Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  
Autor Wiadomość
Ruda2011
 Tytuł: Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 09:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Edytko smród ??? ;:oj
A to czemu ?
Woda z chlebem powinna pachnieć zakwasem czyli ..... żurkiem ;:224
Dzięki w każdym razie za pomysł - proste i pożyteczne.
Zanotowane i wykonane ;:215

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Tomek_Os
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 10:08 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Tu inne bakterie biorą udział w procesie chyba. Sam też robię zakwas do chleba i mąka plus woda plus powietrze równa się zakwas. Ale Edyta pisze że koniecznie zamykane, więc bez dostępu tlenu to się odbywa i pewnie dlatego podśmierduje :wink: No chyba że to zamknięcie jest aby smród nie rozchodził się po całej okolicy :D Muszę to zastosować.
Edyto ile wody na te parę kromek?

Jurek
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 11:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Edyta67 napisał(a):
Chciałabym się z Wami podzielić, a właściwie przypomnieć ( wcześniej już o tym pisałam) o mojej metodzie zakwaszania ziemi.
Potrzebna jest beczka, czy jakiś pojemnik koniecznie zamykany. Wlewam do niego wodę i wrzucam kromki chleba najlepiej razowego. Zostawiam na kilka dni. Po tym czasie " mikstura" jest gotowa do podlewania.

Trochę sceptycznie podchodzę do tego typu metod. Jestem ciekawy, jakie jest pH tej wody?

Edyta67
PostNapisane: 24 kwi 2014, o 12:36 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Kochani uwierzcie smród jest niemiłosierny i tak jak Tomek zauważył zamykam beczkę, żeby nie wystraszyć sąsiadów. Ja mam beczkę 100 litrową i na początku wrzucałam do niej po kilka kromek. teraz się nie patyczkuję, kupuję paczkę chleba krojonego razowego wrzucam na kilka dni cały i do tego jeszcze suszony ( kilkanaście kromek) Nie bójcie się ilości nic się nie stanie od kilku kromek więcej.
Jurku dokładnego pH nie znam. Mam taki prosty pehametr firmy KIM i na tym kolor mikstury był czerwoniutki.
Chorobka zapomniałam jak się wkleja zdjęcia. Muszę sobie przypomnieć i pokazać Wam jak wyglądają moje RH. Dajcie mi szansę.
Pozdrawiam E.

Edyta67
PostNapisane: 25 kwi 2014, o 10:04 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
No to spróbuję wkleić kilka zdjęć. Niestety jakość trochę słaba. Obrazek Obrazek Obrazek

Edyta67
PostNapisane: 25 kwi 2014, o 10:49 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
A tak wyglądały kilka lat temu
Obrazek
Obrazek

Pulpa222
PostNapisane: 1 maja 2014, o 14:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Edyta, jestem nowa na forum, ale niestety tylko tu :wink:
Widzę u Ciebie na zdjęciu rododendron variegata. Jak u niego z kwitnieniem?. Mój ma co najmniej kilkanaście lat, a kwitł może ze 3 razy, a tak to tylko liście. Mam chęć go wyciąć, bo preferuję kwiaty, a właściwie kolory.

darrooo - pytanie - czy trociny były świeże?. Powinny co najmniej rok leżeć na powietrzu, żeby zostały wymyte wszystkie garbniki i się przekompostowały. Inaczej rośliny "zapyzieją" i nie będą rosły. Z korą jest tak samo. Dając korę z worków, nie liczmy, że jest przekompostowana.
Dobrze więc myślisz. Uważam, można kupić korę na "zapas". Niech sezon poleży i się też wypłucze. A nawozy przy ściółkowaniu są i tak niezbędne.

Gliniastą glebę trzeba przed sadzeniem rozluźnić piaskiem. Na dno dołków śmiało nasypać piachu, a potem torf i reszta. Ja na piach nasypałabym obornika końskiego i dalej j.w. Zanim wszystko się rozłoży powinna powstać mikoryza.
Obiema rękoma podpisuję się również pod kompostowaniem.

Od 4 lat mam znajomych z koniem, więc dowożę sobie obornika. Często sypię taki półroczny i nic złego się nie dzieje. Też mnie straszono turkuciem. W końskim oborniku to głównie siano, trawa i owies, a koń stoi w stajni w trocinach. Dla mnie idealnie. Z tego co widzę, rośliny też są zadowolone. O borówkach nie wspomnę.

Pozdrawiam
Ania

darrooo
PostNapisane: 2 maja 2014, o 22:56 
50p
50p

0 szt.
Aniu niestety u mnie trociny były świeże...
Dziś są już roczne , rododendrony już lepiej wyglądają , pąki już zaczynają nabrzmiewać jeden już zaczyna kwitnąć.
Miesiąc temu podlałem zalecaną dawką siarczanu amonu , potem 3 razy co 7 dni dolistnie florowit ,
kilka dni temu znowu zalecana dawka siarczanu amonu i planuję za miesiąc kolejną po przekwitnięciu.
Wyglądają już lepiej , ale nie tak pięknie jak u Edyta67
wiem , że wodę do podlewania trzeba by zakwasić , i chyba chleb razowy wydaje się najprostszy
można i torfem i podobno rabarbarem.. ale rabarbaru nie mam , a chleb tańszy od worka torfu :D
Przetestuję w tym roku...

