Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

To ja muszę zrobić dolistny oprysk mojemu jednemu (pierwszy) jest blady i ma niedobór magnezu, pozostałe dwa to nowy zakup, mają liście podwinięte i zawinięte, ale za to bardzo ciemne zielone, miały dużo osmocote w doniczce, usunęłam granulki i wrzuciłam na głębsze dno dołka. Penie dlatego mają takie liście?


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

msk83
Coraz ładniejsze te grządki z różanecznikami.
Nie bójcie się sadzić ich początkowo blisko siebie, one lubią się dotykać podobnie jak my.
Później się je rozsadzi...
Zalecam takie sadzenie conajnmniej kilka krzewów, a nie pojedynczy na zacgwaszczonym trawniku...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Ta rabata jest jeszcze nie skończona, ma być dopieszczana :D Docelowo to mają być duże krzewy, ale jeszcze kilka lat zanim się zetkną ze sobą :)
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

msk83,
to dorzuć tu jeszcze choć pirisy, borówki brusznice, golterie czy coś wrzosowatego na uzupełnienie...
Nie zapomnij o miniaturowych azalijkach japońskich, one też się tu nadają, a poźniej je przesadzisz w inne miejsce.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

A tak :D miałam kupić, azalia japońska to kolejny krok ;:215
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Sadzenie pojedynczych rododendronów to wybór najtrudniejszej z możliwych dróg aby dochować się pięknych wielkich krzewów.
Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest sadzenie w grupie. Tworzenie grupowych kompozycji oszczędza nam myślenia jak na tej grządce będzie ładnie za parę lat. Dodatkowo krzaki się osłaniają bo one uwielbiają swoje towarzystwo i niejeden ogrodnik doszedł do podobnych wniosków, kiedy krzak dotyka liśćmi inny to zdecydowanie lepiej rośnie.
Przesadzanie jest łatwe i można je robić w dowolnym okresie, więc nie jest żadną przeszkodą aby krzaki zgrupować.
Zmiana podłoża dla grupy zajmuje mniej czasu niż robienie tego osobno dla każdego krzaka. W pełni zgadzam się z opinią i wiedzą kolegi Zygmor aby sadząc rododendrony dołożyć i inne kwasolubne rośliny i tym samym stworzyć piękny zakątek.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Witam, zamierzam zasadzić w przyszłym roku rhododendrony.

Poczytałam kilka wątków na forum i doszłam do wniosku, że będę musiała je posadzić na podwyższeniu, bo po pierwsze w pobliżu rosną duże drzewa i wszędzie są ich korzenie, po drugie ziemia ma pH 5,5-6 ale jest to brunatny piasek gliniasty, który ma bardzo małą ziarnistość i chyba korzeniom rhododendrona się nie spodoba. (woda nie stoi w nim co prawda więcej jak godzinę, ale mokry jest trochę mazisty jak glina)

