Wrzosowisko

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wrzosowisko

Post »

Wrzosy uprawiam 30 lat, jak ogród był nowy było dużo miejsca to i wrzosowisko było wielkie.Teraz mam niewielki ogródek wrzosowy.Jeśli zima jest bezśnieżna wrzosy trzeba zabezpieczyć stroiszem lub agrowłókniną. Jednak jak pogoda się zmieni i jest mokro przez dłuższy czas a temperatury dodatnie okrycie trzeba usunąć.Wilgoć i plusowa temp. spowodują zniszczenie upraw przez grzyby. Powrót dużych mrozów to ponownie nakrywanie. Całe szczęście że tak źle jest tylko w niektóre lata.
Pozdrawiam ! Bolek
morimaru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lis 2012, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wrzosowisko

Post »

Uwielbiam wrzosy, pięknie wyglądają. Z doświadczenia wiem, że lubią słońce i nie trzeba ich często podlewać, bo nie lubią wilgoci :)
Poznam Regulamin Forum.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Wrzosowisko

Post »

A ja swoje wrzosy i wrzośce od lat na zimę okrywam igliwiem sosnowymi, i zabezpieczenie to doskonale się sprawdza.
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Wrzosowisko

Post »

Ja nigdy nie zabespieczam i zawsze są cudne. w naturalnym środowisku też ich nikt nie zabespiecza i są i rosną :shock:
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wrzosowisko

Post »

Te w naturalnym środowisku nie są wyhodowane w Anglii czy w Holandii.
Pozdrawiam ! Bolek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wrzosowisko

Post »

Tak, i na dodatek szybko pędzone do sprzedaży. Poczytaj http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2040
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wrzosowisko

Post »

Ja kupiłam swoje u Wolskiego, drobniutkie sadzoneczki. Sama je najpierw przesadzałam z wielodoniczek do jedenastek. Są w ziemi czwarty rok. Wymarzła w ubiegłym roku jedna odmiana wrzośca, wszystko inne przetrwało, co do sztuki. Miałam w tym roku okryć, ale wyszło jak zwykle. Teraz śpią pod śniegową kołderką i niech tak zostanie od trwałego ocieplenia, a nic im nie będzie. Wrzośce już pod śniegiem zaczynają kwitnąć.
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wrzosowisko

Post »

Aniu jak się cieszę ze się pojawiłaś - ;:138 proszę pokaż zdjęcie swojego wrzosowiska z 2012 roku . Też przymierzam się do zakupu u Wolskiego
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Wrzosowisko

Post »

Wrzosy najlepiej sadzić na wiosnę i latem ale w handlu najwięcej roślin jest dostępnych jesienią, ponieważ wtedy wyglądają najpiękniej. W związku z tym, najczęściej wrzosowiska powstają właśnie jesienią. Tak też było w moim przypadku. Zacząć trzeba od odpowiedzi na pytanie, czy masz kwaśną glebę w miejscu, gdzie będą sadzone wrzosy. Można stwierdzić to kwasomierzem albo obserwując, co lubi rosnąć w ogrodzie. Jeżeli masz u siebie z natury kwaśną glebę, będzie Ci łatwiej utrzymać odpowiednie dla wrzosów pH. Wrzosy mają specyficzne wymagania co do gleby ale z moich obserwacji wynika, że jeżeli raz na początku przyłożysz się do przygotowania im odpowiedniego miejsca, to przez kolejne lata będą ładnie rosły praktycznie bez pielęgnacji.
Ja mam glebę zwięzłą, która wymagała rozluźnienia, jeżeli masz piasek, to tym lepiej. Mieszałam glebę rodzimą z piaskiem i kwaśnym torfem w równych proporcjach. Pod każdy wrzos robiłam spory dołek, właściwie, na to samo by wyszło, gdybym przekopała całą rabatę na głębokość szpadla. Wrzosy nie mają głębokich korzeni. Na wiosnę trzeba je ciąć pod zeszłorocznym kwiatostanem i to wszsystko. Wg mnie to łatwe w uprawie rośliny. Aha, jeżeli sadzisz jesienią, to warto przykryć młode rośliny np. gałązkami choinki dla ochrony przed mrozem.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Wrzosowisko

Post »

:D
Zaczyna się kwitnienie wrzosów, co roku powiekszam, dodaje nowe wrzosy , trawy i inne kwaśnolubne np modrzewnice, teraz mam w planach dokupić im do towarzystwa golterię i hebe, albo dabecję kantabryjską (rabata już przygotowana, ale jest bardzo sucho i prace stanęły w miejscu)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Wrzosowisko

Post »

Cudne wrzosowisko ;:138 . A na takie koło ostrzę sobie zęby już drugi sezon i ... zawsze mam pilniejsze wydatki :wink: .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Re: Wrzosowisko

Post »

Czy możesz podać odmianę tych pomarańczowych? Są cudowne, jak i zresztą cale wrzosowisko. ;:170
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Wrzosowisko

Post »

Pomarańczowe wrzosy są prawdopodobnie farbowane. Kolor trzyma się przynajmniej dwa sezony (przynajmniej tak było z moimi). Kupując je byłam przekonana, że to naturalny kolor.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”