Wrzosy i wrzośce.Wymagania uprawowe

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
rozalka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 13 cze 2008, o 10:11
Lokalizacja: gm. Zabia Wola

Wrzosy i wrzośce.Wymagania uprawowe

Post »

Witam,
Założyłam ogród w ubiegłym roku. Wcześniej było tam zarośnięte pole, które próbuje uprawiać. Z różnymi skutkami.
Obecnie mam problem z wrzosami i wrzoścami. Rosną w kępach obok rododendronów, alzalii i persisów. Ziemia - torf wymieszany z ziemią bardzo gliniastą (taką właśnie mam na działce). Rośliny są ściółkowane korą. pH ziemi około 5-6. Niestety, większość posadzonych wrzosów i wrzośców po kilku tygodniach usycha. Te które przeżyły bardzo słabo sie rozkrzewiają i rosną. Pozostałe rośliny (rododendrony, azalie, persisy i iglaki) mają piękne przyrosty i są zdrowe.
Dodam, że wyspa roślin jest pielęgnowana, od czasu do czasu naworzona (nawóż do rododendronów) i systematycznie podlewana. Zauważyłam też że kupowane przeze mnie wrzosy są bardzo ukorzenione. Przed wsadzeniem staram sie usunąć sfilcowane korzenie a ziemię obficie podlewam.
Co robie źle. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie i słonecznie wielbicieli ogrodów,
Rozalka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Witaj Rozalko!
Bardzo polecam Ci do przeczytania ten wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=231&start=0
Jest w nim dużo doskonałych porad.
Wpisz również w wyszukiwarkę "wrzosy" i również wyświetli sie cala masa tematów z doświadczeniami koleżanek i kolegów w uprawie wrzosów.
Warto poczytać.Zapraszam.
Mnie natomiast zastanawia to pH Twojej ziemi ono powinno byc moim zdaniem zdecydowanie kwasne ,może to również przyczyna niepowodzeń a może to grzyb w ziemi.
Poczytaj ,polecam serdecznie :D :D
KaRo
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Re: Wrzosy i wrzośce

Post »

rozalka pisze:(...) i systematycznie podlewana (...)
A może to jest powód? Różneczniki itp. są wilgociolubne, a wrzosy nie. Jest nawet takie powiedzenie "wrzosy żyją z rosy". Z tego co wiem wrzosów tak jak np. lawendy nie powinno się podlewać :wink:
rozalka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 13 cze 2008, o 10:11
Lokalizacja: gm. Zabia Wola

Wrzosy cd...

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Dziś pobiegnę po więcej torfu i zaopatrze się w środek grzybobójczy dla wrzosów. Niestety grzyba u mnie w ogrodzie pod dostatkiem :(
Pozdrawiam
Rozalka
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Wrzosy i wrzośce

Post »

Myślę podobnie! Tym bardziej ,że napisałaś, iż masz tam gliniastą ziemię. Wrzosy muszą mieć podłoże przepuszczalne.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Wrzosy i wrzośce

Post »

rozalka pisze:.... Niestety, większość posadzonych wrzosów i wrzośców po kilku tygodniach usycha.....
To żeby wrzos zasilał się jedynie z porannej rosy, jak niekiedy to się słyszy, wymaga lat. W takie upały podlewać co kilka dni. To usłyszałem od producenta wrzosów/wrzośców p. Wolskiego.
Poczytaj tu:
http://www.wolski.com.pl/wolski_katalog.pdf
Ja zasilam dolistnie co 2-tygodnie wieloskładnikowym nawozem, pod koniec lipca przejdę tylko na fosforowo-potasowy by ładnie zakwitł i zdrewniał przed zimą. Do zakwaszania gleby producent radzi siarczan amonu. Ale jak to są świeże nasadzenia to kwaśny torf z pewnością wystarczy.

Podlewać, podlewać, podlewać. Najlepiej deszczówką ale z musu kranówa.

Pozdrawiam
Michał
ArturChelmno
50p
50p
Posty: 74
Od: 3 lip 2010, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Wrzos - krótko, na chłopski rozum

Post »

Witajcie.

Wiem ... na temat wrzosów było już trochę postów,ale chciałbym tak aby ktoś normalnie,po ludzku wytłumaczył co potrzebuje ,kiedy go przycinać, i przede wszystkim jak rozmnażać i kiedy ??

