Błędy w uprawie różaneczników

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Lila dziękuję ;:228 Wszystkie uwagi i porady miło się czyta,tym bardziej,
że wiedzy niewiele :oops:
Chce z hektarowej łąki zrobić ogród. Zanim jakieś drzewka porosną i dadzą
cień,to myślę,że te maleństwa dają rade :roll:
Na szklarenke nie mam co liczyć :(
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gebo po co Ci szklarenka? Dla tych rododendronów?
One sobie poradzą w zimie, najwyżej trochę je okryjesz, np. gałązkami świerkowymi, a razem z doniczką wkop w ziemię.
Ja od producenta kupiłam niewiele większy od Twoich. Od razu wsadziłam w ziemię, co prawda zima była łagodna, ale myślę, że i tak by sobie poradził. :D

Podziwiam Cię za chęć i siłę do uprawienia 1 ha. Ja mam tylko 1/3 z tego, a nigdy nie mogę zdążyć z robotą.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Ze "szklarenką " to był taki żarcik... :wink: Jasne , że nie będziesz jej specjalnie stawiać. Ale mimo wszystko do gruntu wsadzać nie radzę . Tak małe, delikatne roslinki nie przeżyją solidnej zimy , a przecież następna może być mrożniejsza od minionej. W jakim rejonie Polski mieszkasz ? To dość istotne.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
ogrodnik31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2007, o 21:33
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Gebo ja też proponuję zostawić w doniczkach do przyszłego roku.
Wówczas bym przesadził do gruntu.
Witam Paweł
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Dziękuję Milusińscy :D jak tylko bedzie trochę ładniej u mnie
to co nieco popstrykam i przedstawię mój ogród.
Teraz mam tylko stare zdjęcia. :roll:
A swoją droga z tą szkarenką..szklarnią,to wcale nie jest taki
znowu żart. Chciałabym mieć ale....właśnie...ale- :roll:
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

lila31 pisze:Januszu nie mam różaneczników na podkładce Inkarho. Kupiłam siarczan amonu, a "Magiczną siłę" wykorzystam go do iglaków.

Pisałeś żeby dawać 30gram/1m2 siarczanu amonu, ile to jest objętościowo? Nie mam tak dokładnej wagi, np. 1 łyżka to ile może być gram, w przybliżeniu (abo podaj, jeżeli możesz, w ml).

Januszu preparatu Busz-1, u nas nie dostanie, co może być w zastępstwie ? :(

Pozdrawiam.Lila.
NAWÓZ CIEKŁY AZOTOWO FOSFOROWY Z SIARKĄ INSOL pH Istytut Nawozów Sztucznych Puławy skład % N 8,5 P 3,1(ortofosforany) K 4,7 Siarka 3,0 nie zawiera chloru i biuretu ,ma właściwości mocnego kwasu. Stosować doglebowo (3 ml na 1 l wody),od początku wegetacji do końca czerwca.Zalecane okresowe pomiary pH w celu ustalenia dawek. Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Adamie dziękuję. :D

Gdybyś jeszcze podał namiar, gdzie się to kupuje. Jak znam lubińskie sklepy, to zapewne nie będzie. :(
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Właśnie dzisiaj przystępuję do ratowania moich różaneczników. Zrobiłam badanie kwasowości i szok prawie zasadowa. Mam wolny dzień i zaraz jadę po torf, wymienię podłoże ,znalazłam kwas ortofosforowy i zakwasze. Co jeszcze mogę zrobić? Nie są w złym stanie , ładnie przeżyły zimę. Działam interwencyjnie. Myślałam początkowo, że kwasomierz kłamie , ale nie. Ziemia była przywieziona z łąkowych torfowisk, w podłożu nie ma margla i kredy skąd taki odczyn? Nie sprawdziłam jej kwasowości na początku, były w niej duże bryły torfu myślałam ,że jest ok. Czy to prawda , ze torf głęboki jest mniej "kwaśny" od wysokiego? Usłyszałam ostatnio takie info. Moja ziemia pochodziła z max głębokości 4-5m, bryła torfu była czarna , tłusta. Pytam się tak szczegółowa, bo moja koleżanka też chce wziąć tą sama ziemie do ogrodu pod kwaśnolubne i nie wiem co jej powiedzieć?
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moro1/Moniczko,
jak długo różanecznik rośnie już w tej glebie?? Może to nie wina podłoża tylko wynik zasolenia??
Janusz (pogotowie ogrodnicze) pisał kilka razy, że z różanecznikami czasami moga być problemy bo to roślinki bardzo żarłoczne a jednocześnie czułe na zasolenie, które często może się pojawiać właśnie przy różanecznikach.
Sprawdz ten trop!! ;-)
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Dzięki Doreczko :) . Ten trop juz sprawdziłam. Rosły nie długo ok. 1 roku. Już wymieniłam podłoże na kwaśne. Kupiłam dziś torf , wykopałam różaneczniki, podsypałam i czekam .Do zasolenia mam nadzieje , że nie doszło. W sumie wykopałam 6 różaneczników, podsypałam magnolie i 3 azalie i umieram. Mam nadzieje że zdążyłam z programem naprawczym.
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Moniko, nie popadaj w przesadę . Mówisz, ze rośliny są w dobrej kondycji,więc na początek zakwaś podłoże . Ja używam siarczanu amonu- delikatnie, a poza tym nawóz do hortensji i rododendronów też ma właściwości zakwaszające, możesz go podać w następnej kolejności. Potem sprawdź odczyn. Torfu bym nie wymieniała, szkoda naruszać okolice korzeni.Używaj też jako wyściółki kory sosnowej- kompostowanej, drobnej- ona też delikatnie zakwasza , a rozkładając się tworzy wartościową warstwę próchnicy .
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Są w dobrej kondycji to całe szczęście. Najpierw sprawdziliśmy pH wynik ok. 6,5-7. Przy takim pH nie mogłam zakwaszać siarczanem amonu, bo tylko zasoliłabym te biedaki. Po wykopaniu, bryłę korzeniowa miały bardzo zbitą, jeszcze nie ruszyły do życia. Mam nadzieję że zdążyłam. Do zakwaszania będę używała kwasu ortofosforowego i kwasomierz będzie na porządku dziennym. Nic na oko wszystko zgodnie z receptą jaką znalazłam na forum. Ja tak lubię rododendrony, że nie dam im zginąć :)
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Podając informację o INSOL pH nie podałem pełnego zastosowania. Nawóz do nawożenia roślin wrzosowatych ; borówki wysokiej , wrzosów i różaneczników oraz do zakwaszania podłoży do roślin kwaśnolubnych :oops: Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”