Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 49, 50, 51, 52, 53
Autor Wiadomość
asprokol
 Tytuł: Re: Rododendron - problemy w uprawie
PostNapisane: 21 sty 2019, o 19:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Moim zdaniem pH 5 masz w środku bryły korzeniowej a dookoła to trawnik. Korzenie pobierające substancje pokarmowe są na zewnątrz bryły, w związku z tym zamiast się rozrastać gniją i masz efekt jak na zdjęciu. Musisz zapewnić mu minimum po 30 cm w każdą stronę kontakt bryły z torfem. Nie stosuj ziemi ani innych wynalazków, bo żadne nawozy mu w tej chwili nie pomogą.

bedani
PostNapisane: 21 sty 2019, o 20:47 
100p
100p

1 szt.
Dzięki za odpowiedź. Na wiosnę poszerzę dół , obsypię torfem i będę obserwował. Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

max1232
PostNapisane: 11 mar 2019, o 23:22 
500p
500p

0 szt.
Hej wszystkim, w zeszłym roku kupiłem działkę na której rośnie rododendron, spore rozmiary. Tak z 1.3/1.4m ale jest z nim taki problem że jest łysy. Nie całkiem ale ma bardzo mało liści.
Obrazek
Tu widać go obok sterty kamieni
Po kupieniu działki "wygrzebałem" go z buszu iglaków które go zagłuszały.Teraz zastanawiam się czy da się go jakoś odratować żeby ładnie zgęstniał ?
Obrazek

max1232
PostNapisane: 12 mar 2019, o 19:47 
500p
500p

0 szt.
Dzisiaj jeszcze udało mi się zrobić dwa zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

asprokol
PostNapisane: 12 mar 2019, o 20:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Strasznie zabiedzony krzak zwany "irokez" czyli trochę liści na czubku. Część o żółtym przebarwieniu co świadczy że krzew poświęca dolne liście aby skierować potrzebne pierwiastki na najmłodsze. Chcesz go uratować to musisz mu zrobić takie warunki w których te krzewy rosną czyli podłoże organiczne kwaśne i dodatkowo nawóz do roślin typu borówka amerykańska.

max1232
PostNapisane: 12 mar 2019, o 21:04 
500p
500p

0 szt.
A może jakieś rady jak najlepiej przygotować odpowiednio ziemię? Domyślam się że same ściółkowanie korą nic nie da. Jak tylko odsłoniłem to zacząłem nawozić nawozem do rododendronów ale chyba za mało

asprokol
PostNapisane: 12 mar 2019, o 22:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Gdybym ja stał przed takim dylematem to posadził bym go w czystym torfie, żadnych dodatków ziemi piasku czy propagowanego na wielu forach igliwia i ziemi z lasu.
Czyli wykopałbym bryłę korzeniową następnie tą bryłę potraktowałbym kwaskiem cytrynowym (łyżka na 10 litrów wody 3-4 konewki). Wykopałbym większy dół co najmniej 30 cm w każdą stronę dół głęboki aby pod bryłą było więcej niż 10 cm torfu. Ważne jest aby torf był wilgotny a nie suchy, ja moczę torf wymieszany z końskim obornikiem w stosunku 10:1 przez 2 tygodnie. Zastosowanie suchego torfu to czynność która pogorszy tylko problem. Właściwie to ja wsadzam w bagno a po podeschnięciu uzupełniam torf i przykrywam korą minimum 5 cm.
Krzew musi być pielęgnowany przez podlewanie w myśl zasady lepiej więcej niż mniej. Torf doskonale absorbuje wodę więc nie trzeba z konewką biegać codziennie.
Można też zastosować nawożenie dolistne i ........................................................................... długo czekać na efekty.

bologno
PostNapisane: 19 mar 2019, o 16:10 
200p
200p

1 szt.
Mój kilkuletni rododendron zaczął od jednej ze stron mocno żółknąć i marnieć. Stanowisko ma w pełnym słońcu, rośnie w kwaśnej ziemi, podsypuję korą, stosuję nawozy do kwasolubnych, zakwaszam dwa razy w sezonie siarczanem amonu. Objawy żółknięcia zaczęły się w zeszłym roku we wrześniu, a teraz po zimie jeszcze bardziej zmarniał. Jesienią zeszłego roku sprawdzałem odczyn ziemi płynem helliga i jest jak najbardziej kwaśna. Nie mam już pomysłu jak mu pomoc. Mam takie wrażenie jakby zaszkodziła jemu zeszłoroczna susza, gdzie praktycznie od kwietnia do jesieni padało może kilka razy. Był podlewany odstaną wodą ze studni głębinowej.

Poniżej zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Macie pomysł, w jaki sposób można go podleczyć? Może od jakich nawozów, środków zacząć teraz na start wiosenny?

asprokol
PostNapisane: 19 mar 2019, o 21:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ten krzew należy natychmiast przesadzić i żadne cudowne nawozy tu nie pomogą. Poczytaj wątek o uprawie tych krzewów.

bologno
PostNapisane: 19 mar 2019, o 22:18 
200p
200p

1 szt.
Dzięki za odpowiedź. Poczytałem trochę wątków na forum i wynika, że miejsce w pełnym słońcu nieodpowiednie. Należy też regularnie zraszać, zapewnić wilgotne otoczenie...

Czyli rozumiem, że najlepiej szybko znaleźć miejsce w pół-cieniu, wykopać, opłukać korzenie i posadzić w ziemi w dużej ilości torfu z odpowiednim pH i drenażem?? Następnie zraszać liście i zadbać aby torf był ciągle wilgotny??

Jeśli źle trafiłem z postępowaniem proszę o sprostowanie :wit

asprokol
PostNapisane: 19 mar 2019, o 22:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nie stosuj większej ilości torfu ale sam torf. Z tym co masz kłopot jest spowodowane że rododendron wyczerpał już możliwość co najmniej z którejś strony nie są pobierane pobierać składniki pokarmowe.
Czy należy przesadzić go w cień ? Mam wiele tych krzewów w samym słońcu i zdecydowanie ładniej kwitną.
Używając samego torfu uzyskasz bufor bezpieczeństwa w sprawie podlewania. Ja te ze słonecznych miejsc podlewam jak nie pada co dwa tygodnie bo torf fantastycznie "trzyma" wodę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 739 ]  Idź do strony nr...        1 ... 49, 50, 51, 52, 53

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości