Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

:wit

dzisiaj byłem i chyba jest nieźle... tzn. liście były w dotyku już prawie tak jędrne jak te "zdrowe" (choć wygląd bez zmian). Chyba pod wpływem wysokiej wilgotności nabrzmiały pąki, zwłaszcza te w kątach liści.
Dorzuciłem kilka cm ściółki (gleba pod ściółką wciąż wilgotna) i zrobiłem w "dachu" folii 2 otwory o średnicy ok 8-10 cm. I został dalej przykryty.

Obrazek

te powiększone pączki
Obrazek

a dlaczego miałby być taki pesymizm ws. jego szans wśród czytających? zobaczymy jak będzie :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Witaj Adrianie, widać w Tobie jakby więcej optymizmu :D
Zobaczymy jak teraz zareaguje. Myślę, że ok. tygodnia powinien być pod tą folią z dziurami.
Sprawdź pogodę na ok 2 tygodnie, bo folię trzeba zdjąć i zastąpić kartonem (?) nakrytym włókniną, ale w takim momencie, żeby krzew nie doznał szoku termicznego - chyba że ktoś z doświadczonych szkółkarzy poradzi coś innego (bo mi szczerze mówiąc cały czas podpowiada tylko intuicja..)
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

hej Moniko :wit

troszkę go dziś podlałem i opryskałem antygrzybowym. Stan ogólny się nie pogorszył, liście trochę cieńsze niż u "normalnych" różaneczników, ale dosyć jędrne. I oczywiście bardziej opuszczone - ale zdarzyła się 1 noc z -5C. Na karton dostał agrowłókninę. Ten tydzień ma być jeszcze ciepły - kilkanaście stopni w dzień, ok 5 w nocy.

Obrazek

Zastanawiam się, te pąki w kątach liści i pod pąkiem kwiatowym są nabrzmiałe - może do wiosny zrzuci liście i wypuści nowe?

Obrazek

pozdrowionka
Adrian
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Witaj
Pąki nabrzmiały bo była szklarnia, teraz to mają zasnąć i przetrwać do wiosny.
Myślę że to już wszystko co można było zrobić, reszta w rękach natury. Część liści będzie wg mnie powoli usychać, ale o tym niech krzew sam decyduje, w każdym razie nic teraz nie obcinaj, ew wiosną. Rób liściom czasem prysznic no i mocno trzymam kciuki. Jeśli będziesz mógł, to pokaż go za tydzień
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Adrian, nadal wieje optymizmem?
łodygi się nie marszczą?
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

:wit Moniko,

wg mnie jest nieźle, tzn. pewnie część liści opadnie, ale pędy nawet jakby mniej pomarszczone...
te białe plamy to po zapobiegawczym oprysku antygrzybowym

zdjęcie zrobione w niedzielę (14.11.)
Obrazek

P.S. Moniko, a kiedy pochwalisz się swoimi różanecznikami? Z utęsknieniem wypatruję Twojego wątku z fotkami Twych okazów :P
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

witaj :wit
dzięki, że możemy sobie pooglądać co się dzieje od 1,5 m-ca. Taka fajna lekcja poglądowa,
Sama jestem ciekawa co się dalej wydarzy
A w długie zimowe wieczory namawiam Cię na pogłębienie wiedzy o grzybach i środkach ochrony ..jakie grzyby, co wywołują, dlaczego, no i co robić - czym, kiedy.... :D
Jako pierwszą lekturę proponuję http://www.zeszytyproblemowe.pan.pl/ima ... z1/40-.pdf
i http://www.botany.pl/pubs-pdf/Acta%20My ... /21-27.pdf
jakoś tu nie widzę Cercospora, które ponoć są najbardziej powszechne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Adrian hmm.. dopiero teraz zauważyłam, a co to jest? czy to jakieś przekłamanie na zdjęciu?
Obrazek

jeśli to jest pęknięcie to wymieszaj farbę emulsyjną z topsinem 1:1 (tak ok.) i pomaluj pędzelkiem
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

witam, przeczytałam Wasze posty Adrianie i Moniko z wielką uwagą. Wczoraj pojechałam na działkę zobaczyć swoje roślinki (posadzone pod koniec lata) i przeraził mnie widok mojego Rh. Ma tak samo klapnięte liście ;:154 . Całą zimę trzymał się nieźle, jeszcze dwa tygodnie temu wszystko było OK. Na zimę podsypałam go korą i ułożyłam gałązki, z racji tego, że działka leży na pustkowiu zrobiłam mu parawan, żeby chronić go od wiatrów :cry: Co robić?
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

czytam dyskusje i muszę was pocieszyć że z waszymi rh. jest wszystko w porządku .różaneczniki na zimę tak maja . liście są zawsze klapnięte ( no chyba ze temp. nie spada poniżej -5). z wiosna odzyskują wigor i nie martwcie się . owszem opryski anty grzybowe na pewno nie zaszkodziły ale ten stan który widać na fotkach to na pewno nie grzyb,tylko fizjonomia tego gatunku.
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

a tak wygląda mój obawiam się najgorszego :cry: tak dobrze się trzymał.
Wiem, że nie mam zbyt dobrych warunków na swojej działeczce, ale tak bardzo chciałam mieć Rh. Przy sadzeniu zrobiłam wszystko według wskazówek, odpowiedni dołek, torf itd... Przed zimą obłożyłam igliwiem i zrobiłam w koło parawan, żeby zabezpieczyć go przed mroźnymi wiatrami( działkę mam w szczerym polu). Często doglądałam go i czuł się dobrze, a wczoraj przeżyłam szok ;:154 Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

aga bądź cierpliwa one teraz tak wszystkie wyglądają ,ma nawet zawiązany pączek kwiatowy -nie jest źle
na wiosnę możesz zrobić oprysk z asahi-preparat do stymulacji wzrostu , daje dobrego kopa na wiosnę dla takich chucherek.
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Dzięki Alinko troszku mnie podniosłaś na duchu.
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”