Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
rafalxp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 kwie 2019, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Śliczne zbiory :)
Też troszkę zebrałem kilka dni temu... i teraz jak je przechowywać by były jak najdłużej zdatne do użytku w kuchni,bo na chwilę obecną powiązałem je w hmm warkocze i dosychały w cieniu pod drzewem ;p
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

wokan, piękne zbiory!

U mnie jeszcze część niewykopana, reszta wymaga oczyszczenia.
Spożywamy bardzo dużo czosnku, w ubiegłym sezonie wszystkie zebrane 185 główek poszło w 4 miesiące.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

;:170 ;:170 ;:170 ;:170

To tylko z jednej działki zbiór bo w sumie posadzonych było 430 ząbków. Za kilka dni obrobię drugą partię jak obeschnie.
Pytanie jak będzie z ich przechowalnością, bo ostatnimi laty miałem z tym problem w wyniku porażenia grzybkiem. Ten po selekcji wygląda na zdrowy...
U nas też idą straszne ilości czosnku w kuchni :roll: :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Proszę -powiedzcie mi jak długo należy osuszać czosnek zimowy,aby dobrze się przechował :?
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jeśli chodzi o osuszanie czosnku po zbiorze, to po wykopaniu nie obrywam szczypioru i wieszam kępkami na tarasie w domku działkowym (obwiązuję sznurkiem). Tak sobie wisi ok 2-3 tygodnie. Jeśli chodzi o przechowywanie, to czosnek z ubiegłego roku (jeszcze go mam) przechowywałem w skrzynce drewnianej po butelce wina wypełnionej wiórkami. Skrzynka stała na lodówce w kuchni, czyli w środowisku dosyć suchym i ciepłym bez dostępu światła.
Jeśli w trakcie przechowywania wchodzi "grzybek" na główki czosnku, to nie musi oznaczać złego przechowywania. Przyczyny mogą być inne, np. przenawożenie azotem. Można poczytać w n-cie na temat chorób czosnku. U mnie, po sprowadzeniu czosnku przez e-bay, weszła zielona zgnilizna. A ten sam czosnek (odmiana) uprawiana u mnie jest zdrowy i dobrze się przechowuje. Tylko ja nie nawożę. Czosnek ma wystarczającą ilość pokarmu dzięki stosowaniu płodozmianu i sianiu nawozów zielonych. W tym roku czosnek rośnie po pomidorach, które były zasilane suszonym obornikiem przed sadzeniem i nawozami do pomidorów w trakcie wegetacji.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Dzięki bardzo ba odpowiedź! :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Dziś kupiłem na Święcie Kwiatów Owoców i Warzyw dwie główki czosnku zimowego Harnaś. Jutro chyba dokupię dwie następne. Słyszałem, że co parę lat trzeba czosnek zmieniać - sadzić nowy nie uprawiany na tej samej ziemi.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja planuje powtórzyć uprawiany po raz pierwszy przeze mnie Ornak. Jeszcze nie wiem w jakiej ilości i w którym miejscu ale czosnki w przechowalni czekają.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja powtórzę Harnasia ;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja tak jak Błażej sadzę Ornaka. Już zakupiłam i czekam :tan
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Witajcie
Powiedzcie mi gdzie kupić czosnek zimowy na nasadzenia czy taki na targowiskach wiązany w warkocze się nadaje czy trzeba szukać jakiegoś konkretnego producenta.
Boję się że sprzedawca powie że to jest to co chce.
W ogóle jest czosnek który sądzi się tylko na zimę czy na wiosnę też można?
piodan-2002
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 12 lis 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyry

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Czosnek można sądzić i jesienią (odmiany takie jak harnaś czy ornak) i wiosną (np. jarus). Czosnek sadzony jesienią daje większy plon, ale ten wiosenny lepiej się przechowuje. Materiał wysadzeniowy można kupić zarówno kwalifikowany, który nie jest jednak wszędzie dostępny, albo taki na bazarze, ważne żeby był zdrowy od chorób i szkodników. Ja zamawiam od hodowców przez jeden z serwisów aukcjowych. W pewnym sensie ryzykuję, bo nie widzę czosnku na własne oczy, ale jak dotąd zawsze był super i byłem zadowolony z plonu :D
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Co roku kupuję sadzeniaki u plantatora czosnku. Kilka lat temu nawiązałem z nim kontakt (wystawia swoje produkty w moim mieście na sprzedaż) i pod koniec października proszę telefonicznie o przygotowanie dla mnie "porcji" sadzeniaków. Kupuję je w listopadzie i tegoż miesiąca sadzę. Zbieram w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem :). Powodzenia.
Pozdrawiam
Adam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”