Azalie drobnolistne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Azalie drobnolistne

Post »

Namawiam wszystkich, bo to co opiszę poniżej można zastosować i skomponować w każdym nawet niewielkim ogródku. Wystarczy do tego zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych, ale efekt po kilku latach zapiera dech szczególnie zazdrosnym sąsiadom.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Wystarczy na niewielkim terenie skomponować z nich coś na kształt ogródka skalnego, ładnie skomponować kolory i czekać na efekt po roku dwóch czy trzech będzie już wszystko jasne. W tym roku krzewy nie zakwitły jednocześnie, ale gdy zakwitną to dopiero jest efekt.
Oczywiście przygotowanie podłoża i jego kwasowość identyczna jak przy sadzeniu dużych różaneczników tylko nie trzeba tak głęboko, tu wystarczą dołki 30 40cm i konieczne ściółkowanie. Przy kapryśnych późnych przymrozkach można całą grządkę przykryć włókniną i gotowe.

Warto spróbować.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Brak zainteresowania to chyba winna kanikuła, bo nie można tego inaczej wytłumaczyć.
Będę zachęcał do skutku, bo przecież nie wszyscy mają duże ogrody. Może i oni tu zawitają i się zachęcą.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
JolantaMa
100p
100p
Posty: 156
Od: 9 maja 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Azalie

Post »

E tam, kanikuła. Po prostu cudne, aż dech zapiera i pisać z wrażenia nie można. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Na moich fotkach nie widać jeszcze tego efektu jaki niekiedy można uzyskać, kiedy wszystkie krzewy zakwitną jednocześnie, a ich kwiaty przenikają się nawzajem.
Już nawet ogrody botaniczne podchwyciły ten temat i u siebie tworzą ogródki gdzie eksponują właśnie te drobnolistne azalie w sporych grupach na urozmaiconym terenie.
Obrazek
W zagranicznych opracowaniach nazywane są azaliami zimozielonymi, a u nas często gubią część liści zimą dlatego nazywa się je niekiedy azaliami półzimozielonymi. Większość pochodzi z licznych krzyżówek gatunków i odmian japońskich, koreańskich czy chińskich. Dopiero krzyżówki z ostatnich 20-30lat które trafiają do nas a po części pochodzą z Czech, gdzie w Pruchonicach od lat działa ośrodek hodowli nowych odmian tych pięknych krzewów. Maksymalnie dorastają wzwyż do zaledwie 60-70cm a wokół do około 1m, dlatego na kilkunastu metrach kwadratowych można zmieścić sporo krzewów.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wcale ci się nie dziwię że założyłeś ten wątek.
Azalie są równie piękne jak rh a nawet piękniejsze ( według mnie ).
Zakupiłam w tym roku kilka i to na pewno nie koniec :D
Zainteresowało mnie to co napisałeś o zimozielonych azaliach.
Mam starszą drobnolistkową ale ona zgubiła liście na zimę.
Większość kupionych ma liściw większe i na pewno opadną przed zimą.
Czy znasz takie które nie zgubią liści nawet w naszym klimacie ?
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

coma95

Tym czy gubią czy nie gubią liści nie przejmuj się wcale tak samo rosną i kwitną jak inne.
Tu dużo zależy od przebiegu temperatur zimą, ale jest na to rada można zagon z azaliami przykryć włókniną i pod takim przykryciem dużo lepiej zimują. Pamiętajmy o ile to możliwe, aby raz lub dwa razy przy ładniejszej pogodzie unieść, lub nawet zdjąć włókninę na krótko i przewietrzyć azalie.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

a ja dodam tylko, że lepiej posadzić po kilka sztuk tej samej odmiany, ja te drobnolistne posadziłam bardzo blisko siebie, bez żadnych przerw i tak już rosną kilka lat, kilka w tym roku tylko ścięłam na wiosnę (po raz pierwszy) bo trochę za bardzo wyrosły, w tej chwili pięknie się zielenią, przy okazji polecam - bez obaw można ciąć zaraz po kwitnieniu.
I ja nie przykrywam tylko upycham pod krzewy a właściwie to prawie zasypuję je igliwiem, tak dziergam jesienią jak ten pan na zdjęciu :D http://www.southernliving.com/home-gard ... 000009583/

Też mam zamiar jeszcze dosadzić i chyba w tym tygodniu skorzystam z marketowych okazji bo widziałam ogromną ilość odmian, o dziwo krzewy w bardzo dobrym stanie i za przysłowiową złotówkę, bo na niekwitnące chyba nie ma chętnych
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

@.monka

Możesz wierzyć lub nie ale sam widziałem w szkółce gdzie szła produkcja właśnie azalii drobnolistnych, dostatecznie wyrośnięte krzewy w doniczkach przepuszczano pod pracującą ustawioną wyżej kosiarką, która wszystkie azalie traktowała jak trawnik skracając je tak mniej więcej o 1/4 w celu lepszego krzewienia się. cała linia była zautomatyzowana na jednym końcu dostawiano doniczki, na drugim zestawiano.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To ja też polecę do jakiegoś marketu - może coś ładnego się trafi.
Z miejscem u mnie krucho a nie wiedziałam że można je upychać jak sardynki w puszcze :D
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

coma95

Dokładnie tak jak piszesz
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja też dziękuję za ten wątek. Zastanawiałem się nad obsadzeniem przodu rabaty z Rh niskimi azaliami tworzącymi dywan, lecz nie mialem czasu wybrać odmian. Ten wątek przynajmniej pomoże mi zwizualizować co nieco :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

bishop

Co do odmian to jest już naprawdę sporo i pojawiają się też azalie drobnolistne o kwiatach dubeltowych.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Czy są wśród nich również pachnące?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”