Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
doc_kr
 Tytuł: Re: Rhododendron zimą
PostNapisane: 26 mar 2018, o 16:48 
100p
100p

---
Na pewno nie skreślę krzewu po kilku latach, a odmiana jest jak sądzę zupełnie normalna, tylko miejsce wyjątkowo wietrzne.
Najwyżej będę jeszcze szczelniej okrywał.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mw21
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 15:15 
50p
50p

---
Witam mam problem ze swoim blisko dwudziestoletnim rhododendronem... otóż już pod koniec zimy zauważyłem, że na trzech gałęziach zasychają i brązowieją liście wraz z pąkami. Dziś sprawdziłem żywotność tych pędów i są martwe... wyciąłem jedną mniejszą i dwie duże gałęzie tuż nad ziemią... okazało się, że są zupełnie martwe, bez soków, brązowe i suche w środku. Tak to wyglądało (z góry przepraszam za ilość zdjęć)...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

jak widać gałęzie są duże, mają ponad metr wysokości... taka sytuacja pojawiła się drugi raz... w zeszłym roku po kwietniowych przymrozkach zmarzły wszystkie co do jednego pączki kwiatowe, a późnym latem zaschła gałąź, którą również wyciąłem tuż nad gruntem... obecnie krzew jest łysy w środku... obok z jednej strony rośnie bukszpan z drugiej cis (wszystkie rośliny w podobnym wieku 20 lat)... pytanie brzmi czy to objawy przemrożenia czy może to być jakaś poważniejsza sprawa... grzyb, szkodniki czy coś jeszcze innego? Nie chcę stracić tego krzewu i jeśli jest to inna przyczyna niż obrażenia od mrozu wolę jak najszybciej odpowiednio zadziałać. A tak wyglądało jego ostatnie kwitnienie
Obrazek

jokaer
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 22:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1
No ciekawa sprawa, bo raczej dziwne byłoby to przemarznięcie.
Te pędy, które odciąłeś w przekroju były normalne, nie miały żadnych odchyleń :)

mw21
PostNapisane: 14 kwi 2018, o 00:30 
50p
50p

---
Też mnie to zdziwiło, ale czekałem z cięciem od marca kiedy to zauważyłem.. w sumie te gałęzie uschły od tego samego miejsca w gruncie co w zeszłym roku... może coś podgryzło korzenie sam nie wiem chociaż nor, jam, czy innych kopców nie ma w pobliżu... gałęzie były zupełnie suche w środku zielona kora pomarszczona a liście zaczęły odpadać... szkoda straszna, bo niemal połowę gałęzi trzeba było wyciąć jednak od strony trawnika nie widać tak bardzo tego przerzedzenia krzaczka ;) nic to, został prześwietlony może to mu pomoże a w końcu się odbuduje i zagęści na nowo :)

Jolek
PostNapisane: 14 kwi 2018, o 09:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam podobny problem. Tak sobie wydedukowałam że przyczyna to taka ze w środku były bardziej młode liście niezbyt dojrzałe jak na zimowe warunki (delikatniejsze). W czasie ostatnich mrozów liście się pozwijały ale wraz z odwilżą te ze środka zaczęły brązowieć, natomiast skrajne liście mają się dobrze. Już jesienią była różnica w odcieniu liści tym bardziej że rhododendron jest lekko zacieniony drzewami. Jeszcze ich nie wycinałam bo szukam inf czy je czymś profilaktycznie prysnąć.

jokaer
PostNapisane: 14 kwi 2018, o 12:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1
Zgadza się, tylko w zasadzie pęd jeśli jest zdrewniały w połowie, to przemarza tylko ta część niezdrewniała.
To by pasowało właśnie do młodych pędów, które za późno wystartowały i nie zdążyły zdrewnieć, albo roślinie brak potasu
i ma problem z drewnieniem.

mamiroma4
PostNapisane: 22 kwi 2018, o 20:48 
200p
200p

---
Ostał mi się tylko jeden rododendron :cry: wysychające liście.... fotki może jutro jak dam radę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 63 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości