Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Monika H
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 maja 2010, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pod-Poznań

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Witam, chcę przesadzić około 8-letniego rododendrona, jak szeroko i głęboko powinnam go wykopać (ziemia ani piaszczysta ani gliniasta), aktualnie rośnie lekko zduszony przy południowym murze, aczkolwiek jest całkiem sporych rozmiarów, myślę, że ma ok metr średnicy :)
z góry dziękuję za poradę
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

ten kilkunastoletni ma niewiele ponad metr wysokości, ale rósł na glinie, więc weź poprawkę głównie na głębokość bryły korzeniowej
Obrazek
emmi53
200p
200p
Posty: 434
Od: 20 sty 2010, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Super wątek. Po zbadaniu swojej ziemi pH 4 - piach , postanowiłam w przyszłym roku wsadzić kilka rododendronów. Po dostosowaniu się do tego co przeczytałam powinno się udać.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re:

Post »

rose_marek pisze:
Rhododendrony nieźle zimują w donicach. Najlepiej w zacisznym miejscu, zdala od silnych wiatrów.
Mam pytanie w związku z tym. Kilka dni temu, podczas ściółkowania pod kilkunastoletnim różanecznikiem, odkryłem przypadkowo ukorzenioną gałązkę, odciąłem ją od macierzystej rośliny i posadziłem do doniczki. Korzeń nie był zbyt duży, można powiedzieć taka kępka kłaczków w rozwidleniu gałązki. Na razie trzymam doniczkę w zacisznym jak radzi Marek miejscu, jednak nie wiem czy pozostawić tak roślinę przez zimę, czy może dać do nieogrzewanej szklarni czy trzymać w garażu do wiosny. A może w ogóle mogłem pozostawić tą ukorzenioną gałązkę do wiosny na roślinie, no ale już się stało.
Fajny, bardzo interesujący wątek, tyle konkretnej wiedzy i doświadczeń :D

Pozdrawiam Tomek :wit
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tomku.., ja bym ją zadołował razem z doniczką w zacisznym miejscu, a na wiosnę wysadził w miejsce docelowe.
Możesz ją przykryć gałęziami ,np. ze świerka. Powinna ładnie przezimować.
Ale jeżeli korzenie tej sadzonki są za słabe, to może nie przetrzymać zimy. Ale powinno być ok ;)
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Dzięki Marcin za podpowiedź, przezimuję go na zewnątrz i zabezpieczę doniczkę tak jak mówisz.Obserwuję tą posadzoną gałązkę, trochę jakby 'osłabła' jednak życie w niej się jeszcze tli i niech tak pozostanie. W przyszłym sezonie, przykopię gałązki różnych odmian różaneczników i kiedy puszczą korzonki, postaram się w odpowiedniejszej porze oddzielić je od roślin macierzystych.

Pozdrawiam Tomek :wit
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tomku, mam nadzieję, że przetrwa tą zimę :D
A co do odkładów, to myślę, że dwa sezony i powinno być ok :uszy
agatach
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

A ja mam pytanie do Marka o tę amerykańską mieszankę zmielonej kory i końkiego obornika. Czy zmieszanie świezego obornika z przekompostowaną korą da ten sam efekt? I przy okazji bardzo dziękuję za wszystkie bezcenne rady na temat róż i rododendronów. To na prawdę bardzo sympatyczne , gdy ktoś ma ochotę dzielić się wiedzą, zdobywaną w końcu latami. Super!
pigwa2011
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lut 2012, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Przyznam szczerze, że ja tak w zeszlym roku zrobiłam, ale czy był to dobry zabieg okaże sie na wiosnę
agatach
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

No to będę bardzo ciekawa co się okaże na wiosnę. Bo tu u mnie łatwiej kupić przekompostowaną korę i zwykły obornik. A ja nie mam miejsca żeby 2 lata taki obornik trzymać! Więc gdyby się okazało, że taka odwrócona mieszanka też jest ok to by było bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Kupiłam siarczan amonu i teraz mam nim podsypać każdy krzaczek z osobna, tak? Po garstce?
Pozdrawiam - BabajAGA
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

z tego co tutaj wyczytałem to musisz najpierw sprawdzić pH , jak jest ok 6 albo więcej to najpierw musisz zakwasić glebę albo czystą siarką (wolniej)albo jakimś kwasem(szybciej)( jaki to musisz poszukać bo nie pamiętam). Sypanie siarczanu amonu przy zbyt wysokim pH może zakończyć się zasoleniem gleby.

Planuję posadzić kilka rododendronów i w związku z tym mam pytanie: czy mogę wykorzystać do ściółkowania i do przygotowania podłoża igły i drobne gałązki modrzewiowe?
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Witam.
Właśnie zakupiłam dwa rododendrony i planuję je na dniach wsadzic. Przeczytałam już chyba wszystkie wątki dot. tych roślin i chyba wiem jak przygotowac pod nie podłoże. (tak wiem, trochę późno)
Mam tylko małe pytanie. Piszecie, że dobrym pomysłem jest podsypanie sosnowego igliwia. Niestety nie posiadam takiego, ale za to w nadmiarze mam igliwie z thui (suche oraz świeże niedawno obcięte). Czy mogę to wykorzystac? Nie chcę im na starcie zaszkodzic.
Pozdrawiam Dorota

P.s. Dopiero zaczynam moją przygodę z ogródkiem i proszę o wyrozumiałośc.
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”