Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Niestety podejrzewam, że gotowej recepty nie dostaniesz. Zrób inaczej, wymieszaj ten bardzo kwaśny torf z podłożem które kupiłeś o wysokim pH i na jedno stanowisko rośliny nie daj więcej jak 100g pylistej siarki. Te kilogramy to jakaś kosmiczna ilość.
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Dzięki za odzew,
12 kg na 100m2 to 120g na m2 czyli pi razy drzwi taka ilość jak polecasz na stanowisko, Sypiąc siarkę na całej powierzchni nie miałbym problemu z zakwaszaniem podczas sadzenia kolejnych roślin. Tylko pytanie czy da się zakwasić ziemie o takim wysokim pH,
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Ja bym dała o połowę mniej siarki. No i siarka, jak pewnie wiesz, nie rozpuszcza się w wodzie. Jeszcze po 3-4 latach zobaczysz ją w podłożu. W tej chwili mieszając ziemię z kwaśnym torfem już masz właściwie optymalne podłoże dla kwasolubnych. Do uprawy tych roslin nie powinieneś mieć podłoża o pH niższym niż 5, ok. 5,5 jest optymalne
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

dam połowę dawki i po jakimś czasie sprawdzę pH, dosypać zawsze można :).
Zastanawiam się jeszcze czy nie dobrze by było poczekać z sadzeniem do jesieni,
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Teraz lepiej z kilku powodów - jeśli będziesz musiał 'rozdrapywać' bryłę korzeniową, to znakomicie zdąży się ona zregenerować do zimy, no i w bryle korzeniowej jest trochę odpowiedniego podłoża więc zanim korzenie dopadną Twojego to trochę potrwa. Poza tym krzaki do zimy zaaklimatyzują się w nowych warunkach
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Czyli posadzę teraz (tzn na wiosnę), torf wymieszam z moją oryginalną ziemią ogrodową która ma pH 5,5, a miejmy nadzieję że ziemia dosypana, do jesieni zakwasi się trochę.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Nie masz możliwości czegoś jeszcze domieszać? darni, igliwia, przekompostowanych częściowo liści, trocin, przekompostowanego obornika..czegokolwiek? Doskonale rosną w takich miszmaszach. Dlatego mówiłam o siarce na stanowisko, co nie znaczy, że całości nie możesz potraktować
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

No właśnie nie mam, wszystko co miałem zużyłem w zeszłym roku. Mogę kupić granulowany obornik, pewnie lepsze to niż nic. Tylko ile tego dawać?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Niestety nie wiem, nigdy nie stosowałam takiego. Rh dobrze rosną w podłożu, które jest bogate w substancje organiczne
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Czy ktoś z Was spotkał się z gotowym substratem firmy Durpeta?
Jest to gotowa mieszanka, produkują ją na Litwie. W szkółce niedaleko mnie bardzo zachwalał ją właściciel. Kupiłem teraz kilka rh ze szkółki od Jana Ciepłuchy z Konstantynowa i one w doniczkach mają praktycznie to samo podłoże. Nie jest tanie, bo 50 litrów kosztuje 12 zł, jednak bardzo mocno się zastanawiam nad jego kupnem. pH ma odpowiednie w okolicach 5.
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Zmiana planu, nie będę walczył z wiatrakami, na tamto stanowisko postanowiłem kupić rhododendrony na podkładce inkarho. Oczywiście ziemię trochę poprawię.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
rudaa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 cze 2013, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zakwaszanie gleby

Post »

Witam Wszystkich,

Jak skutecznie zakwasić glebę pod rh przy pH gleby powyżej 6? Proszę o odpowiedź, przeczytałam kilka wątków i mam straszny mętlik w głowie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Zakwaszanie gleby o pH powyżej 6

Post »

rudaa46,

Ja zakwaszam siarką. Wszystko zależy jaką masz powierzchnię do zakwaszania. O ile chodzi o kilka krzaczków to kupujesz w sklepie ogrodniczym siarkę granulowaną wykorzystywaną w szklarniach do dezynfekcji, umieszczasz w szmatce tłuczesz na proszek i posypujesz pod krzaczkami tak żeby było ją widać. Pod mały krzaczek łyżeczkę, pod duży łyżkę. Taki zabieg wystarcza na ok 4 lata. Możesz kupić też siarkę pylistą jest drobno mielona i bardziej wydajna ogrodniczo, łatwo się wchłania.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”