Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Witam, chciałbym poprosić o niezamykanie natychmiast wątku. Nie jestem leniem, ani nie mam problemu z prawidłowym postrzeganiem rzeczywistości, ale temat odnośnie oprysków z OW jest bardzo rozbudowany, a dyskusja nie zawsze na temat. Ponadto przebrnięcie przez 100 stron i 1500 wypowiedzi nie jest w cale przyjemne i efektywne. Zatem czy jest gdzieś na forum podany w sposób zwięzły wynik testów z octanem wapnia? Drugie pytanie, czy znacie jakiś środek, zmniejszający napięcie powierzchniowe, który wydłużyłby i umożliwił pokrycie nadziemnych części pomidorów octanem wapnia. Mam wątpliwości czy używanie skrobi (jakby nie patrzeć źródła węglowodanów, w tym glukozy powstającej w wyniku hydrolizy skrobi) nie naraża pomidorów na infekcję zarazą ziemniaka?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Sklepy ogrodnicze oferują pełen wachlarz adjuwantów i surfaktantów. Tylko brać i wybierać.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Vehicula, zamknęłam temat bo już prawie wszystko zostało powiedziane na temat octanu wapnia,
a i sam autor miał takie życzenie, żeby wątku nie kontynuować.

Jest wątek o opryskach pomidorów i wydaje mi się, że tam najlepiej dyskutować,
żeby nie tworzyć i nie powielać znowu postów, dla zwykłej przejrzystości.

Nikt raczej nie odpowie Ci na Twoje pytanie.
Trzeba samemu zrobić próbę. Ja kiedyś pytałam producenta jakieś środka chemicznego i on mi powiedział tak:
...Robimy próby, ale nie na wszystko. Jeśli środek w połączeniu z innym środkiem nie " warzy " się
to kolejną próbą jest opryskanie rośliny i czekanie na efekty.
W przypadku czytelnych związków chemicznych już choćby z przypuszczalnych reakcji chemicznych
można wywnioskować co stanie się z połączonymi środkami .

W przypadku octanu wapnia plus jakiś adiuwant to chyba ciężka sprawa.
Ja np. używam środka "Protector", to są jakieś żywice / i chyba większość adiuwantów to coś podobnego/
łączę go ze wszystkim czym opryskuję i nic się nie dzieje.

Opryskuję rośliny nawozami, środkami chemicznymi, ziołami.
Nie opryskuję octanem wapnia.

Opryskiwałam dawniej octanem wapnia i najlepsze, faktycznie widoczne efekty były na takich roślinach:
grubosz, jabłoń, brzoskwinia, truskawki.
Raz opryskałam octanem chyba w połączeniu z mydłem potasowym właśnie jabłoń
i liście miała potem piękne, ale po czym ? Czy po octanie czy po mydle potasowym?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Używam octanu wapnia co roku i zawsze mam dylemat dać adiuwant czy nie ?
Pamiętam , że autor pisał by go z niczym nie łączyć , ale dlaczego ?
Właśnie przygotowałam kilka pięciolitrowych butelek roztworu i poczekam może
wypowie się ktoś obeznany z tematem . Pamiętam , że autor dopuszczał łączenie
z białkiem , ale tak szczerze, to nie chce mi się z tym bawić skoro mam dobre gotowce .
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Bardzo dziękuje za wyczerpujące informacje. Temat jak widać jest rozwojowy. Ja w tamtym roku używałem z dobrym rezultatem tymolu. Rozpuszczałem go w niewielkiej ilości etanolu i emulgowałem z wodą za pomocą niewielkiej ilości produktów do kąpieli przeznaczonych dla niemowląt. W tym roku stosuje olejek eteryczny tymiankowy, który oprócz sporej ilości tymolu, zawiera tez jego izomer -karwakrol i inne lotne związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Chciałem uzupełnić ochronę o octan wapnia. Badania in vitro są bardzo zachęcające. Ale kupiłem gotowy produkt, bo nie widzę potrzeby żeby przeprowadzać syntezę chemiczna, która wychodzi drożej niż gotowy produkt dostępny w sklepach chemicznych. Byłem ciekawy czy przeprowadzono jakąś ankietę, która pokazałaby przydatność octanu wapnia w uprawie pomidorów. Niestety nic takiego nie znalazłem.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Robię octan na kredzie pastewnej i occie jabłkowym , nawet nie wiedziałam , że są gotowce .
Ostatnio robiłam oprysk olejkiem neem z mydłem potasowym ze skrzypem , owszem ładnie
się zemulgował a następnie po dodaniu wody zaczął się warzyć , dodałam adiuwanta Wetcit ,
chyba pomogło , bo opryskiwacz na ściankach czysty . ;:131 Ten adiuwant ma w składzie
olejek eteryczny , wierzę że to też ma znaczenie .
Tymolu też stosuję , dodawałam mleka z różnym skutkiem , dobrze wiedzieć , że mydła go
emulgują . Dzięki za podpowiedż .
Nie wiedziałam , że zamiennie za tymol można stosować olejek tymiankowy ?
Polecam Alkalin krzemowy i wodorowęglan potasu .
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Cześć, nie stosuję mydeł, tylko olejowe płyny do kąpieli dla niemowląt. Zawierają łagodne środki emulujące np. betainę. Olejek eteryczny tymiankowy powinien być skuteczniejszy niż jakieś herbatki tymiankowe i sam tymol. Używam w stężeniu ok 20 kropli olejku na 1 litr wody. Co do octanu, to niektóre adiuwanty mogą wiązać jony wapnia stad lepiej tych gotowych do OW nie stosować. Za 50 gramów octanu wapnia płacę około 10 zł. Do 1 litra potrzeba tylko około 300 mg ( 0,3g) -600 g (0,6g) związku, wiec te 50 g spokojnie wystarczy mi na cały sezon.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Skuteczność oprysków z octanu wapnia

Post »

Dodałam Wetcit do octanu . ;:131
W opisie ma , nie wpływa na pH mieszanin , nie powoduje zmniejszenia
fotosyntezy ani transpiracji , co często jest skutkiem aplikowania olejów
mineralnych i roślinnych . Pomaga rozprowadzić wodę na powierzchni liści do 6 dni po zastosowaniu ,
dzięki czemu zmniejsza się ilość wody na powierzchni liści .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”