Rododendron i kwitnienie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie obcinać pączków!
Powtórnie kwitnie w upalne , długie lato Rh. Cunnigham White i niektóre azalie.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przyczyna do wyboru:
Za młode, za słabo rozrośnięte w gruncie, za zimno podczas wiązania pąków, niedobory potasu i fosforu, złe pH gleby, etc.
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Pytanko??

Post »

Czy rododendron trzeba zasilic potasem wlasnie teraz (sierpien, wrzesień), zeby zawiazał pąki.
Mój tez nie kwitl w tym roku, a w poprzednim jak go sadzilam mial piękne kwiaty. Myślę ,ze w moim przypadku przyczyna bylo przenawozenie, ponieważ ostatnie nawozenie zrobilam wpod koniec sierpnia na począrku września.
W tym roku ostatni raz nawiozłam na pod koniec czerwca poczatek lipca m ,moze o czymś zapomnialam, a chce,zeby miał piękne kwiaty w przyszłym roku.Proszę o podpowiedż.
Cale lato nawozilam nawozem do rododendronów.Rozróśł sie i zrobił się duzym krzewem, ale chce, zeby jeszcze zakwitł na wiosnę.
Pozdrawiam cieplutko.
Majka
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Hmmm, skoro całe lato nawoziłaś nawozem do Rh,
to ja dałabym spokój z nawożeniem aż do września ( rozsypana 1 łyżeczka płaska, od herbaty siarczanu potasu pod krzak, na wilgotną glebę).
Zbyt dużo nawozu, to zasolenie gleby.
A rh nawozi się w okresie kwitnienia po to, by podany nawóz zdążył być przyswojony po kwitnieniu i sprzyjał wiązaniu pąków liściowych i kwietnych.
Azot jest szybko wymywany ale wystracza na stworzenie nowych liści,
potas i fosfor zwykle dłużej stagnuje w glebie i zasila pąki kwietne.
A jeśli rośliny mają zbyt dużo składników pokarmowych,
często nie mają powodu do rozmnażania ( wytwarzania nasion, czyli wiązania kwiatów).
Moje rh, mają już pąki kwiatowe, mimo że to początek sierpnia, a ostatni azot był podawany w formie gnojowicy z pokrzyw w czerwcu i obornik w maju.
I tyle.
Daj proszę, zdjęcia mirro.
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki Haniu za informacje. Niestety nie dysponuje gnojowicą , a obornik mogę kupic jedynie w proszku- suszony. Boj się zawsze,ze mogę spalic kwiat. Wydawało mi się,ze odpowiednim nawozem jest nawOz substrala do rododendronów. Dziś zrobię zdjęcia i załączę.
Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli. :)
Majka
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Rododendron i kwitnienie

Post »

W połowie maja lub na początku czerwca kupiłam rododendrona miniaturowego. Miał przekwitłe kwiatostany i kilka przekwitających ostatnich kwiatuszków. Po przekwitnięciu wyłamałam kwiatostany. Posadziłam do do ziemi wymieszanej z kwaśnym torfem. Po pewnym czasie zaczął puszczać paczki wiec wiem że to liściowe lub kwiatowe przyszłoroczne. Nie ma w tym nic dziwnego oczywiście ale dziś zauważyłam że rozkwitł mu jeden kwiatuszek i boje sie że ma zaburzony "system rozwojowy" :roll: Z góry zapewniam że nie stosuję żadnych nielegalnych środków dopingujących, odurzających ani innych wzmacniaczy wiec rh powinien być w pełni świadomy tego co robi a chyba nie jest :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślicie że reszta pąków wygląda normalnie? Bo wole żeby zakwitł wiosną :roll: Wiem że mu u mnie dobrze ale to chyba lekka przesada :lol:


Przepraszam za słabą jakość zdjęć ale mój luby zabrał aparat i robiła fotki telefonicznym :)
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Niektóre kwitną w sierpniu powtórnie. Nie wiem czy akurat ten Twój też, ale jeśli jest z gatunku tych kwitnących podwójnie to jeszcze zdąży wypuścić kwiaty na przyszły rok :)
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Hmmmm... nawet nie wiedziałam że są takie co kwitną powtórnie :) Ja tez nie wiem czy mój jest z takiego gatunku bo nawet nie znam jego nazwy ale tak to jest jak sie ma słabą pamięć :)
Dzięki za odp.
rozalka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 13 cze 2008, o 10:11
Lokalizacja: gm. Zabia Wola

Jaki nawóz

Post »

hanka55 pisze:Hmmm, skoro całe lato nawoziłaś nawozem do Rh,
to ja dałabym spokój z nawożeniem aż do września ( rozsypana 1 łyżeczka płaska, od herbaty siarczanu potasu pod krzak, na wilgotną glebę).
Zbyt dużo nawozu, to zasolenie gleby.
A rh nawozi się w okresie kwitnienia po to, by podany nawóz zdążył być przyswojony po kwitnieniu i sprzyjał wiązaniu pąków liściowych i kwietnych.
Azot jest szybko wymywany ale wystracza na stworzenie nowych liści,
potas i fosfor zwykle dłużej stagnuje w glebie i zasila pąki kwietne.
A jeśli rośliny mają zbyt dużo składników pokarmowych,
często nie mają powodu do rozmnażania ( wytwarzania nasion, czyli wiązania kwiatów).
Moje rh, mają już pąki kwiatowe, mimo że to początek sierpnia, a ostatni azot był podawany w formie gnojowicy z pokrzyw w czerwcu i obornik w maju.
I tyle.
Daj proszę, zdjęcia mirro.
Droga Haniu Skarbnico Wiedzy Wszelkiej ;:180 , proszę o podpowiedz co jest lepsze dla rododendronów i azalii (też już mają pąki) - nawóż do rododendronów czy może poczekać do września i zasilić je nawozem jesiennym? Ostatnie nawożenie było na początku lipca, po kwitnieniu, usunęłam przekwitłe kwiaty, podsypałam nawozem i dodałam torfu.
Pozdrawiam
Rozalka
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Rododendron i kwitnienie

Post »

Myślicie że reszta pąków wygląda normalnie? Bo wole żeby zakwitł wiosną :roll: Wiem że mu u mnie dobrze ale to chyba lekka przesada :lol:


Witam!
Rododendrony moją takie wybryki i nic nie poradzisz.Często zakwita tylko kilka kwiatów,pozostałe wiosną.Pozdrawiam
Ismena
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Post »

No to mam odpowiedź na moją zagadkę, u mnie też zakwitł ponownie rh buchlovice, miniaturowy. Ma kilka kwiatków, a że ja pierwszy raz odważyłam się uprawiać rh w zeszłym roku to trochę mnie to zdziwiło:-).
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Monia68
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11672
Od: 25 wrz 2007, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Buchlovice nigdy u mnie ponownie nie kwitł, za to Cunnigham`s White od kilku lat ma kilka kwiatów w sierpniu. Na szczęście nie wpływa to ujemnie na wiosenne kwitnienie.
Serdecznie pozdrawiam, Monika
AFRYKA
Mój ogród.
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

u mnie kilka dni temu też zakwitł rh blue :)

Obrazek

kwitnie również pigwowiec - wiosna przyszła z końcem sierpnia :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”