Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kakarli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 lip 2015, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Łódzkie

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witam i proszę o pomoc.
Zakupiłam różaneczniki bez dokładnego ich obejrzenia - mam nauczkę.
Na paru liściach ( liście zeszłoroczne i tegoroczne) zauważyłam ślady bytowania jakiegoś głodomora. Czy to opuchlaki? Czy niewielka skala zniszczeń wskazuje raczej na przypadkowego "wędrowca"?
Z góry dziękuję!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

To nie ślady po opuchlakach i niestety masz małe szanse się zemścić bo to co pogryzło może być setki kilometrów od Ciebie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witam "letnio" i gorąco :wit
Mam wielką prośbę - proszę o diagnozę i zalecenia leczenia....bo chyba uśmiercam mojego rodka :oops:
Mój rododendron w zeszłym roku chorował - miał brązowe liście i żeby tego było mało to jakieś robale dziury w nich robiły. Ale doszedł do siebie i w tm roku ładnie kwitł. Wydawało mi się że jest już ok., ale coś się dzieje z tegorocznymi przyrostami - łodygi są strasznie wiotkie, dosłownie pokładają się :(
Właśnie wróciłam z ogrodu - zrobiłam zdjęcie
Obrazek
Nie wiem czy to widać na zdjęciu (zdjęcie jest zrobione z góry), ale tegoroczne łodygi nie dość że długie i na długiej odległości bezlistne to leżą bo nie są w stanie utrzymać ciężaru liści na czubku.
Mam 4 rododendrony w podobnym wieku i rozmiarach, ale tylko ten tak dziwnie się zachowuje.
Powiedzcie mi proszę co zrobiłam źle i jak to mogę naprawić... bo coś czuję że to moja wina, tylko nie mogę dojść co nabroiłam :oops: :(
Pozdrawiam, Aneta:)
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Mam w tym roku dokładnie taki sam problem :) Mega długie pędy które czasem łamią się nawet od wiatru. Ale ja chyba przesadziłem z nawożeniem dolistnym, chociaż w sumie raz na miesiąc je pryskałem...
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Przenawożenie azotem. Dobrać odpowiedni nawóz. Podawać w odpowiednich ilościach. Trudno cokolwiek poradzić, potrzeba dużo deszczówki aby wypłukać nawóz. Radzę już nic nie kombinować z nawozem w tym roku. Warto mieć nawóz o niskiej zawartości azotu i nie używać siarczanu amonu. Ja używam z umiarem nawóz jesienny na wiosnę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Najpierw dobrze podłej tego forma, bo te młode są najbardziej wrażliwe na brak wody, bo woda utrzymuje ich sztywność czyli turgor,. Jeżeli to brak wody to powinnaś chronić go od słońca, cieniować.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za diagnozę ;:196
Chyba w tym nawożeniu "pies pogrzebany".... były kiepskie po zeszłym roku i zimie .... chciałam je "odżywić" i chyba koktajl Mołotowa im zaaplikowałam :oops:
Ten rośnie w miejscu gdzie najdłużej operuje słońce - jest największy więc mu więcej dawałam jeść.
Ja je podlewam praktycznie codziennie wieczorem. Też myślałam że taki "oklapnięty" jest z braku wody ale od kilku dni go porządnie podlewam a łodygi jak były klapnięte tak są klapnięte :( :roll: One są długie, cienkie i wiotkie a na końcu dość dużo liści których nie są w stanie utrzymać .....i leżą.
Powiedzcie mi jeszcze proszę - czy te łodygi się wzmocnią i będą "sterczące" czy tak już "leżące" zostaną?
A może je obciąć żeby wypuścił nowe?
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Posłuchaj Zygmor-a pierwsze to obficie podlać a obficie to więcej niż konewka wody. Woda wymyje część nawozu. Miałem taki przypadek na początku moich przygód z rododendronami i się utwardziły.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Dziś mu zaaplikowałam 2xpo3 konewki wody :)
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

vikii pisze: Mam 4 rododendrony w podobnym wieku i rozmiarach, ale tylko ten tak dziwnie się zachowuje.
Powiedzcie mi proszę co zrobiłam źle i jak to mogę naprawić... bo coś czuję że to moja wina, tylko nie mogę dojść co nabroiłam :oops: :(
No właśnie nie napisałaś co "robiłaś" temu rododendronowi, że wykazujesz taki kompleks winy :D
Czy potrzebnie? Na zdjęciu widzę dobrze odżywioną roślinę, której dolegać mógł chwilowy deficyt wody wskutek czego młode pędy są bardziej wiotkie niż powinny i klapnęły. A jaka to odmiana? Rh to nie berberys przecież gdzie pędy rosną pionowo i szybko drewnieją.
Za dużo nawozu? Trudno, za rok trzeba by bardziej oszczędnie aplikować pożywienie. A zbyt długie pędy się przytnie po kwitnieniu i roślina wróci do normy jeszcze gęstsza i ładniejsza. Po co teraz przejmować się na zapas?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Moje rododendrony rosną w siłę :D odpowiednie nawożenie ,woda i stanowisko.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Proszę o poradę, młode przyrosty na jednym rododendronie mają kolor prawie żółty ( jest to roślina wysokości ok. 170 cm , rośnie prawie w cieniu ) co zastosować by po pomóc ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

3 łyżki nawozu na konewkę wody plus 1 łyżeczka kwasku cytrynowego - podlać obficie.
Powtórzyć po tygodniu aż do końca lipca. Później już nie podawać nawozu. Można też dolistnie ale 1 1/2 łyżki na konewkę 10 litrową i tym zraszać roślinę.
Użyć nawozu do borówek.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”