Nie zakwitł...

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
kota17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 mar 2008, o 10:49

Nie zakwitł...

Post »

Witam,
Zeszłej wiosny kupiłam i posadziłam rododendron "Helsinki University" - jak wiadomo bardzo wytrzymały. No i jest on moim największym rozczarowaniem tej wiosny, bo nie zakwitł. Bardzo ładnie wypuścił nowe pędy i listki, ale nie ma nawet pół kwiatka. Dlaczego? Nie jest to mój jedyny rododendron, jest nawet większy od innych. Tamte kwitną, a ten nie. Jaka może być tego przyczyna?
Pozdrawiam i liczę na sugestie.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

kota17,
kwiaty u rhododendronów zawiązują się 9 miesięcy wcześniej. To zbieg okoliczności, ale łatwo
zapamietać. Pod koniec lata rhododendron decyduje które pąki listne przeobrażą się w pąki
kwiatowe, a które nie. W tym wypadku, rhododendrony zachowują się jak odpowiedzialni rodzice.
Jeśli są osłabione, albo brakuje im jakiś składników, na przykład forsy (mam na myśli fosforu :)),
wtedy nie zawiązują pąków kwiatowych, bo kwiaty wyciągają dużo soków, których osłabione
rhododendrony nie mają.

A może po przesadzenie był w szoku z powodu innej gleby, innej kwasowości, innego odżywiania,
i potrzebował trochę czasu by dostosować się do Twoich warunków. Zachowaj wilgoć w korzeniu
tego rhododendrona pod koniec lata i na pewno bedziesz miała kwiaty w przyszłym roku.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
kota17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 mar 2008, o 10:49

Post »

Witam,
Dzięki za podpowiedź. Pewnie tak było jak napisałeś. W tym roku zadbam o niego (rododendron), żeby niczego mu nie zabrakło i będę czekać na następny maj :)
Pozdrawiam
P.S. Piękny ogródek!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”