Rododendron i kwitnienie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Mam 11 rhododendronow, i zdarza sie czasem ze jeden kwiatek zakwitnie o pół roku za wczesniej. Jak pisze "szkolka_ismena", rhododendrony maja takie wybryki.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re:

Post »

hanka55 pisze:Nie obcinać pączków!
Powtórnie kwitnie w upalne , długie lato Rh. Cunnigham White i niektóre azalie.
Możesz podać nazwę azali, które drugi raz kwitną? Czy są takie wielkokwiatowe? Mam miejsce na jedną azalię i chętnie bym taką kupiła.
pawlina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sie 2011, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Muszę wam powiedzieć że właśnie dzisiaj tj 30 sierpnia 2011 mój rododendron zakwitł po raz drugi :heja
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Azalie i Rodonendrony FOTO

Post »

Dziunia87 pisze:Wasze takie duże... pięknie wyglądają ;:138

Pytanko: jaka odmiana wg Was najdłużej kwitnie/utrzymuje kwiaty ?

Ponawiam pytanie o najdłużej kwitnącą odmianę rododendrona :)


Przeniosłam do wątku właściwego GERTRUDA
Awatar użytkownika
Dratina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 maja 2008, o 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Azalie i Rodonendrony FOTO

Post »

To połączenie ciemno-czerwonych i białych jest świetne!
Dziunia87 pisze:
Ponawiam pytanie o najdłużej kwitnącą odmianę rododendrona :)
Ja też jestem ciekawa..


Tak sobie przypominam ostatnie wyjazdy... W Zachodniej części Niemiec i Belgii jest tyle rododendronów przy drodze pięknych i takich dużych, najwyraźniej mają lepsze warunki niż u nas. A już w UK to rosną sobie przy trasach tak jak u nas chwasty. A przy trasach u Grecji rosną Oleandry w olbrzymich ilościach, kwitną a gorące powietrze jest aż mdłe od ich zapachu... ;:3
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Azalie i Rodonendrony FOTO

Post »

Tak sobie przypominam ostatnie wyjazdy... W Zachodniej części Niemiec i Belgii jest tyle rododendronów przy drodze pięknych i takich dużych, najwyraźniej mają lepsze warunki niż u nas.
Ja bym raczej powiedział że stały się powszechne dużo wcześniej niż u nas. To są rośliny świetnie przystosowane do naszego klimatu.

Co do nadłużej kwitnących. Ciężko o taki termin wśród rh. Nie widzę właściwie w ogóle zróżnicowania w tym temacie. Są odmiany które lepiej sobie radzą z deszczem, wiatrem, przymrozkiem, ale z założenia wszystkie kwitną identycznie długo (choć w różnych terminach zaczynają kwitnienie).
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Abstrakując od tego, że na zachodzie wrzosowate znalazły wcześniej uznanie niż w PL, należy zauważyć że tam jest lżejszy klimat i zimy są o wiele mniej szkodliwe dla różaneczników niż u nas w PL. To jest chyba główny powód tego, że jest ich tam zdecydowanie więcej i większych - to sprawa wydłużonego okresu wegetacyjnego - mogą dłużej rosnąć niż u nas i dlatego są większe.
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Witam wszystkich. Mam kilka rododendronów kilkuletnich, rosną ładnie. Teraz widać że zaczęły zawiązywać pąki kwiatowe na przyszły rok.Tylko jeden z nich Roseum Elegans zaczyna wypuszczać liście. Wszystkie jednakowo są pielęgnowane , nie wiem od czego to zależy, że nie wiąże pąków. I co z takim delikwentem robić , bo nie chcę go trzymać jak nie będzie kwitł.
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Nie wiem czy dobrze zrobiłam , ale poobrywałam wszystkie pędy liściaste które teraz Roseum Elegans wypuscił.Może to zmusi go do zawiązania pąków kwiatowych.
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

baobab100 pisze:Nie wiem czy dobrze zrobiłam , ale poobrywałam wszystkie pędy liściaste które teraz Roseum Elegans wypuscił.Może to zmusi go do zawiązania pąków kwiatowych.
Bardzo źle zrobiłaś. Różaneczniki właśnie zawiązują paki kwiatowe i 'pasą' je na następny sezon. Należało zasilić specjalnym nawozem do różaneczników i azalii ew. przesadzić w kwaśne podłoże i dobrze podlewać.
Teraz będzie wytwarzał pędy z liśćmi i nie zdąży zawiązać paków na następny sezon i nie będzie kwitł.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

baobab100 pisze:Nie wiem czy dobrze zrobiłam , ale poobrywałam wszystkie pędy liściaste które teraz Roseum Elegans wypuscił.Może to zmusi go do zawiązania pąków kwiatowych.

tu masz odpowiedź fachowca

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 37#p841637
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Znam porady Zygmora. Mam 10 różaneczników, różnych, bardzo ładnie rosną, w maju pięknie kwitły. Ten problem dotyczy tylko Roseum Elegans, po przekwitnieniu wypuscił pędy lisciowe , które zostawiłam. Ale teraz w lipcu z tych nowych zaczęły rozwijac się nowe pędy z liśćmi. Inne różaneczniki ładnie zawiązały paki kwiatowe. Na wiosnę stosowałam nawóz do różaneczników. Chodzi mi o to że nie chce zawiązywać pąków kwiatowych.
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Moje Roseum Elegans nadal wariuje, wypuszcza pędy liściaste. Dałam mu ostrzeżenie jeszcze jeden taki rok i na jego miejsce kupię rododendron królewski. TE przynajmniej ładnie zawiązują paki kwiatowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”