Zdecydowałam się zrobić drewniane skrzynie o głębokości 40 cm, do połowy wkopane w grunt. Wystawać będzie ok 20 cm. Środek wypełnię kwaśnym torfem i ziemią liściową z dębu. Przykładowa skrzynia ma mieć 3 m długości i 1m szerokości. Nie będę dawać na brzegi styropianu. Pytanie brzmi, czy ten 1m szerokości to nie za mało, czy zrobić szerszą skrzynię ?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Zasadniczo kombinujesz dobrze ale nie byłbym sobą gdybym nie skrytykował. Więc zacznę jak to mam w zwyczaju wyciągać słabe punkty. Skrzynie w ziemi - zdecydowanie najgorszy wybór z możliwych - jeżeli chcesz dam fotki jak wygląda palisada dębowa wbita koło oczka po 7 latach. Grubość 12 cm. Jak mówią Czesi "pane to sobie neda". Te skrzynie po 3-4 latach znikną a górka się rozmyje. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest obłożenie tych skrzyń kamieniem polnym i zasypanie z zewnątrz ziemią. Można posadzić barwinek albo coś okrywowego a nie ma niebezpieczeństwa rozmywania podwyższenia. Ja kiedy musiałem podnieść teren zastosowałem pocięte podkłady bo jest szansa że przetrwają kilkanaście lat.
Jeżeli w wykopanej dziurze zalanej na max woda znika po godzinie to jest ok bo korzenie innych roślin wchodząc w warstwę 4,5 pH same zastopują. Pod moimi rododendronami próżno szukać chwastów a nawet mięta która była niezniszczalna wycofała się z tego regionu.
Problem drugi to skąd ten pomysł na ziemię liściową z dębu. Jestem przeciwnikiem mieszania czegokolwiek i stosuję sam torf i przeżyłem wszystkie ataki że tak nie należy robić. Największą zwolenniczkę kompostu igliwia czy magii stopuje tylko wygląd moich krzaków. Oszczędność na torfie to zwiększone wydatki później. Zresztą kieruj się zasadą zanim posłuchasz rad zobacz czy ten co doradza ma ogród z rododendronami. To zupełnie inne krzaki i zawsze będę powtarzał zdanie kolegi Zygmor-a o tym jak ogrodnicy z wieloletnim doświadczeniem zmarnowali krzaki które wystarczyło tylko wsadzić w dziurę w ogrodzie, dlatego że ich doświadczenie na innych krzakach okazało się zabójcze.
Podstawowa zasada podłoże ma "trzymać" wodę być organiczne i diabelnie kwaśne. Jak wymyślisz coś lepszego niż torf to chętnie zastosuję u siebie - jeżeli nie to zastanów się czy dolewanie wody do wina poprawia smak.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

asprokol Dzięki, na Twoją odpowiedź liczyłam :wit

Co do drewna, dechy zaimpregnowałam, wiem, że nie wytrzymają wiecznie ale po prostu lubię drewniane konstrukcje a jak trzeba będzie zrobić za parę lat nowe, to podwinę rękawy i do dzieła ;:172 Sadzić rośliny będę dopiero w przyszłym roku więc mam nadzieję, że związki zawarte w impregnacie ("ekologicznym") nie zaszkodzą roślinom.

Torf będzie jak najbardziej podstawą wypełnienia skrzyń, przekompostowane liście to tylko dodatek, tak żeby zwiększyć zawartość organiki w podłożu. Może nie pomogą ale mam nadzieję, że bardzo nie zaszkodzą bo stanowisko jest praktycznie w lesie i jesienią liście lecą na potęgę. Oczywiście nie dopuszczę w czasie opadu liści do zasypania rhododendronów, ale też pewnie nie będę ich wybierać spod nich co do jednego, więc i tak będą w podłożu.

Rozumiem, że takie wymiary "rabatki podwyższonej" 3x1 m i wysokiej na 40 cm będą ok?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Sama masz wizję, i wiesz jak to musi wyglądać. Stanowisko 3x1 w zupełności starczy na 5 rododendronów bo chociaż góra wysunie się za skrzynie to korzenie będą miały wystarczającą ilość miejsca aby utrzymać 2 metrowe krzaki.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sadzenie Rhododendrona

Post »

Dzięki, fajnie, że da się w taką skrzynkę wsadzić aż tyle krzaczków ;:138 , docelowo mają być 4 skrzynie :heja
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Poradźcie mi proszę czy jeśli teraz przesadziłabym mojego rododendrona a jest u mnie 3 sezon to czy mogłoby mu to bardzo zaszkodzić. Niestety ale w miejscu, w którym rośnie będą najprawdopodobniej przeprowadzane pewne roboty i jestem zmuszona go przenieść.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Bez problemu możesz go przenieś, tylko musisz uważać aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Posadzisz w innym przygotowanym miejscu a on nawet nie zauważy przeprowadzki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”