Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mam podobny problem, oprócz tego na liściach i gałązkach pojawił się ciemny nalot, który schodzi po potarciu.
Z liści spłukałem pod wodą , wcześniej nie był spłukiwany panowała u nas okrutna susza, podlewałem go raz w tygodniu z kwasem ortofosforowym by utrzymać kwaśny odczyn, co robić dalej.
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Bartku, on piękny i zdrowy.
Meszek to resztki kunetru, ma jakiegoś włochatego( np. hisrutum, caucasicum) przodka.
Z wiekiem - łysieje, tzn. pozbywa się meszku.

tommy, na zdjęciu niewiele widzę, ale stawiałabym na poparzenia słoneczne ( zwinięte liście, nekrozy na wygrzbieceniach).
To mieszaniec, wołałby cień.
Jakie masz pH?
Daj jeszcze proszę, zbliżenie liścia / nerwów i spodu liścia/ nekroz.
tommy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 cze 2008, o 20:40
Lokalizacja: Będzin

Post »

Witam Haniu,
teraz postaralem sie zrobic dokladna dokumentacje mam nadzieje ze teraz bedzie dobrze http://picasaweb.google.pl/rubinek861/Rododendron
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

hanka55 pisze:Bartku, on piękny i zdrowy.
Meszek to resztki kunetru, ma jakiegoś włochatego( np. hisrutum, caucasicum) przodka.
Z wiekiem - łysieje, tzn. pozbywa się meszku.
Tylko tyle ze ten meszek pojawił się w dwa dni i objął swoim zasięgiem tylko młode przyrosty liście z łodyżkami czy to tak gwałtownie przebiega ?
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przykro mi, ale nie widzę tu żadnej choroby, Bartku.
Kunetr schodzi pod palcem i ma konsystencję kurzu.
Na straszych liściach i łodyżkach - zanika.
Tylko niemowlęta mają meszek.

Tomku, stawiam nadal na poparzenia.
Albo słońce, albo nawóz dolistny, albo podlewanie w słońcu.
Liście nie mają objawów niedożywienia/ chlorozy.
Żeby go wspomóc daj późnym wieczorem 2-3 x co tydzień oprysk siarczanem magnezu+siarczan potasu ( 1 płaska łyżeczka na 1 l letniej wody) i 2-3 x żelazo (np. Chlorozie stop 3 zł/ butelka).
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

hanka55 pisze:Przykro mi, ale nie widzę tu żadnej choroby, Bartku.
Kunetr schodzi pod palcem i ma konsystencję kurzu.
Na straszych liściach i łodyżkach - zanika.
Tylko niemowlęta mają meszek.
Dziękuję Ci Haniu bardzo, mnie na szczęście wcale nie jest przykro że nie widać żadnej choroby- przeciwnie. Zawsze widzę że można liczyć na Twoją pomoc. Pozdrawiam
Bartek
tommy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 cze 2008, o 20:40
Lokalizacja: Będzin

Post »

Dziekuje Haniu, za rade. Jutro zaczne stosowac ten preparat, rhododendron juz 3 rok w tym samym miejscu wiec mam nadzieje ze to nie slonce i mu pomoze.
pozdrawiam Tomek
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Co sie dzieje z moim rh?

Post »

Tak oto w tym roku wygląda mój rododendron.Stosuję regularnie SUBSTRAL Nawóz interwencyjny do Rh Magiczna siła.Wszystko było ok aż tu nagle Zonk.Dołączam foto

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przenoszę wątek do odpowiedniej sekcji, w Dyskusjach ogólnych rozmawiamy nie o chorobach roślin, a o "pozostałych tematach działkowych i ogrodowych", czyli nieujętych w innych sekcjach :)

A wracając do Rh, w jakiej ziemi rośnie? Sprawdzałeś pH? A może zasoliłeś glebę nawozami? Jak często nawoziłeś? W jakim wieku jest twoja roślina i jak długo u ciebie rośnie? Czy czytałeś wątek o RH pt. Błędy w uprawie różaneczników?

Zajrzyj tutaj:
- Rododendron- jak sadzić? - podawałam tam parę linków do odpowiednich tematów, jak je przeczytasz, to będziesz miał odpowiedź na swoje wątpliwości.

Powodzenia :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Co się dzieje z moim rh??????

Post »

od 3 dni zaczynają mu się zawijać liście wzdłuż nerwu,

Obrazek Obrazek

zdjęcia są z wczoraj... dzisiaj są jeszcze bardziej pozwijane. Myślałam że to fytoftoroza ale nie bo one nie brązowieją. chciałam dodać że mam dwa obok siebie i ten jeden tylko tak ma, co 2 tyg nawożę nawozem do rh i azalii (płynnym) no i zaszczepiłam szczepionkę mikoryzową dla wrzosowatych. myslalam ze możne mało wody, ale często podlewam jeszcze wczoraj mu dałam duuuużo wody i dzisiaj tez i tak się dzieje...
wiecie co to jest i jak mogę mu pomóc?? przeglądałam na forum ale nie znalazłam mojego problemu
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Cały czas są zwinięte? Może zwijają się od gorąca? Jeśli rośliny nie są ocienione to możliwe.

pozdrawiam, arkandor
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

rośnie na słońcu, ale nigdy tak nie miał, jedynie gdy mu troszkę wody brakowały to liście wiotczały ale teraz nie mają powodu... tak myślę
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

dzisiaj wygląda tak... zdjęcie z rana
Obrazek
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”