.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Asprokolu - dziękuję!
Czyli nie muszę nic specjalnego z tym robić? Czy mogę jakoś pomóc roślinom? Akurat ten ze zdjęcia nie rośnie w specjalnie nasłonecznionym miejscu, ale przez jakiś czas w ciągu dnia ma trochę słońca... Ja dość sporo podlewam różaneczniki w okresie letnim, czy to źle?
Pozdrawiam
Barbara
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witam, mamy problem kilka naszych rododendronów po kilku latach zostały przesadzone, teraz dostaly czerwone i żółte liście. Domyslam sie, ze sa spalone byly upaly i tak dalej . Mozna je poobrywac? Pojawił sie także grzyb na liściach czym jest to spowodowane i jak temu zaradzic?

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Krzew ma niedobór fosforu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Na młodych liściach mojego rododendrona pojawiły się brzydkie zmiany, brązowe kropki z żółtą obwódką, liście deformują się. Nie widać żadnego szkodnika. Podobny problem dotyczy rosnącego w pobliżu perukowca ale ten już sobie chyba z tym poradził, bo najświeższe liście ma zdrowe. Co to może być? Działać? Zostawić?

Obrazek

pod spodem
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”