Podsypywać jeszcze krzaki obornikiem granulowanym , czy sobie darować ?

A co do turkucia , to co on ma do rododendrona ? Mam na działce zatrzęsienie turkucia
i szkody to on robi w rzodkiewce , bo tunele robi tuż pod powierzchnią ziemi , cebul np. tulipana już nie uszkodzi ,
rododendrona też nie uszkodzi bo jak ?

szkutnik
PostNapisane: 3 maja 2014, o 09:44 
100p
100p

0 szt.
Obornik granulowany ma pH 8,

darrooo
PostNapisane: 3 maja 2014, o 15:03 
50p
50p

0 szt.
czyli sobie daruję...

Edyta67
PostNapisane: 5 maja 2014, o 10:33 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Pulpo moje variegaty kwitną co roku. Nie jest ono bardzo spektakularne ot po kilka kwiatów na krzaku. Pozdrawiam. E.

Pulpa222
PostNapisane: 7 cze 2014, o 08:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No właśnie Edyto, myślałam , że tylko mój taki 'felerny'. Ale liście ma super - niech rośnie dalej. Dziękuję za odpowiedź w imieniu Rh - poszedłby pod nożyce ;:172 .
Pozdrawiam Ania

asprokol
 Tytuł: Re: Chory Rododendron
PostNapisane: 11 cze 2014, o 17:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W internecie są powielane idiotyzmy ale nawet 1000 razy napisanie tego nawet w bold-zie nie zmieni idiotycznych teorii w prawdę.
Oczywiście znam posty o przefermentowanych trocinach, o tym że wiórki dębowe są lepsze od sosnowych - też dużo czytam
pewnie jest też receptura na fermentację :D wanna, kora, nawóz , zasypać wannę trocinami, polać wodą posypać nawozem azotowym, polać wodą - czynność powtarzać co 3 dni przez 5 lat
Znam posty jak z kromki chleba robią zakwaszasz oraz te ile kompostu użyć do zrobienia podłoża, ja nie powielam tych idiotycznych teorii. Wyznaje zasadę pokaż mi swoje krzaki a powiem Tobie jaką masz wiedzę.
Moją wiedzę nie bronią teksty z internetu ale ogród .

przeniesiono do właściwego tematu z uwagi na zawarte treści GERTRUDA

kachat
PostNapisane: 11 cze 2014, o 21:14 
200p
200p

1 szt.
Asprokolu, możesz zacząć pisać z sensem..? Wyjaśniać, o co ci dokładnie chodzi? Chętnie się dowiem nowych rzeczy. Np. jestem ciekawa, o co ci chodzi z tą korą? Że przefermentowana wcale nie jest dobra? Czy że co? Bo trochę nie rozumiem. Kompost też ci się nie podoba..? Do fermentacji nic nie trzeba poza stosem odpadków organicznych. Skoro tak ci się wszystko nie podoba, to napisz proszę dokładnie dlaczego oraz co radzisz zamiast tego.

alina206
PostNapisane: 12 cze 2014, o 10:13 
50p
50p

0 szt.
Dajcie już spokój z tą sfermentowaną korą :)
Nie słyszałam wprawdzie, żeby coś takiego można było kupić w sklepie, jeżeli już to zdarza się spleśniała :roll:
Wydaje mi się, że drobnej kory można by użyć do podłoża jeżeli w ogrodzie jest ciężka zbita ziemia, ale chyba tylko odrobinę.
Korzenie roślin nie lubią jeżeli jest koło nich przestrzeń, a kora mogłaby powodować właśnie takie dziury.
Ja do sadzenia swoich różaneczników kory nie dodawałam, tylko torf z rodzimą glebą i potem pilnowałam właściwego pH. A trochę kory na powierzchnię, żeby osłonić przed wysychaniem i dla ozdoby.

kachat
PostNapisane: 12 cze 2014, o 10:24 
200p
200p

1 szt.
Alina, skoro nie widziałaś tej kory w sklepie, to skąd wniosek, że jest spleśniała..? Ja kupiłam i nic jej nie dolega. Nie widziałaś tej kory, a piszesz, że jest be. Mnie się ona bardzo podoba i będę ją dawała swoim krzakom - jeśli ktoś ma sensowne argumenty, dlaczego tego nie robić, to bardzo bym o takie prosiła. A nie - nie widziałem, nie znam, nie wiem co to, ale odradzam.

alina206
PostNapisane: 12 cze 2014, o 10:47 
50p
50p

0 szt.
Napisałam, że zwykła kora bywa spleśniała, a nie sfermentowana (bo nigdy nie widziałam sfermentowanej kory).
Nie odradzałam sfermentowanej kory (bo nigdy nie widziałam sfermentowanej kory).
Nie pisałam, że sfermentowana kora jest "be" (bo nigdy nie widziałam sfermentowanej kory).
Jakieś tam argumenty przedstawiłam, ale teraz myślę, że nie były sensowne. :oops:

To tyle w temacie sfermentowanej kory ;:65

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 248 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości