Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

pelikano11 pisze:marcinbb podkiełkuj nasiona w domu i wsadzaj w ziemię, możesz ew nakryć jeszcze czymś ziemię dopóki nie wyjdzie na wierzch. Ja też tak sadzę czosnek, jest wczesny i śmietka go nie dopada.
Oj za późno, dziś większość poszła do ziemi mogę podkiełkować max jeszcze jakieś 50-70 ząbków ale nie wiem czy jest to sens?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

marcinbb ja o szpinaku :lol:
A czosnek sadzę tak jak ty - pod dachem. I na przedwiośniu sieję też pod dachem trochę bobu , polecam
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Potwierdzam też szpinak sadzę podkiełkowany ale to dla tego bo z reguły są nierównomierne wschody
Pozdrawiam. Jacek :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ale daliście mi do myślenia... jutro i w sobotę nie dam rady , a w niedziele nie wolno. Więc do poniedziałku mam czas na podkiełkowanie. Ale tu znów pytanie... wilgotna ziemia czy sucha bo w tunelu mam z tym problem? Lepiej wilgotna jak mniemam ale dla szpinaku się poświęcę.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jak podkiełkowany to koniecznie wilgotna. Może ja trafiam na takie fatalne nasiona ale zawsze mam mocno nierówne wschody :wink:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Mamy 2 połowę listopada a Wy mówicie aby posadzić skiełkowany szpinak... Niech będą nierówne wschody i tak do kwietnia będzie już zjedzony ;)
Tak czy siak jutro te 2 paczki nasion co mam idą na talerz z wacikami żony (ale ciiii) i mam nadzieje do poniedziałku skiełkują. A ja do poniedziałku mam czas aby nawodnić ziemię.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Toldi podkiełkowany równo wschodzi ? Ja też mam nierówne wschody i dlatego sieję
gęściej i wtedy mam gęsty aż za gęsty łan .
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

marcinbb pisze:idą na talerz z wacikami żony
Ja podkiełkowuję na paskach ręcznika papierowego i wsadzam do ziemi z ręcznikiem.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

anulab pisze:Toldi podkiełkowany równo wschodzi ? Ja też mam nierówne wschody i dlatego sieję
gęściej i wtedy mam gęsty aż za gęsty łan .
Jak nasiona mają już kiełki to prawie na 100 przeżyją i będą rosły, tylko trzeba z nimi ostrożnie się obchodzić, podobnie robię ze skorzonerą bo też czasem wschodzi co dziesiąte nasiono. Jak szpinak wysiewałem za gesto na zapas to owszem było go dużo ale listki mniejsze.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Dobrym sposobem na wstępną selekcję jest zalanie nasion w szklance wody, co jakiś czas mieszać, po jakiejś godzienie?? te co pływają na wierzchu są do wywalenia, bo albo puste, albo uszkodzone itp.
Potem żeby nie uszkodzić kiełków warto sadzić z ręcznikiem papierowym, bez ruszania skiełkowanych nasion paluchami. Ręcznik to celuloza, samo dobro :wink:
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

pelikano11 jak to wygląda, tniesz takie wąskie paseczki z papieru, typu nasiona na taśmie? jak to potem na ogród przenosisz?
Szpinak ma delikatne korzenie i ponoć nie powinno się przy nich kombinować, ale jak mój w lutym wystawiony do szklarenki na taras gruchnął na ziemię, to co się udało posadziłam na grządkę w rzędzie i wszystkie, co do jednego ładnie się przyjęły. Zdjęcia nie wstawiam, bo mi jakoś do czosnku zimowego nie pasuje :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Nie aż tak wąskie , żeby po podnoszeniu papier się nie rozwalił. Można by wąskie, ale wtedy krótsze. Robię rowek w ziemi, wkładam pasek, zasypuję ziemią i cześć. Szpinak ma trochę większe nasiona i układam je w miarę równo do skiełkowania.
A nasiona tylko skiełkowane, bez korzonków, jak tu
Obrazek

Ja mam taki patent na kiełkownicę - ma niski spód, dobrze się przenosi i mieści się na kaloryferze :wink: ten trochę wysoki, ale pewnie też by się sprawdził.
Obrazek

Właśnie, to temat czosnkowy :?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Fajna kiełkownica, moja "szklarenka" na szpinak też była kombinowana, takie przezroczyste pudło z uchylaną pokrywą: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... SY355_.jpg
Niestety przegrała z silnym wiatrem i pofrunęła na ogród, wysypując siewki sałaty i szpinaku na śnieg ;:173
Dzięki za fotki ;:136
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”