Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
zygmor
 Tytuł: Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)
PostNapisane: 17 maja 2018, o 21:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
herbata68,
Piękne te krzewy i układ ciekawy.
Nie chcę krytykować ale napiszę co myślę, kocham różaneczniki, ale żeby przed wejściem tylko one i nic więcej i kwitnące w jednym terminie to troszkę nudne.
Przydał by się jakiś kolumnowy iglak, albo inny krzew szczepiony na pniu, rozładowałby troszkę monotonię.
A dodatkowo coś na wczesną wiosnę np rh. Staccato i jakaś hortensja czy kalina na później...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Kacper90
PostNapisane: 17 maja 2018, o 23:14 
200p
200p

1 szt.
Herbata 68 czy mógłbyś mi powiedzieć jaki rozmiar dołków miałeś przy sadzeniu azalii oraz co sądzisz o mieszance: 1/3 torf 1/3 obornik koński, 1/3 podłoże macierzyste (ziemia ogrodowa) oraz dodatek piasku bądź perlitu jako drenaż ? Z góry dzięki za odpowiedź i powodzenia w dalszej uprawie azalii :D masz super azaliową rabatę :)

zygmor
PostNapisane: 18 maja 2018, o 06:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kacper90,
Domki pod krzewy powinny być co najmniej na dwa sztychy ok 30cm, a podłoże powinno być lekkie piaszczystej,
Uprawe różaneczników należy rozpocząć od kupna kwasomierza i dzięki niemu dobrać parametry gleby.
Kwaśny torf jako podstawa i to dobry prasowany np litewski i do tego dodatki ziemia wrzosowa i trochę rod,klej, ale nie gliny - bo ta zawsze jest alkaliczna.

zygmor
PostNapisane: 18 maja 2018, o 07:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Herbata 68,
Przepraszam, że nie zajrzałem na początek tematu, a TU CZAPKI Z GŁÓW
Widać, że wiesz co robisz, więc nic tu po mnie.

herbata68
PostNapisane: 18 maja 2018, o 08:54 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Zygmor - He, he - nie przesadzaj. Jesteś fachurą i nikt się nie obrazi jak dasz mu parę rad .
Kacper - z tym obornikiem w takiej ilości bym się zastanowił. Najważniejsza jest kwasowość. Po przyjęciu się krzewów będziesz miał czas na nawożenie. Ja mieszałem ziemię z przekompostowanymi igłami sosnowymi co stopniowo przez lata uwalniało składniki pokarmowe a co z kolei nie przeszkadzało nawozić na bieżąco.

Kacper90
PostNapisane: 18 maja 2018, o 19:48 
200p
200p

1 szt.
To ile dodać tego obornika ? Pomyślałem i czytałem że obornik dostarczy wystarczającej ilości substancji organicznej. Ogólnie rzecz biorąc podano że torf + obornik koński + drobno zmielona kompostowana kora + ziemia macierzysta ( u mnie trochę cięższa ziemia ogrodowa) i perlit z piaskiem będzie dobrym podłożem. Ale czy mógłabys herbato doradzić mijesli chodzi o proporcje składników ? Z góry dziękuje :)

herbata68
PostNapisane: 18 maja 2018, o 20:22 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Kacper - nie będę się popisywał czymś czego nie posiadam - czyli wiedzy naukowej. Jedno wiem. Drobna kora( przekompostowana - ;:63 ;:63 ), ziemia macierzysta( chyba po to żeby roślinki w momencie opuszczenia komfortowych warunków stworzonych przez Ciebie nie doznały śmiertelnego szoku), torf kwaśny( w ilości powodującej zakwaszenie mieszanki do poziomu akceptowalnego przez azalie i rh) i coś na początek do jedzonka ( o ile roślinki nie dostały dawki na cały sezon od producenta). Z tym, że musisz pamiętać, że praktycznie przez całe lato przyrost bryły korzeniowej będzie niewielki. Więc wg mnie trzeba pilnować tego co się dzieje w obrębie tego co wyciągnąłeś z doniczki. Jeżeli masz krzaki wielkości moich z pierwszych stron tego wątku to myślę, że obornik to przesada. Zanim urosną do takich rozmiarów żeby mogły go skonsumować nadmiar azotu może je zabić. Ale pamiętaj, że stanowisko przygotowujesz "na zawsze" - to tak żeby nie było ci za lekko ;:306

Kacper90
PostNapisane: 18 maja 2018, o 20:37 
200p
200p

1 szt.
Herbato - azalie mam mniej więcej takich rozmiarów jak Twoje w początkowych postach, może niewiele mniejsze. Więc teraz obornik odpuścić i poczekać do kolejnych sezonów aż rośliny podrosną ? Kompostowana kora w mieszance z torfem i ziemia macierzysta zapewni wystarczającą ilość odżywczych substancji organicznych ? I czy dodać piasku i perlitu dla dobrej drenacji podłoża ?
Obornik mogę wykorzystać do nawiezienia rh które posadziłem rok temu i starszych (ponad 25 letnich) ?

vikii
PostNapisane: 27 maja 2018, o 20:19 
100p
100p

1 szt.
herbata68 - cudne...cudne... i jeszcze raz cudne azalie masz ;:138
Wpisuję się - żeby nic nie przegapić i przeczytać od początku :D :D

wanda7
PostNapisane: 21 mar 2019, o 18:21 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Mam nadzieję, że w tym roku także pokażesz nam swoje różaneczniki i azalie, bo z ciekawością śledzę ich rozwój na Twoich rabatach od samego początku.
Mam pytanie o dwa Rh. Chodzi o odmiany Rasputin i Purple Splendour. Ponieważ masz obie, więc doskonale widzisz między nimi różnicę. Na Twoich zdjęciach wyglądają bardzo podobnie. Właśnie posadziłam Rasputina, a Purple mam zamówionego i nie wiem, jakie zaplanować mu miejsce. Jeśli są one niemal identyczne, nie chciałabym ich widzieć blisko siebie.
A może jeszcze ktoś inny się wypowie?

aberracje
PostNapisane: 24 kwi 2019, o 12:26 
100p
100p

0 szt.
Piekna wystawa azalii i rododendronów i składam wyrazy głebokiego podziwu dla konsekwencji i wytrwałości przy zakładaniu tego zakatka!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 123 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości