Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Obrazek
Tydzień temu poobrywałam takie pojedyncze " świeczki", a już pokazują się w ich miejscu, po trzy nowe :-)))
Jeśli się boisz Kasiu, to zrób tak z jednym krzewem - zobaczysz, jak bardzo zagęści się za 2 miesiące :P

Koniecznie zobacz jak powiększyła swoje maleństwa Rh. lila31

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=80
lila31 pisze:Chciałam pokazać efekty mojego eksperymentu.

W jednym z wątków Janusz z PO pisał, w jaki sposób zagęścić rododendron, żeby miał ładny, gęsty pokrój.

W zeszłym roku kupiłam taki "wielki" rododendron.
W tym roku wypuścił jeden pąk liścienny, nie mam zdjęcia, jak było na początku. :(

Obrazek

Wyłamałam ten pączek liścienny, a rododendron zaczął wypuszczać nowe przyrosty z uśpionych oczek.

Obrazek

Widać to na powyższym zdjęciu.


Obrazek

Byłam konsekwentna, i mimo lekkich obaw, na tych nowych przyrostach też wyłamałam pączki liścienne. Zobaczcie jaki jest efekt.

Obrazek

Nie wiem czy zakwitnie w przyszłym roku, może będę musiała poczekać do następnej wiosny żeby zobaczyć jego kwiatki, ale krzaczek ma już odpowiednią, jak dla mnie, ilość gałęzi.

Rzeczywiście wyłamywanie pierwszych, pojawiających się po kwitnieniu pąków liściennych powoduje, że wyrasta ich więcej, i krzaczek rododendrona jest ładnie zagęszczony, ma ładniejszy pokrój.

To wszystko działo się w tym roku, jeden sezon.
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 131
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Odważyłam się, było ciężko, ale dałam radę :) Mam nadzieję poczuć się trochę lepiej za jakiś miesiąc :) Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję Haniu za wszelkie rady ;:25
Kasia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Kasiu, nie bojaj się :P
Skoro wypuściły już pąki liściowe, to znaczy,że korzenie już poczuły się dobrze w nowym miejscu.
A jeśli tak, to można rozruszać Rh. i skłonić je do szybszego rozrostu.
Dałaś im jeść, więc teraz szybko tworzą nowe pędy i to trzeba wykorzystać.
Gdy już pojawią się pełne, nowe liście, daj im potasu i fosforu - niech tworzą pąki kwiatowe na przyszły rok i wzmacniają tkanki przed zimą. :-)
Powodzenia, Słonko!
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Rododendron i żółknące liście

Post »

Może ktoś się zna mój rododendron ma prawie wszystkie zażółkłe na całości liście i w tym roku miał tylko dwa kwiaty. Jak go kupiłam był śliczny mnóstwo kwiatów i u mnie tak zdziadział.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Raczej spodziewałam się takiego pytania. Nie mam odpowiedniej gleby pod rododendrony. pH jest tak jakieś 4,5-5,0 pH. Mam kwasomierz i już sprawdziłam jaka jest, ale na oko jakoś nie za dobrze czyta mi się te przedziały. Troce teraz podsypałam amonem(chyba) i do okoła kwiatka ziemię wymieszałam z trocinami.
hebe60
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 kwie 2008, o 17:37

Witaj Micka

Post »

rododendrny lubią cień lub półcień .Kup duży worek kwaśnego torfu,zmieszaj 1/4 ziemi z ogrodu posadż krzew ,dobrze podlej deszczówką i zostaw.Na pewno dojdzie do siebie i będzie rósł.Ja tak sadzę wszystkie kwaśnolubne rośliny,kwitną,rosną Życzę powodzenia.
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Ten lekko pod żółkły już jest posadzony, a nie chcę go ruszać, żeby mu korzenie nie uszkodzić. Może wystarczy po tych trocinach jak tylko zrobię dołek płytko wykopany pod krzaczkiem i dookoła posypię kwaśną glebą i korą.

Co wy na to??
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

micka pisze:Raczej spodziewałam się takiego pytania. Nie mam odpowiedniej gleby pod rododendrony. pH jest tak jakieś 4,5-5,0 pH. Mam kwasomierz i już sprawdziłam jaka jest, ale na oko jakoś nie za dobrze czyta mi się te przedziały. Trochę teraz podsypałam amonem(chyba) i do okoła kwiatka ziemię wymieszałam z trocinami.
Napisałaś,ze masz pH 4,5-5,0-to jest przecież kwaśna ziemia :shock: odpowiednie pH pod rhododendrony. Może dasz zdjęcie.Jeśli trochę podsypałaś siarczanem amonu to dobrze ,prawdopodobnie był niedożywiony
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Co z różanecznikiem???

Post »

Witam!
Nie wiem co się dzieje z moim różanecznikiem. Od trzech tygodni jest u mnie na balkonie od strony zachodniej. Po otrzymaniu przesadziłemgo do nowej większej doniczki z ziemią do różaneczników pomieszaną z żwirem, dno wyłozyłem keramzytem!! Podejżewam że jest to od zbytniego nasłonecznienia. Proszę o pomoc

Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Poparzenia IV stopnia.
Tkanki są zwęglone.
Do cienia !!!!!!!!!!!!!
Tylko azalie wytrzymają nasłonecznienie, przy ciepłej masie korzeniowej.
tommy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 cze 2008, o 20:40
Lokalizacja: Będzin

Rhododendron choruje, co mu jest??

Post »

Witam,
mam problem zaczął chorować mi rhododendron, ma brązowe plamy na liściach, niektóre liście są jakby oklapnięte, próbowałem oprysku TOPSIN M 500 SC na razie bez jakiejkolwiek poprawy. Prosze o pomoc, co to za choroba?? co powinienem zrobić??
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Ustalić przyczynę.
Brązowe- to martwe, juz nie zzielenieje, liście same odpadną za 2-3 lata.
Zdjęcie niezbędne, za mało danych do diagnozy.
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”