Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  
Autor Wiadomość
Anastazja80
 Tytuł: Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady
PostNapisane: 24 lut 2017, o 20:32 
500p
500p

0 szt.
Buniaaaa, nie jestem ekspertem więc napiszę o swojej azali na pniu. W 2014 w Biedronce kupiłam taką azalię, ładnie kwitła ale zimą zaczęła tracić liście wiec wyniosłam ją do pokoju w którym nie ma ogrzewania. Temperatury wprawdzie tam nie minusowe ale raczej zimno. Liście przestały opadać trochę się rozkrzewiła. Na wiosnę jak juz przestałam ogrzewac dom wróciła na pokoje i potem na całe lato na dwór. W zeszłym sezonie to samo a jak zakwitła to kwiaty były o połowe większe niż rok wczesniej.
W tym roku już w styczniu przeniosłam ją do pokoju lekko ogrzewanego, zaczęła gubić liście, brązowe plamki, opadanie liści przy poruszeniu doniczką więc z powrotem wylądowała w nieogrzewanym. Zaglądam do niej co jakiś czas podlewam, liście przestały opadać, a pączki które nie opadły wcześniej już różowieją. Za jakiś czas wstawię foto.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Anastazja80
PostNapisane: 28 lut 2017, o 12:53 
500p
500p

0 szt.
Formy piennej już nie ma ale fajnie się zagęściła.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Anastazja80
PostNapisane: 5 mar 2017, o 14:54 
500p
500p

0 szt.
W Biedronce dziś wystawili całkiem spore azalie po 12.99zł są też w tej samej cenie na pieńku ale korona 4 razy mniejsza niż w tych krzaczkowych. Krzaczek zakupiłam, kolor jasny róż.
Obrazek

kaskash
PostNapisane: 9 mar 2017, o 16:35 
100p
100p

1 szt.
Bardzo lubię azalię, ale nie jest to miłość odwzajemniona, nie mogę ich wyczuć. W Lidlu widziałam piękne na pieńku, ale powstrzymałam się przed zakupem, bo boje się, że kolejną uśmiercę. Przeczytałam wszystkie wątki o uprawie tych pięknych krzewinek, więc wiedzę teoretyczną niby mam, gorzej z praktyką.

Zawsze ten sam scenariusz, kupuję, pięknie kwitnie, po tym jak przekwitnie gubi wszystkie liści i tydzień po kwitnieniu już jej nie ma. Podlewam przegotowaną wodą, spryskuję, trzymam w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Czy ktoś może mi doradzić gdzie popełniam błąd? Wiem, ze są to rośliny dla osób wytrwałych, ale bardzo mi się podobają i chciałabym się z nimi móc dogadać. Podobają mi się również gardenie i kamelie, ale podejrzewam, że z nimi pewnie by było podobnie.

asprokol
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Te azalie indyjskie i uprawa jest zupełnie inna niż przy azaliach japońskich czy wielokwiatowych.

kaskash
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:13 
100p
100p

1 szt.
Wiem, że indyjskie, takowe posiadam i o takich dokształcałam się na forum :D

Pelidea
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Te azalie z marketów to taka trochę loteria. W tym roku kupiłam w Biedronce 5 sztuk. Trzy mają się świetnie, już przekwitły, ale puszczają nowe odrosty. Dwie za to po przekwitnięciu zaczęły usychać i wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy. Nie wiem, czy odbiją, ale na razie daję im jeszcze szansę.
Nie wiem od czego to zależy, bo wszystkie trzymam w takich samych warunkach, podlewam tak samo, a reagują inaczej.
Muszę je jeszcze przesadzić do lepszej ziemi, bo ciągle są w doniczkach, w których je kupiłam. Może zdechlakom to pomoże.
Moje Azalie, które mam od czterech lat kwitły w tym roku tak:

Obrazek

Tulap
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 16:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Witajcie,
nie mogłem się jej w sklepie oprzeć. Zawsze chciałem jedną mieć, a jak zobaczyłem na żywo za 24zł to stwierdziłem, że czas spróbować :wink:
Pani w sklepie mówiła,że trzeba ją na zimę wstawiać do domu. Teraz przeczytałem ten wątek i czekam na wyrok-czy to azalia indyjska? Na moje jest za duża jak na nią i liczę na to, że mogę ją wsadzić do ogrodu ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O ile przezimować ją mogę/mam nieogrzewany pokój/, o tyle sama uprawa w domu to ciężka sprawa-ponad 20 stopni i mega suche powietrze.

