Stanowisko i towarzystwo dla azalii, rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Patrycjo, witaj na forum!

Różanecznik lubi cienie i półcienie. Na pełne słońce, wybierz opcję:
1. Posadz jakieś drzewko, i w cieniu tego drzewka różanecznka.
2. Posadz specialną odmianę - są odmiany które będą rosły w pełnym słońcu w Polsce.
3. Może zamiast różanecznika, posadz azalie, te są bardziej słońco-lubne.

Odnośnie gliny, przeczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 83&start=0
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Cześć!
Naturalnym środowiskiem życia rododendronów są cieniste lasy. Rośliny te lubią kwaśną, przepuszczalną leśną glebę, najlepiej z grubą warstwą ściółki iglastej. Drzewa dają cień i stwarzają wilgotny mikroklimat, który rododendrony uwielbiają. Posadzenie tych roślin w szczerym polu, w zbitej gliniastej ziemi to niestety wyrok...

Gdybyś faktycznie miała jakieś drzewa... wtedy sprawa nie byłaby beznadziejna, bo podłoże można przygotować.

Może jednak zrezygnuj z rododendronów, przynajmniej na jakiś czas i spróbuj najpierw przygotować dla nich stanowisko. Tyle że to potrwa parę lat.

pozdrawiam, arkandor
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Towarzystwo dla azalii, rododendrona

Post »

Mam pomarańczowe azalie wielkokwiatowe i widzi mi się pod nimi niska bylina dającą drobne fioletowe kwiaty w dokładnie tym samym czasie. Chodzi mi o głęboki fiolet bez różowego odcienia. Proszę o sugestie :)
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Ja bym to nazwała odważnym zestawieniem kolorystycznym :wink:
Zupełnie niziutkie będą fiołki wonne - u mnie rosną wszędzie, pod azaliami też ale z daleka są widoczne dopiero gdy jest ich naprawdę sporo.
Niziutki jest też dzwonek gargański jednak moim zdaniem to on jest raczej fioletowoniebieski z jasnym środkiem więc nie wiem czy o to chodzi.
Ciekawie może wyglądać dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop', która oprócz fioletowych kwiatów ma ciemne liście.
Trochę wyższy jest bodziszek himalajski, można znaleźć fioletowy.
Z kolei z wysokich bylin (tu już trochę nie na temat ale nie mogę się powstrzymać) warto rozważyć irysy syberyjskie - widziałam je kwitnące razem z azaliami w Wojsławicach i wyglądało to bajkowo.
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Bystrzanka dziękuję za przejęcie się moim pytaniem na forum ;) Fioletowoniebieski też moze być... i zwykły fiołek chyba najlepiej się sprawdzi.
Z tego co samemu udało mi się znaleźć najbardziej mi odpowiada roślina w tym zestawieniu ale niestety należy ona do tych, które umieszczam w wątku Bardzo rzadkie byliny zimotrwałe tzn jest u nas raczej niedostępna.

Nawiasem mówiąc, podzielam Twoją fascynację irysami syberyjskimi. Są świetne zarówno osobno jak i w wiosennych combosach z trojeściami, kamasjami itp. Jeśli idzie o bodziszki trochę żałuję, że ostatnio zamiast na 'Rozanne' zdecydowałem się na 'Patricię'. Dąbrówką podsadziłem perukowca
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Faktycznie na zdjęciu nieźle to wygląda, fiołki niestety nie będą aż tak wyraźnym akcentem kompozycji. Chyba, że to bardzo młoda (czytaj mała) azalia. Pomyślałam jeszcze o barwinku, ale ma zupełnie inny charakter niż facelia, no i jest raczej popularny.
Cieszę się, że irysy syberyjskie mają więcej fanów.
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

A co w tym złego, że barwinek jest popularny? To Twoja kolejna dobra propozycja ;) Jak się okazuje, najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Nic złego w tym, że jest popularny. Wręcz ma to wiele zalet: można łatwo kupić, tanio, a nawet dostać w prezencie.
Ciekawa jestem na co się w końcu zdecydujesz.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

A ja nie widzę sensu podsadzania azalii wielkokwiatowych roślinami kwitnącymi w tym samym czasie co one! Ich kwitnięcie jest tak cudowne, że nie potrzebne im inne kwitnące towarzystwo...Zresztą - jak już niektórzy wcześniej zauważyli - i tak trudno będzie ją przebić :lol: Jeśli już, to podsadzałabym je roślinami kwitnącymi w późniejszym terminie i tu zastosowałabym np: wrzosy :D

Jeśli jednak upierasz się przy wiosennym fiolecie, to polecam azalie japońskie :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

aniawoj Co do zasady się z Tobą zgadzam, bo nie przepadam za pstrokacizną. A jednak przyznasz, ze zdarzają się udane, kontrastowe zestawienia w rabatach - bukietach. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, miejsca, sposobu wyeksponowania itd.
Np podlinkowane przeze mnie zestawienie azalii z facelią odpowiada mi bardziej niż tradycyjne ustawianie obok siebie kolekcji rododendronów i azali we wszystkich możliwych barwach.

Nawiasem mówiąc, którą konkretnie fioletową odmianę azalii masz na myśli? Nie znam się na tych krzewach i widziałem tylko różowo-fioletowe.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

może spodobałby Ci się Clematis bylinowy np 'Arabella' , bardzo ładny jest i bezproblemowy, wiosną można ciachać jakby co http://www.clematis.com.pl/wms/65149.ht ... number=296 albo jakiś inny bylinowy (nie czepiający się)
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Monika arabella trochę za późno kwitnie ale fajnie, że o niej wspomniałaś, bo takiej właśnie rośliny brakowało mi w innej części ogrodu. Chyba zatrzymam się przy zwykłych fiołkach/barwinkach ew. wspomnianej facelii jeśli uda mi się zdobyć.
Swoją drogą podoba mi się ta strona o powojnikach.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jaka fioletowa roślina nadaje się pod azalię wielkokwiatową?

Post »

Popatrz na tę stronę http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5273&hilit na zdjęcia Bolesława - jesteś pewny takich podsadzeń i w dodatku maleństwami? Oczywiście Twój ogród i Twoje decyzje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”