Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1046 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75  
Autor Wiadomość
robertP2
 Tytuł: Re: Rododendrony - chore (??).
PostNapisane: 12 maja 2014, o 21:07 
1000p
1000p

---
Sprawdź ph ziemi , między 4-5,5 max. I nie wal tyle nawozów.

Jakaś taka mania się zrobiła. Roślina choruje to magiczna siła i wstanie, tia

asprokol
 Tytuł: Re: Rododendrony - chore (??).
PostNapisane: 13 maja 2014, o 08:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
robertP2 napisał(a):
Sprawdź ph ziemi , między 4-5,5 max. I nie wal tyle nawozów.

Jakaś taka mania się zrobiła. Roślina choruje to magiczna siła i wstanie, tia

głos rozsądku wśród chóru zwolenników nawozów i oprysków
rododendrony uwielbiają zwiększone dawki nawozów szaleją ze szczęścia po opryskach jak ................................................... Eskimos w tropikach ;)

fanatic
 Tytuł: Re: Chory Rododendron
PostNapisane: 13 maja 2014, o 10:21 
100p
100p

1 szt.
prośba o pomoc co to może:
być choroba grzybowa ? czy inny czynnik zewnętrzny ? wykopywać ? czy jest szansa jeszcze że coś z tego będzie :) ?

kachat
PostNapisane: 13 maja 2014, o 10:24 
200p
200p

1 szt.
fanatic, to mi wygląda ewidentnie na coś nie tak z glebą - przesolenie, złe pH, nie wiem. Sprawdź pH gleby :!: I wtedy napisz co wyszło :) Ale może jeszcze ktoś się wypowie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

takasobie
PostNapisane: 13 maja 2014, o 10:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Wygląda to na zasolenie gleby. Przeczytaj wątek, to pomaga :wink:
Jeszcze coś z niego bedzie ale radzę wymienić mu podłoże na kwaśny torf. We wątku znajdziesz wszystko ;:333

bazyllia
PostNapisane: 13 maja 2014, o 14:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam.Wiecie może co to za choroba?? Różanecznik jest u mnie 3-4 lata. Od początku był chory. Wygląda dziwnie. Może macie jakąś radę??
Obrazek

takasobie
PostNapisane: 13 maja 2014, o 15:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Brak żelaza, plamki - nie jestem pewna, ale może być grzyb. Może niech ktoś inny jeszcze się przyjrzy.

fanatic
PostNapisane: 13 maja 2014, o 15:11 
100p
100p

1 szt.
takasobie napisał(a):
Wygląda to na zasolenie gleby. Przeczytaj wątek, to pomaga :wink:
Jeszcze coś z niego będzie ale radzę wymienić mu podłoże na kwaśny torf. We wątku znajdziesz wszystko ;:333

dzięki za pomoc spróbuję powalczyć

jak dużo należny wymienić podłoża ? jak głęboko wybierać obecną ziemię ?
czy podlewanie opisane w wątku w celu wypłukania nadmiaru nawozów i innych substancji nie zaszkodzi roślinie i nie zacznie gnić ?

takasobie
PostNapisane: 13 maja 2014, o 15:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Rododendron musi być posadzony "wysoko" i mieć przepuszczalne podłoże. Nie lubi stojacej wody.
Nie wybieraj ziemi spod rodka tylko delikatnie go wyciagnij widłami, odłóż na bok i dopiero to podłoże wymień. A korzenie przepłucz. Rododendrony dobrze to znoszą. Lepiej tak, niż miałbyś uszkodzić korzenie przy wydłubywaniu ziemi wokół. Jak zawsze polecam Ci dodanie do podłoża świeżego kompostu i np fusów od kawy, które powoli się rozkładają i zakwaszają podłoże. Kilka postów wstecz o tym pisałam.

bazyllia
PostNapisane: 13 maja 2014, o 15:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
takasobie napisał(a):
Brak żelaza, plamki - nie jestem pewna, ale może być grzyb. Może niech ktoś inny jeszcze się przyjrzy.

Też przyszedł mi do głowy ten grzyb. Tylko nie wiem czym się z nim walczy.
Te liście zawsze są takie jasnozielone i unerwienie wychodzi do tego te brązowe plamy.
Obok rośnie azalia japońska i z nią wszystko ok.
Na pewno mam jeszcze problem w ogrodzie z nornicami i opuchlakami.