Głównie chodzi mi o rozmnażanie,prosiłbym o wytłumaczenie ludzkim językiem co jak i kiedy

Z góry dziękuję,bo wiem że otrzymam fachową pomoc od przyjaciół z forum.

Pozdrawiam

Artur :)
Zajrzyj do mnie :-D

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1652293" onclick="window.open(this.href);return false;
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Rozmnażałam moje wrzosy. Bez szczególnych ceregieli: późną wiosną / latem (w zależnośc od tego, kiedy w końcu się zabrałam do tego) ucinałam sadzonki, zanurzałam w ukorzeniaczu, umieszczałam w doniczce i przykrywałam słoikiem lub woreczkiem foliowym. Doniczki stały sobie na tarasie, czasem jak mi się przypomniało trochę je przewietrzyłam, a jak zaczęły wypuszczać nowe pędy to po jakimś czasie zdejmowałam im nakrycie. I tyle. Wszystkie się ukorzeniały. Wrzośćce u mnie były trochę wrażliwsze, jak już puszczały nowe pędy, to słoik którym były przykryte zdejmowałam na parę minut, godzinę, potem przykrywałam, a potem wydłużałam ten okres. Kiedyś odkryłam wrzośćca na dłużej i klapł :)
Ale to tylko moje doświadczenia:) W ogóle to ukorzeniacz przyjacielem ogrodnika jest :)
Awatar użytkownika
Wojtek- LM
50p
50p
Posty: 53
Od: 30 cze 2010, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Wrzosy lubią przepuszczalną oraz kwaśną glebę,miejsce słoneczne i zaciszne. Przycinamy je po kwitnieniu (powoduje to zagęszczanie oraz ładne kwitnienie w przyszłym roku), a na zimę okrywamy, gałązkami świerkowymi, agrowłókniną itp.
Wrzosy warto mikoryzować (choć niektórzy są innego zdania) w tym celu można zakupić szczepionki (odradzam jednak allegro sporo podróbek). Wrzosy w środowisku naturalnym również wchodzą w symbiozę z grzybami,więc ja jestem za.
Najpopularniejszym sposobem na rozmnażanie wrzosów jest sadzonkowanie. Sadzonki pobiera się we wrześniu-pęd ok.5-6 cm,bez kwiatów i liści na dole.
Można również rozmnażać poprzez odkłady wiosną - zaginamy gałązkę pod ziemię, a jak się ukorzeni odcinamy.

Wrzosy warto sadzić w eksponowanym miejscu np.na lekkich wzniesieniach,skarpach. Najlepiej wyglądają sadzone w grupach po 3-5 jednego koloru. Dobrym towarzystwem są rośliny iglaste- jałowce,świerki,sosny (thuje raczej nie, one wolą bardziej żyzne i zdecydowanie mniej kwaśne podłoże). Komponują się również rododendrony, czy brzozy.

Pozdrawiam
Wojtek
Pozdrawiam
Wojtek
ArturChelmno
50p
50p
Posty: 74
Od: 3 lip 2010, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Czyli odcinam sadzonkę czyli przy samej ziemii moczę,wkładam do ukorzeniacza,a następnie do ziemii i przykrywam całą sadzonkę słoikiem tak ?? Nie zmarnieje jak będzie stać na takim cieple cała zakryta słoikiem ??
Zajrzyj do mnie :-D

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1652293" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Arturze zapraszam na chwilkę tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... osy#p20926
W wątku tym jest mowa o przycinaniu i pędzeniu i sadzonkowaniu,może się przyda.
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Mam pytanie odnośnie wrzosów właśnie- czy okaz przyniesiony z naturalnego środowiska (chodzi mi tu głównie o laski brzozowe, bowiem w mojej okolicy wrzosów tam nie brakuję) nie będzie miał problemów z życiem na rabacie?Będzie normalnie rósł czy może będzie wybrzydzał ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wrzos - na chłopski rozum

Post »

Zapewne natychmiast zdechnie...
Przesadzanie ze stanowiska naturalnego ze względu na dość specyficzny system korzeniowy tej roślinki jest bez sensu.
Chyba że trafisz na młode siewki- czasem można spotkać jako roślinę pionierską na pożarowisku. I oczywiście z bryłką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”