Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
qrzak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2017, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Jedynie liście w dolnych partiach wyglądały jak na poniższym zdjęciu, obstawiałem niedobory azotu lub 'zużycie' liścia.

Obrazek

Ze zdjęć, które przejrzałem w sieci, zauważyłem, że ZZ atakuje owoce na całej powierzchni, natomiast w moim przypadku zmiany dotyczą tylko spodu owocu. Z drugiej strony odbarwienia nie zapadają się do wnętrza owocu jak w przypadku zgnilizny wierzchołkowej, nawet na dojrzałym pomidorze.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Obrazek

Dzisiaj znalazłem 2 takie pomidorki, ale to pewnie nie wszystko. Jutro pójdę na działkę z lusterkiem, żeby się nie czołgać po grządkach. Ten z lewej wygląda na alternariozę a z prawej? Podobne podskórne nekrozy powstają przy deficycie potasu, ale na liściach tego nie widać.
qrzak SZW daje zapadniętą plamę, ale suchą. Taka wodnista plama to może być SzP, która w warunkach dużej wilgotności rozwinęła się na pozostałości kwiatu. Trzeba przejrzeć wszystkie owoce i usunąć pozostałości po kwiatach.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Janusz przy alternariozie zmiany sa przy szypułce i maja jasną obwódkę. Pasuje tu antraknoza ale znów barwa zmiany nie taka.
Qrzak plamy ZZ są lekko wzniesione, wyczuwalne przy dotyku. Dziwne by było, że są w owocach a nie ma ich na krzaku. Może to coś innego ;:202
Znalazłam coś takiego:
Niekorzystna dla dojrzewania owoców pomidora jest także temperatura poniżej 16°C, również powodująca zahamowanie syntezy likopenu, a w efekcie nieprawidłowe ich wybarwienie. W warunkach poniżej 12,5°C utrzymujących się przez co najmniej 2 tygodnie, proces dojrzewania zostaje zahamowany, owoce nadmiernie ciemnieją i zagniwają. Jest to skutek zakłócenia procesów metabolicznych w owocach, destrukcji komórek miąższu prowadzącej do sukcesywnego ich zamierania. Defektem obniżającym wartość pomidorów jest również zjawisko brunatnego brązowienia miąższu owoców. Do tego zaburzenia dochodzi najczęściej przy znacznych wahaniach temperatury między dniem i nocą oraz ograniczeniu światła (np. w pochmurne dni) w okresie owocowania. Utrzymujący się dłużej niż tydzień deficyt światła zwiększa zapotrzebowanie roślin na potas, co należy uwzględnić w dodatkowym nawożeniu. [?]

Przy silnym występowaniu wewnętrznego zbrązowienia jego objawy mogą być mylone w warunkach polowych z symptomami porażenia zarazą ziemniaka,
artykuł ze strony:http://www.ogrodinfo.pl/nawozenie/niero ... -pomidorow
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

bielinek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 4 cze 2012, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Czy to początek jakiejś choroby ? Taka brązowa obwódka pojawiła się przy szypułce, na dwóch pomidorach, na dwóch osobnych krzakach. Nie wygląda na wysuszone, ale musiałbym zerwać i się przekonać. Obwódkę zauważyłem 4-5 dni temu i nie widzę żeby postępowało. Dodam że na 3-4 innych krzakach, na spodzie liści pojawiły się drobne brunatne plamki, co wygląda mi na septoriozę.

Obrazek

Obrazek
qrzak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2017, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Whitedame, dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że to o to chodzi- rzeczywiście ostatnio temperatury w moim regionie były niskie i niebo nie wychodziło zza chmur przez większość dnia. Wszedłem z ciekawości na stronę, którą podesłałaś i przeczytałem dalej:
(...) mogą być mylone w warunkach polowych z symptomami porażenia zarazą ziemniaka, która pojawia się także na liściach. Zbrązowieniu natomiast nie ulega skórka owoców
Problem w tym, że właśnie skórka u mnie brązowieje, miąższ nie. Po przekrojeniu pomidora okazało się, że miąższ w ogóle nie jest naruszony, za to wspomniana brązowa skóra jest gruba i twarda. Zmiany nie robią się wypukłe.
drmalwa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 20 wrz 2009, o 12:43

Czy to mączniak? Pomidory w pojemnikach

Post »

Witam serdecznie,
po takich mocnych opadach deszczu na pomidorach pojawiać się zaczęły białe plamy. Czy to grzyb?
Podejrzewam mączniaka. Czy są jakieś ekologiczne sposoby na pozbycie się go? Czy porażone liście należy obrywać?
Dodam jeszcze, że ostatnio dosypałam do ziemi zmielone skorupki od jajek.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Hej. Ktoś zna dawkowanie vapniowitu w przypadku pojawiające się suchej zgnilizny? Bo na ulotce tylko na hektary hehe
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Co to jest na liściach? Pomidory są w gruncie. Owoce jak na razie zdrowe

Obrazek
Pozdrawiam Ekaterina
Daniel1711
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 maja 2017, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

MAJMAJ ja daje 10ml wapnovitu na 1 litr wody. Taka sama dawkę stosuje do pomidorów jak i do papryki.
Daniel1711
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 maja 2017, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

KACONA wydaje mi się że jest to brak magnezu, ale niech się jeszcze wypowiedzą bardziej doświadczeni
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czy to mączniak? Pomidory w pojemnikach

Post »

drmalwa pisze:Witam serdecznie,
po takich mocnych opadach deszczu na pomidorach pojawiać się zaczęły białe plamy. Czy to grzyb?
Podejrzewam mączniaka. Czy są jakieś ekologiczne sposoby na pozbycie się go? Czy porażone liście należy obrywać?
Dodam jeszcze, że ostatnio dosypałam do ziemi zmielone skorupki od jajek.
A pokażesz jeszcze druga stronę liścia.
bielinek skorkowcenie przy szypułce to niedobór boru. To nie choroba, pomidory nadają się do jedzenia.
A septariozę na razie zostaw w spokoju, będzie okazja gdyby się ZZ przyplątała za jednym zamachem zlikwidować.
Poza tym idą upały więc grzybki się wysuszą. :D
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Daniel1711 pisze:MAJMAJ ja daje 10ml wapnovitu na 1 litr wody. Taka sama dawkę stosuje do pomidorów jak i do papryki.
Oczywiście dolistnie?
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”