Pelidea
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 17:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wygląda na indyjską. Faktycznie dorodny okaz. :)

Swoje zimowałam zarówno w salonie (ale przy drzwiach balkonowych, więc temperatura w okolicach 17-18 stopni) i na nieogrzewanym poddaszu (10-12 stopni) i w obu przypadkach dały radę. Już cztery zimy tak przetrwały. :)

Tulap
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 17:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ufff, to chyba da radę :D Właśnie u mnie jest pokój na poddaszu nieogrzewany, na minus temperatura nie schodzi.
Muszę sprawdzić, ile u mnie w salonie jest, też takie drzwi są. W każdym razie poważniej będę się martwić jesienią ;:306
Dzięki za informacje! Aż mi się lżej zrobiło, skoro Tobie tak dobrze rośnie :D

Także na razie w doniczce mogę sobie w półcieniste miejsce w ogrodzie wkopać, w razie przymrozków schować i regularnie podlewać deszczówką?

Pelidea
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 21:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Moje Azalie jeszcze trzymam w domu, wynoszę je dopiero jak w nocy nie spada poniżej 5 stopni (nie wiem, może dałyby radę już teraz, ale wolę nie ryzykować). Czyli zwykle koło maja. Za to później trzymam aż do przymrozków, w zeszłym roku stały do listopada. Podlewam wodą z kranu, tyle, że odstaną. Lubią mieć raczej stale wilgotną ziemię. A już jak kwitną, to zdecydowanie nie wolno przesuszyć.

jarha
PostNapisane: 25 maja 2017, o 20:18 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Witajcie, dziś dostałam piękną azalię kupioną w kwiaciarni. Przeczytałam ten wątek a także kilka wpisów w google na temat wymagań i pielęgnacji tych pięknych roślin i tak się zastanawiam czy to możliwe, że moja roślinka może być azalią japońską. Może wtedy miałaby szansę na zimowanie w ogrodzie.

Obrazek

Jeśli jednak jest to roślina domowa to proszę o radę czy teraz w pełnym rozkwicie można ją przesadzić do większej doniczki? Nie zaszkodzi to kwiatom? Boję się, że w takiej małej ją zasuszę.

asprokol
PostNapisane: 25 maja 2017, o 20:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Możesz przesadzić bo kwiaty i tak za parę dni oblecą tylko pytanie po co ?

Azalie indyjskie mają przed sobą tylko klika dni co pokazują już spadające ceny.

Obrazek

asprokol
PostNapisane: 7 cze 2017, o 15:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Azalie indyjskie to takie jednorazówki, nie znam nikogo komu udało się przetrzymać do następnego roku. W internecie jest kilkadziesiąt opisów jak to się udało - na giełdach za złotówkę kupimy dorodny krzaczek ale czeka go los jak 99,99 % pozostałych azalii indyjskich czyli śmietnik.