kachat
PostNapisane: 13 maja 2014, o 16:23 
200p
200p

1 szt.
fanatic, pisałam ci, co dolega twojemu krzewowi, jak również i to, byś sprawdził pH podłoża (dobrze też byś sprawdził jaką wodą podlewasz krzaka - skądś się to zasolenie w końcu wzięło, jeśli rzeczywiście nie przesadziłeś z nawozem). W samym torfie krzew nie przeżyje. Poczytaj sobie jakie powinno być podłoże pod rododendrony i jak je sadzić (o rozszarpaniu bryły korzeniowej itp.). Jeśli to przesolenie to, z tego co wiem, nie trzeba od razu wykopywać krzewu i wymieniać całego podłoża (no chyba, że od początku było złe, np. gliniaste). Może wystarczyć samo intensywne podlewanie zakwaszoną, miękką wodą. Różaneczniki mają bardzo płytkie korzenie, na ok. 15cm wgłąb ziemi, więc jeśli pod krzewem jest przepuszczalna gleba, to woda przeleci przez korzenie i odpłynie niżej. Jeśli posadziłeś krzew na glinie to raczej z odpływem będzie ciężko i jak będziesz krzaczka mocniej podlewał to go "utopisz".

fanatic
PostNapisane: 13 maja 2014, o 17:39 
100p
100p

1 szt.
kachat napisał(a):
fanatic, pisałam ci, co dolega twojemu krzewowi, jak również i to, byś sprawdził pH podłoża (dobrze też byś sprawdził jaką wodą podlewasz krzaka - skądś się to zasolenie w końcu wzięło, jeśli rzeczywiście nie przesadziłeś z nawozem). W samym torfie krzew nie przeżyje. Poczytaj sobie jakie powinno być podłoże pod rododendrony i jak je sadzić (o rozszarpaniu bryły korzeniowej itp.). Jeśli to przesolenie to, z tego co wiem, nie trzeba od razu wykopywać krzewu i wymieniać całego podłoża (no chyba, że od początku było złe, np. gliniaste). Może wystarczyć samo intensywne podlewanie zakwaszoną, miękką wodą. Różaneczniki mają bardzo płytkie korzenie, na ok. 15cm wgłąb ziemi, więc jeśli pod krzewem jest przepuszczalna gleba, to woda przeleci przez korzenie i odpłynie niżej. Jeśli posadziłeś krzew na glinie to raczej z odpływem będzie ciężko i jak będziesz krzaczka mocniej podlewał to go "utopisz".

Dziękuje za porady, kupię miernik pH i sprawdzę odczyn.
Rododendron podlewany jest tylko i wyłącznie wodą ze studni nie z wodociągu. Inny egzemplarz podlewany i nawożony identycznie czyli bardzo lekko max 2 razy do roku rośnie wspaniale jak szalony i jest przykładem zdrowia.
Z ziemią nie ma problemu działka jest po polu uprawnym, woda przechodzi swobodnie w głąb.

kachat
PostNapisane: 13 maja 2014, o 17:50 
200p
200p

1 szt.
fanatic, to, że masz wodę ze studni a nie z wodociągu, o niczym nie świadczy ;) Ja mam okropnie twardą wodę pełną wapnia i innych różnych związków, a też ją ciągnę ze studni (takie się osady z niej robiły, że aż ją daliśmy do przebadania). Najlepsza jest do podlewania roślin kwasolubnych deszczówka, zasadową wodą ze studni (jeśli taką masz) bardzo szybko odkwasisz glebę. Możesz kupić taką ładną beczkę ozdobną do ogrodu i w niej zbierać deszczówkę ;) Akurat powinno wystarczyć na kilka krzaczków, by je wspomóc gdy przyjdą susze. Drugie wyjście to podlewać wodą ze studni, badać co jakiś czas pH gleby i w miarę potrzeb dokwaszać podłoże. Kolejne wyjście to wodę ze studni, jeśli jest zasadowa, trzymać w np. beczce z kwaśnym torfem - podobno to też działa, ale szczegółów nie znam. No ale najpierw lepiej zbadać wodę i sprawdzić, co w niej siedzi :)

Do sprawdzania pH dobrze się nadaje taki płyn, można kupić chyba w każdym ogrodniczym, polecam, jest chyba najdokładniejszy i najprostszy w użyciu.

A czy ten krzaczek, z którym masz problem, nie rośnie np. pod samym domem..? Nie ma znacząco różnej miejscówki od tego, co rośnie zdrowo?

fanatic
PostNapisane: 13 maja 2014, o 21:53 
100p
100p

1 szt.
kachat, oba krzaczki rosną w sporej odległości od domu. Oba były identycznie nawożone i podlewane tą sama wodą. Jedynie jeśli rzeczywiście jest to zasolenie to może porostu w jednym miejscu niedaleka rododendronów było więcej nawozów a w drugim mniej np sypanych na trawę: azot czy wapno wczesną wiosną. Nawóz pod rododendrony był dawany mało i specjalny dedykowany pod te roślinki, na opakowaniu było że on sam w sobie zakwasza ziemię. Porobię testy z pH wody i gleby.... ;)

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1046 ]  Idź do strony nr...        1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości