Stanowisko i towarzystwo dla azalii, rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Próbował może ktoś sadzić RH pod brzozami?
Myślę nad posadzeniem RH jak pokazał rose_marek na pierwszej stronie "na gleby ciężkie". Mam zamiar usypać ok 30 cm podwyższenie (bez żadnych murków itp żeby w przyszłości można było rozszerzyć stanowisko).
Mam w ogrodzie kilkanaście starych brzóz więc byłoby super jakby się udało :)
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Brzozy to pijaki, osuszacze gruntu. Rododendron sam lubi wypić, więc nie bardzo takie sąsiedztwo...
Pozdrawiam - BabajAGA
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

wiem że mocno wysuszają, ale mam nadzieje że jak stanowisko zrobię na podwyższeniu to będzie ok.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

rabata z rh i azalii

Post »

Witam mam ogromną prośbę czy jesteście w stanie pomóc mi zagospodarować rabatą 8 x 4 z różaneczników i azalii , z założeniem że po lewej części rabaty na odcinku ok. 2 m po południu dość mocno świeci słońce ale ogólnie jest półcień.Nie umiem skomponować tego tak żeby z tyłu były jakieś wysokie szybko rosnące RH, chciałabym żeby wszystkie kwitły w jednym czasie ( chociaż niektórzy uważają że można tak skomponować kwitnienie żeby spektakl trwał ok. 4 miesiące ) - jak jest lepiej , jak sądzicie ? serdecznie dziękuję.
podoba mi się np. coś takiego

http://www.e-ogrodek.pl/zdjecia-ogrodow ... w-ogrodzie

http://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-o ... 56197.html
duduś
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rabata z rh i azalii

Post »

dudus to zalezy wszystko od odmiany i wieku :) jeśli posadzis w tle rododendrony o wysokości ok. 1 metra i odmiany silnie rosnacej to bedzie jak znalazł. Odmiany o powolnym wzroście mozesz łaczyć z azaliami - tylko odpowiednia rozstawa. Rododendrony świetnie nawet rosną i kwitna od połnocy. Z kolei azalie wymagaja słońca, wtedy obficiej kwitna i pieknie przebarwiaja sie na jesieni. Z przodu proponuje azalie japońską, uzupełnieniem i ciekawostką mogą byc kalmia, enkianthus. Gdzies w kącie z tyłu np. pieris i klony japońskie. Przy brzegu rabaty np. modrzewnice, golterie, bażyne lub wrzosiec amerykański.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Jeżeli chcesz mieć rabatę do 1m wysokości to komponuj ją z azalii japońskich i karłowych różaneczników. Rabata z roślin kwitnących w różnych terminach przedłuża jej atrakcyjność. Ponadto azalie lepiej znoszą nasłonecznienie niż różaneczniki. Warto też uatrakcyjnić taką rabaę bylinami nim się różaneczniki rozrosną na zasadzie wypełniaczy.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Właściwie to z tyłu chciałabym mieć największe rh jakie są ale chyba muszą też być szybko rosnące żeby te z przodu , które powinny być niższe nie urosły za szybko i ich nie przytłumiły. Jak ma być odległość między nasadzeniami? Może sugerujecie jakieś nazwy ?
duduś
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Najwdzięczniejsze są te najpospolitsze :) Wysokie różaneczniki sadzę razem z azalią ona rośnie intensywniej ale po kwitnieniu jest mało atrakcyjna więc mało atrakcyjne pędy ukrywają zimozielone różaneczniki. wysokie które polecam to Cotawbiense, Album Nowum, America, Alfred. Stare dobre odmiany, sprawdzone w praktyce. Z niskich uzyskaćScarlet Wonder i dokładam azalie japońskie i różanecznik impeditum. Wysokie sadzę w rozstawie 1-2m w zależności jaki efekt chcę uzyskać. Ja osobiście tworzę z nich gęste zarośla wówczas wygladają elegancko. Tworzą kwitnącą ścianę po latach przerastając się wzajemnie.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Pysiu , b. dziękuję , przejrzałam wymienione rh - są b. ciekawe . Rozumiem że azalie sadzisz przed różanecznikami ? Masz może zdjęcie swoich założeń?
duduś
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Nigdzie nie publikuję zdjęć :) nie mam strony internetowej, nie robię od lat ogrodów raczej tereny miejskie ale postaram się w tym roku zrobić trochę fotek moich różaneczników i azalii. Kilka lubię w szczególności pstrokaty Goldflimmer, azalię Giblartar i z japońskich Maruszkę. Mam też ładnie rozrośnięte impedidum i u mnie świetnie się sprawdzają. Obecnie moja ściana ma już ponad 2 metry a japońskie są gęstymi krzewami ciętymi w zasadzie co rok zamiast wyłamywania przekwitniętych pąków obcinam dzień dwa na skubaniu przekwitniętych kwiatów dużych odmian i azalii. Nie sięgam niestety już magnolii i co roku zostają nasiona na drzewach. Moje niektóre maluchy :) http://www.garnek.pl/pysia34/26133792 , http://www.garnek.pl/pysia34/26133833 ,
http://www.garnek.pl/pysia34/26133828 , http://www.garnek.pl/pysia34/26133824 ,
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Oj Pysiu piękne , pozytywnie zazdroszczę takich piękności - ta na ostatnim zdjęciu to jaka?
duduś
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: rabata z rh i azalii

Post »

Pochodzi od Zymona, ale jest z czasów kiedy nie wszystko było oznaczane odmianowo, więc nie odpowiem. Moje azalie i różaneczniki mają wiele za sobą :) dwukrotnie przesadzane wraz ze zmianą miejsca zamieszkania niektóre. Zasilam raz do roku raz na dwa lata jednym rodzajem nawozu cały ogród n i nawadnianie to jednak podstawa. Tyle ze tak porosły ze zraszacze stoją na długich sztycach pomiędzy krzewami.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: rabata z rh i azalii

Post »

To może zdradzisz jakim to rodzajem nawozu nawozisz cały ogród , może jeżeli nie na można na forum to na pw ( to ile lat ma ta azalia ?) dziękuję
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”