Stanowisko i towarzystwo dla azalii, rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Ja też- nie polecam. :evil:
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Tu w półcieniu :D

Obrazek
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Bo-żena

Post »

Proponuję hortensję pnącą - na zdjęciu moja kompozycja:różaneczniki,hortensje na tle hortensji pnącej.Pozdrawiam!

Obrazek
Awatar użytkownika
Dratina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 maja 2008, o 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

MariaTeresa pisze: Te o kwiatach fioletowawych dłużej kwitną i maja ładniejsze wybarwienie w półcieniu.
No właśnie ja mam takiego fioletowego i rośnie wyśmienicie w cieniu wierzby-chociaż bałam się że będzie mu tam źle gdy zobaczyłam jak szybko rozrasta się wierzba.
Obrazek

A za to ten który jest w słońcu marnieje -po prostu będę musiała przesadzić. Tak poza tym to miał być czerwono kwiatowy a jednak nie jest :'-( słońce mu chyba koloru nie zmieniło :-/ Kupiłam go na święcie kwiatów i owoców myślałam że będzie pewniej niż na allegro... no cóż....
Obrazek
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witam.. Przeczytałam z ciekawością wasze posty dotyczące sadzenia rododendronów i muszę stwierdzić że rzeczywiście mój mój <okaz> rosnący w pełnym słońcu coś nie wyraźnie wygląda.. Tylko zastanawiam się czy i kiedy powinnam go przesadzić skoro rośnie w tym miejscu od ubiegłego roku i ma nowe przyrosty..???? pozdrawiam Wanda
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Najlepiej na wiosnę, gdy jeszcze drzemią po zimowym uśpieniu.
Rh. to rośliny, które cały rok zyją i nie mają okresu spoczynku, tak, jak rośłiny zrzucające liście na zimę.
Do kwietnia - maja, są tylko w półsennym letargu i wtedy też można je bez większej szkody przenieść w nowe miejsce.
Teraz warto przekopać tam przekompostowany obornik, by zdążył się rozłożyć przez tych parę miesięcy.

W cieniu, Rh, trzymają kwiaty nawet 3 tygodnie!
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dzięki za radę!! :) zastosuje sie do niej na pewno... szkoda mi jej tylko że akurat podczas upałów będzie stała w pełnym słońcu :cry: ..ale trudno będzie to musiała jakoś znieść. Czy i jak często powinna ją teraz nawozić .. W ubiegłym roku kupiłam nawóz w granulacie do rododendronów i jak do tej pory podsypałam po nią tylko dwa razy... czy może należałoby częściej
:?:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Wandziu, między bogami a prawdą, to ja bym ją już przenosiła.
Napisałam tak, jak radzą mistrzowie, minn. prof. Czekalski.
Ale...nauka swoje, a my... :wink:
Wieczorem albo w deszczowy dzień możesz przesadzić.
Dół, minimum 50x 50 cm wypełniony kwasnym torfem korą przekompostowaną i przekompostwoanym obornikiem; delikatnie podbierz bryłę korzeniową , by nie uszkodzić korzeni i zasadź w tej mieszance. Jako ściła 5-8 cm kory.
Nie wolno udeptywać po posadzeniu!
Podlej i czekaj ana pączusie. Będa za miesiąc.

Torf kwaśny jest namiastką próchnicy leśnej, kora hamuje rozwój patogenów grzybowych, obornik lekko zakwasza i daje jeść na rok.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

(nie) zapominajko miło widzieć kogoś ze swojego miasta hehehehe. Pozwolę sobie zaproponować Ci powojniki. Są to piękne i efektowne pnącza, zresztą pięciorniki i wiciokrzewy też są ładne. Wybór należy do Ciebie. Pozdrawiam :!: :D

Myślę że przywarka i hortensja to ładne połączenie. Obie dobrze wyglądają. Jak je dobrze poprowadzisz nie będą na siebie za bardzo nachodzić :!:
Patrycja__K
50p
50p
Posty: 55
Od: 15 cze 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Najlepsze stanowisko dla różaneczników-prośba o radę

Post »

witam
chciałabym posadzić kilka różaneczników,działkę mam po byłym polu,więc jest bardzo słonecznie,gleba gliniasta,czy można w takich warunkach posadzić różaneczniki? pytanie może wydać się naiwne,ale dopiero rozpoczynam swojś przygodę z ogrodnictwem.pozdrawiam
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Patrycjo, witaj na forum!

Różanecznik lubi cienie i półcienie. Na pełne słońce, wybierz opcję:
1. Posadz jakieś drzewko, i w cieniu tego drzewka różanecznka.
2. Posadz specialną odmianę - są odmiany które będą rosły w pełnym słońcu w Polsce.
3. Może zamiast różanecznika, posadz azalie, te są bardziej słońco-lubne.

Odnośnie gliny, przeczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 83&start=0
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Cześć!
Naturalnym środowiskiem życia rododendronów są cieniste lasy. Rośliny te lubią kwaśną, przepuszczalną leśną glebę, najlepiej z grubą warstwą ściółki iglastej. Drzewa dają cień i stwarzają wilgotny mikroklimat, który rododendrony uwielbiają. Posadzenie tych roślin w szczerym polu, w zbitej gliniastej ziemi to niestety wyrok...

Gdybyś faktycznie miała jakieś drzewa... wtedy sprawa nie byłaby beznadziejna, bo podłoże można przygotować.

Może jednak zrezygnuj z rododendronów, przynajmniej na jakiś czas i spróbuj najpierw przygotować dla nich stanowisko. Tyle że to potrwa parę lat.

pozdrawiam, arkandor
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Towarzystwo dla azalii, rododendrona

Post »

Mam pomarańczowe azalie wielkokwiatowe i widzi mi się pod nimi niska bylina dającą drobne fioletowe kwiaty w dokładnie tym samym czasie. Chodzi mi o głęboki fiolet bez różowego odcienia. Proszę o sugestie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”