Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Kacper90,
A tak po prawdzie po. Co ten perlit...
Wystarczy każdy materiał który rozluźnia i zakwasza glebę i skoro perlit do takich się zalicza to dobrze.
Nie spotkałem się z użyciem tego kruszywa w takim zastosowaniu.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

No w sumie bez sensu ten perlit dodałem. Poza perlitem to podłoże jest ok ?
nomosdag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2018, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

chciałbym uratować tego osobnika...
dostałam go kilka lat temu w spadku ze starej działki rodziców - wtedy wyglądał trochę lepiej
niestety jest obgryzany przez moje psy i wydaje mi się że nie trafiłam z miejscem dla niego...
w tej chwili wygląda koszmarnie.. miejsce nowe dla niego mam - ale doradzono mi przesadzanie jesienią... pytanie czy to w ogóle ma sens czy jemu pora roku i tak już nie zaszkodzi :) Na tych zdrewniałych pędach to raczej już nic nie wyrośnie..?? do wycięcia??

będę wdzięczna za sugestie :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pisownia/mod.
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Jeszcze żyje ! Nie czekaj do żadnej jesieni. Poczytaj "asprokola" i weź do serca jego rady - WSZYSTKIE !
Podstawa to podłoże, czyli naprawdę kwaśny torf (żadne ziemie), ale do tego wszystkiego musi być WODA. W zeszłym roku pod dużym świerkiem zrobiłem dołek 50x50cm i wsadziłem w kwaśny torf pięknie kwitnącego kupionego RedJacka. Korzenie roztrzepałem, podlewałem (albo tak mi się wydawało) dostawał nawóz dolistnie. Nie zawiązał pąków kwiatowych i to powinien być pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Na wiosnę znów podlewałam, ale nie wypuszczał pędów i był szarawy (jak Twój), chociaż dostawał żarcie dolistnie. W pierwszych dniach lipca zdecydowałem się go wykopać. Torf z wierzchu był wilgotny, ale na 2-3cm a pod spodem susza, chociaż podlewałem. Korzenie świerka drenowały systematycznie podłoże a nieregularne podlewanie dopełniło zniszczenia. Susza pod spodem sprawiła, że nie było żadnych nowych korzonków. Zrobiłem dokładne mycie korzeni w wodzie, moczenie w wodzie z kwaskiem cytrynowym około godziny i wsadziłem do dużej donicy, z czystym litewskim kwaśnym torfem. Postawiłem do cienia, dostał dolistne żarcie i czekałem. Jestem w szoku jakie zdolności regeneracyjne ma ta roślina. Po około 2 tygodniach od "operacji" pacjent się obudził. Mija miesiąc, a roślina ma 4 nowe, zdrowe, jędrne około 10cm przyrosty i wiele pąków liściowych na łodygach. Przestawiam go w bardziej nasłonecznione miejsce. Rehabilitacja przebiega poprawnie i jesienią przesadzę w miejsce docelowe. W jego miejscu już rośnie inny egzemplarz, ale teraz jest automatyczne podlewanie, więc wodę mają codziennie gdy nie pada deszcz. Nie czekaj i powodzenia.
nomosdag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2018, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

A te suche odciąć? te bez żadnych liści...??
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Na razie nic nie odcinaj, zawsze zdążysz zrobić to przed kolejnym sezonem. Zdrewniałe gałęzie czasem są tylko zdrewniałe z zewnątrz a w środku jeszcze tli się życie i jest szansa na jakiś pączek.
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Wygospodarowałam w swojej działce ( bardzo małej) powierzchnie 5x5 m. Bardzo chciałam posadzić tam rododendrony. Prawie całą zimę wieczory poświęciłam na czytanie działu o rododendronach. Wzorując się na asprokol-u zaczęłam szukać dobrego torfu, niestety ten litewski jest ok. 150 km od Radomia, a tej ilości nikt nie chce dostarczyć ( ok 6 balotów). Mam w Radomiu torf z firmy PELTRACOM. Czy ktoś kupował ten torf i jakie są wasze opinie. I jeszcze napiszę co powiedział mi pan w ogrodniczym, jest to torf ze złóż na Litwie - jasny frezowany, frakcja 0-40. Proszę pomóżcie.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Niestety widziałem tylko substrat torfowy tej firmy, czyli torf litewski wymieszany z wapnem o pH 6,5 jeżeli taki mają w sprzedaży to się nie nadaje. Kwaśny ma brązowo białe opakowanie a odkwaszony jest biało zielony.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Dzięki asprokol, bardzo chciałam znać twoje zdanie na ten temat. Jeżeli chodzi o kolory to rzeczywiście były worki biało zielone i biało (niby) brązowe ( takie troszkę podobne do brudnego żółtego ) Nie wiem czy mogę i czy potrafię wstawić zdjęcie, jeśli nie wolno to proszę usunięcie.
Obrazek
dodam że pan w sklepie pokazał na opakowaniu napis że to jest pH 3,5-4,0
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

To bardzo dobrej jakości torf litewski kwaśny. Niestety znam go z fotek jako ofertę holenderskich czy włoskich firm ogrodniczych. Do uprawy rododendronów jest znakomity ale musisz pamiętać że jest przesuszony i należy go reaktywować przez długie moczenie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Witajcie.
Ja miałem ten torf. Faktycznie napis na opakowaniu sugerował, że jest to torf kwaśny. Niestety nie miałem możliwości go zbadania. Strukturę miał chyba w porzadku. Niestety miał minus taki, że był po otwarciu suchy jak trociny. Litewskiego, który poleca Asparkol w mojej okolicy brak. Czeka mnie zakup właśnie tego. Pomysł mam taki, aby odciąć folię od góry tego sześcianu i zalać go wodą. Zostawię tak to na kilka dni, aby namókł. Folia wody nie przepuścić więc liczę na to, że torf wchłonie wodę. Tylko najpierw ułożę w miejscu docelowym, bo nosić tego nie będzie można.
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Ojej! ;:138
Jak się cieszę że dobrze trafiłam, odejdzie mi podróż do Kałuszyna nad Wisłę (najbliżej) ok 150 km. Mam całą rozpiskę asprokol z twojego wątku, co i jak po kolei robić, oglądałam ten obrazek z prysznicem wodnym całego torfu ;:215 . W tym tygodniu kopanie dołu, rododendrony zamówione 3 szt z firmy p. Ciepłuchy i ok 3 szt w szkółce koło Warszawy. Więcej chyba nie zmieszczę, żeby później nie przesadzać.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Przesadzanie rododendronów to 15 minut pracy więc bez obaw. Życzę powodzenia.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”