Azalie - krok po kroku(herbata68)

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Witam ! Może jednak do intensywnego kwitnięcia azalią i RH potrzebne są jednak mrozy , mimo , że pąki zawiązują się latem . Kwiaty moich RH są może równie liczne jak w zeszłym roku ale wydają się dużo mniejsze tak jak azalii wielkokwiatowych . Co o tym myślicie i czy u siebie również to zauważyliście ?

Obrazek

Obrazek

Za to piwoniom drzewiastym tegoroczna zima podpasowała .

Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Aras,

u mnie jest podobnie. Pąki niby są, ale w zeszłym roku miałam piękne kule na azaliach wielkokwiatowych, bo wszystkie pąki rozkwitły w jednym czasie. W tym roku już tak nie jest, myślałam, że to może ze względu na to, że na jesień nie zdążyłam nawieźć, ale jak widać, pewnie nie tylko to spowodowało, że azalie kwitą tak nierówno...
Joasia
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Yoannak - zeszły rok był bardzo specyficzny - tak późno przyszła wiosna , że wszystkie rośliny chciały nadrobić stracony czas i np. azalie zakwitnęły jednocześnie . Nie możemy jednak liczyć , że tak będzie każdego roku - w tym , wszystko wróciło do normy i tak , jak mają to w genach - azalie kwitną wg ich zaprogramowanych terminów .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Pąki kwiatowe,liściowe - pytania

Post »

RH wieczorową porą :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ku pokrzepieniu serc - 4 lata temu :

Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
iwka2
500p
500p
Posty: 791
Od: 1 mar 2009, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemstow k.Cieszanowa

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Witam
herbata68 ale masz piękne azalie, gratuluje,
Piwonia ma śliczne kwiaty :)
Pozdrawiam Iwona
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Arek - Twoje zdjęcia rzucają na kolana!!
Jeśli będziesz miał czas, to powrzucasz więcej zdjęć? Np. tę azaliową w 3-4 "odcinkach" co by lepiej było wszystko widać ;:180

Odnośnie mniejszych kwiatów...
Większość moich kwasolubnych rozwinęła porządne kwiaty ale jest kilka krzewów, których kwiaty są żenująco małe!!
(wszystkie mają z grubsza zbliżone warunki)

Też nie wiem co jest przyczyną?
Upałów u mnie nie było ostatnio,
intensywne deszcze powinny chyba sprzyjać rozwijaniu wielkich kwiatów (które w 90% składają się z wody)
a nie powodować ich karłowatość.
A może przymrozki przeszło tydzień temu przyczyniły się w jakiś sposób?
Biorę też pod uwagę możliwość, że jest tak dużo pąków kwiatowych, iż po prostu kwiaty są mniejsze...
Ale problem dotyczy kilku krzewów - reszta ma duże lub ogromne kwiaty' poza tym prawie wszystkie kwitną podobnie obficie...

Ale mamy zagwozdkę :roll:
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Pąki kwiatowe,liściowe - pytania

Post »

Arek,
fantastyczne zdjęcia, zwłaszcza te wieczorową porą mają to COŚ !!
Nie chce się wierzyć, że w ciągu 4 sezonów tak się rozrosły (choć w sumie to gęsto posadziłeś je) ;:oj W te wolne przestrzenie na zdjęciu archiwalnym dosadziłeś coś jeszcze, zgadza się?
Czy w wolnej chwili wypisałbyś odmiany na obu rabatkach frontowych?
Wymieniałeś wcześniej część odmian ale jakbyś wymienił je np. od lewej do prawej w porządku to byłoby łatwo sobie przypisać.

Zastanawia minie, że rosną mimo upływu kilku lat tak doskonale - gęsto i zdrowo!!
Odpowiednie stanowisko to podstawa! Ale chyba dobry wpływ ma to, że stanowisko jest odizolowane od niekwaśnej ziemi.

pozdrawiam serdecznie
bijąc pokłony do ziemi
:D
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Pąki kwiatowe,liściowe - pytania

Post »

Witam ! No cóż , tak jak piszesz , dobrze przygotowałem grunt przed posadzeniem ( podobnie jak przy azaliach ) i widać tego efekty . Duże znaczenie mają też odmiany . Mieszko I , Cassata , Purple Splendour i Phauenauge to duże krzewy , które szybko rosną . Trochę mnie ten wzrost zaskoczył ( oprócz Mieszka dla którego zostawiłem więcej miejsca w pierwszy rzędzie ) i dlatego w przyszłym roku planuje jednak przesadzić kilka krzaków . Szkoda , bo w tej chwili pięknie się przerastają i komponują - ale już w przyszłym roku będą miały za ciasno . Jest tam w tej chwili łącznie 7 szt. ( do najwcześniejszego zdjęcia doszedł Hachmann . I tak od lewej II rząd : Purple Splendour , Phauenauge , Mieszko I , Hachmann i pierwszy rząd od lewej :Brasila , Ann Lindsay , Cassata .

Mieszko I , Phauenauge i Purple Splendour

Obrazek

Mieszko i Cassata

Obrazek

Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Aras,

Patrzę, patrzę i końca nie widać. Widok naprawdę mnie zachwyca, jest się czym chwalić ;:138.
Joasia
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Pąki kwiatowe,liściowe - pytania

Post »

Witam ! To , tak naprawdę dopiero pierwszy rok , kiedy Cassata ma tyle kwiatów . W zeszłym roku to był jeszcze osesek i nie miał tyle pąków ale mimo , że widać przemrożone liście , to wszystkie pąki zakwitnęły . Dorobię parę zdjęć , bo właśnie wszystkie pąki się otworzyły a i Hachmann właśnie się rozwija , i jutro wrzucę na forum .

Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
gosiak132
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 wrz 2013, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DOLNY ŚLĄSK

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Witam.Piękny masz ten zakątek z azali . SUPER
Mam takie pytanko jak nazywa się ta azalia czerwona wysoka (przy schodach ) oraz ta biała.
Z góry dziękuje za podanie nazw.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Małgosia
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Witam czy umiałbyś opisać odmiany po kolei tak jak są na zdjęćiu. której zdecydowanie nie polecasz? Zrób obecnie zdjęcie , czy mocno ogołocona jest ta rabata ? Czy iglaki nadrabiają brak liści ?
duduś
Burton
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 paź 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krok po kroku - azalie

Post »

Witajcie,

Jak u Was wygląda sprawa przygotowań do zimy? Czy kopczykujecie ,okrywacie swoje azalie? Jeżeli tak to czym?
Chodzi mi o azalie wielokwiatowe i japońskie( zasadzone w tym roku)

Nie jestem pewna czy postępować tak jak z hortensjami? Okopczykować ziemią ogrodową? A co z okrywaniem? Co stosujecie u siebię? Czy takie kaptury z agrowłókniny się nadają?

Dodam, ze moje zgubiły już liście( mam na myśli wielokwiatowe) ale mają ogromne pączki na szczycie łodyg i martwię sie o ńie :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”