Azalie - krok po kroku(herbata68)

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

To ile dodać tego obornika ? Pomyślałem i czytałem że obornik dostarczy wystarczającej ilości substancji organicznej. Ogólnie rzecz biorąc podano że torf + obornik koński + drobno zmielona kompostowana kora + ziemia macierzysta ( u mnie trochę cięższa ziemia ogrodowa) i perlit z piaskiem będzie dobrym podłożem. Ale czy mógłabys herbato doradzić mijesli chodzi o proporcje składników ? Z góry dziękuje :)
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

Kacper - nie będę się popisywał czymś czego nie posiadam - czyli wiedzy naukowej. Jedno wiem. Drobna kora( przekompostowana - ;:63 ;:63 ), ziemia macierzysta( chyba po to żeby roślinki w momencie opuszczenia komfortowych warunków stworzonych przez Ciebie nie doznały śmiertelnego szoku), torf kwaśny( w ilości powodującej zakwaszenie mieszanki do poziomu akceptowalnego przez azalie i rh) i coś na początek do jedzonka ( o ile roślinki nie dostały dawki na cały sezon od producenta). Z tym, że musisz pamiętać, że praktycznie przez całe lato przyrost bryły korzeniowej będzie niewielki. Więc wg mnie trzeba pilnować tego co się dzieje w obrębie tego co wyciągnąłeś z doniczki. Jeżeli masz krzaki wielkości moich z pierwszych stron tego wątku to myślę, że obornik to przesada. Zanim urosną do takich rozmiarów żeby mogły go skonsumować nadmiar azotu może je zabić. Ale pamiętaj, że stanowisko przygotowujesz "na zawsze" - to tak żeby nie było ci za lekko ;:306
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

Herbato - azalie mam mniej więcej takich rozmiarów jak Twoje w początkowych postach, może niewiele mniejsze. Więc teraz obornik odpuścić i poczekać do kolejnych sezonów aż rośliny podrosną ? Kompostowana kora w mieszance z torfem i ziemia macierzysta zapewni wystarczającą ilość odżywczych substancji organicznych ? I czy dodać piasku i perlitu dla dobrej drenacji podłoża ?
Obornik mogę wykorzystać do nawiezienia rh które posadziłem rok temu i starszych (ponad 25 letnich) ?
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

herbata68 - cudne...cudne... i jeszcze raz cudne azalie masz ;:138
Wpisuję się - żeby nic nie przegapić i przeczytać od początku :D :D
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

Mam nadzieję, że w tym roku także pokażesz nam swoje różaneczniki i azalie, bo z ciekawością śledzę ich rozwój na Twoich rabatach od samego początku.
Mam pytanie o dwa Rh. Chodzi o odmiany Rasputin i Purple Splendour. Ponieważ masz obie, więc doskonale widzisz między nimi różnicę. Na Twoich zdjęciach wyglądają bardzo podobnie. Właśnie posadziłam Rasputina, a Purple mam zamówionego i nie wiem, jakie zaplanować mu miejsce. Jeśli są one niemal identyczne, nie chciałabym ich widzieć blisko siebie.
A może jeszcze ktoś inny się wypowie?
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalie - krok po kroku(herbata68)

Post »

Piekna wystawa azalii i rododendronów i składam wyrazy głebokiego podziwu dla konsekwencji i wytrwałości przy zakładaniu tego zakatka!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”