Pelidea
PostNapisane: 7 cze 2017, o 20:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie zgodzę się. Ja swoje trzy azalie mam już cztery lata. Co roku kwitną. :-)

asprokol
PostNapisane: 7 cze 2017, o 20:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zdania nie zmieniam bo w realnym świecie Ciebie nie znam ;:306. Nie widać na Twoich fotkach tych 3 azalii.
Trudno polemizować z kimś o uprawie azalii indyjskich jeżeli fotki są jak bułeczki z piekarni całkiem świeżutkie - 17 sty 2017, o 14:41 napisałaś A tu nowy nabytek, a właściwie prezent - biała Azalka. Napatrzeć się nie mogę jaka jest śliczna.
Moja dobra koleżanka pozytywnie zakręcona dała radę 31 miesięcy i niestety azalię dopadły problemy a nie piszę tu o jednym krzaczku ale 18 sztukach.
Dodatkowa informacja corocznie trafia na nasz rynek około 320 000 tych krzaczków. Znikają z domów bo jakoś azalia nie jest krzaczkiem łatwym w przezimowaniu i łatwo łapie choroby.

Pelidea
PostNapisane: 7 cze 2017, o 21:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No cóż, trudno polemizować z kimś, kto się zaparł, że zdania nie zmieni choćby nie wiem co. :wink:

Azalie widać, nawet kilka postów wyżej jest moja kilkuletnia Azalia, w pełnym kwitnieniu.

Białe azalie to nabytek tegoroczny, różowe są u mnie od czterech lat. Wszystko jest dokładnie opisane w moim wątku, ale widocznie Ci umknęło. Nie wiem w sumie jak mam Cię przekonać, chyba musiałabym powysyłać oryginalne zdjęcia, żebyś mógł sobie posprawdzać daty. :wink: Ale. Mimo wszystko przeszukałam stare zdjęcia i wklejam poniżej moje trzy azalie, które spędziły już ze mną cztery sezony, w tym cztery zimowania. Dwie mają się dobrze, jedna mocno zmarniała mi tej zimy, ale powoli się zbiera i mam nadzieję, że jednak wróci do formy.

Azalia nr 1

Lipiec 2013, zdjęcia już rozdzielonych azalek. Nie mam niestety zdjęcia krzaczka sprzed podziału, ale zakładam, że przesadzałam i rozdzielałam je najpóźniej w marcu/kwietniu. Azalie rosły po 4 w jednej doniczce, standardowy bukiecik z kwiaciarni.
Obrazek

Marzec 2015
Obrazek

Luty 2017 - tegoroczne, cudowne kwitnienie
Obrazek

Jej aktualnego zdjęcia nie pokazuję, bo bidula zbiera się po tym, jak z mojej winy przypaliło jej listki. Nie dopilnowałam i niestety pierwsze porządne majowe słońce mocno jej dokuczyło. Ale nowe przyrosty już są, więc myślę, że pod koniec sezonu znów będę mogła się nią chwalić.

Azalia nr 2

Lipiec 2013 - krzaczki z tej samej doniczki co azalia nr 1.
Obrazek

Obrazek

Marzec 2015 - znów posadziłam razem, bo mi się koncepcja zmieniła. :wink:
Obrazek

Sierpień 2016
Obrazek

Styczeń 2017
Obrazek

Obecnie, zdjęcie sprzed kilku dni.
Obrazek

Azalia nr 3

Czerwiec 2013
Obrazek

Styczeń 2015 - marnie kwitła, ale ma białe kwiaty
Obrazek

Zdjęcie obecne - niestety po tej zimie wygląda bardzo źle, miała pąki, ale je oberwałam, nie chciałam, aby marnowała siły na kwitnienie. Nie wiem co jej dolega, ale przesadziłam ją tej wiosny, stoi sobie w dobrym, cienistym miejscu i jak na razie widzę, że bardzo powolutku się regeneruje. Oczywiście daję jej szansę, oby ten sezon był dla niej lepszy.
Obrazek

Jak widać utrzymanie ich nie jest łatwe. Straciłam pozostałe rozdzielone krzaczki i jeszcze dwie inne azalie. Dogadanie się z pozostałymi zajęło mi te parę latek. Ale wydaje mi się, że jestem na dobrej drodze, stąd tegoroczne zakupy, moje stadko azaliowe znacznie się powiększyło i optymistycznie patrzę na ich przyszłość. :) Nie chcę nikogo tu nawracać ogniem i mieczem, każdy ma swoje zdanie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 159 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości