Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Witajcie
Powiedzcie mi gdzie kupić czosnek zimowy na nasadzenia czy taki na targowiskach wiązany w warkocze się nadaje czy trzeba szukać jakiegoś konkretnego producenta.
Boję się że sprzedawca powie że to jest to co chce.
W ogóle jest czosnek który sądzi się tylko na zimę czy na wiosnę też można?
piodan-2002
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 12 lis 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyry

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Czosnek można sądzić i jesienią (odmiany takie jak harnaś czy ornak) i wiosną (np. jarus). Czosnek sadzony jesienią daje większy plon, ale ten wiosenny lepiej się przechowuje. Materiał wysadzeniowy można kupić zarówno kwalifikowany, który nie jest jednak wszędzie dostępny, albo taki na bazarze, ważne żeby był zdrowy od chorób i szkodników. Ja zamawiam od hodowców przez jeden z serwisów aukcjowych. W pewnym sensie ryzykuję, bo nie widzę czosnku na własne oczy, ale jak dotąd zawsze był super i byłem zadowolony z plonu :D
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Co roku kupuję sadzeniaki u plantatora czosnku. Kilka lat temu nawiązałem z nim kontakt (wystawia swoje produkty w moim mieście na sprzedaż) i pod koniec października proszę telefonicznie o przygotowanie dla mnie "porcji" sadzeniaków. Kupuję je w listopadzie i tegoż miesiąca sadzę. Zbieram w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem :). Powodzenia.
Pozdrawiam
Adam
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

A ja w poprzednim roku Harnasia posadziłam pod koniec września...Czy to jakiś błąd??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Według mnie to za wcześnie. Ja sadzę koniec listopada bo coś te zimy późno przychodzą. Sadzenie tak wcześnie jak piszesz praktycznie spowoduje, że czosnek "wzejdzie" przed zimą i wtedy jest narażony na zimowe zagrożenia, szczególnie w okresach bezśnieżnych.
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja sadzę czosnek koło połowy października na głębokość około 10 cm. Ma puścić korzenie przed mrozami. Czasem w odwilż wyjdzie z gruntu (wypuści kawałek liścia), ale jeszcze to nie zaszkodziło, gdy mrozy wróciły. Staram się tylko przy odśnieżaniu dosypać mu śniegu na lepszą izolację.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Więc z sadzeniem trzeba jeszcze zaczekać,dzięki za info :wit
Pozdrawiam Ewa
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Co lepiej wsadzić ząbki z główki czosnku czy cebulki z siewu.
Co jest lepsze pod kątem plonowania, czy też zimowania.
po prostu wady i zalety a może bez znaczenia.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

arek9025 Ma znaczenie. Takie, że sadzony z ząbków, po prostu wyradza się z czasem.
Dobrze zatem, od czasu do czasu posadzić z zebranych uprzednio nasion, aby zachować jego macierzyste cechy. :wit
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Hmmm, raczej jest odwrotnie :) Rozmnażanie z ząbków, to jest rozmnażanie wegetatywne, czyli zachowujące cechy rośliny matecznej, powtarzające je w następnym pokoleniu. Siew z cebulek nasiennych niesie w sobie "niebezpieczeństwo" zapylenia z sąsiednich okazów innych odmian, więc może dochodzić do krzyżowania. Wówczas jest prawdopodobieństwo, że roślina może być, ale nie musi, inna od matecznej. Pewniejsze jest rozmnażanie z ząbków, także dlatego, że główki w ten sposów pozyskane są lepszej jakości, dorodniejsze itd.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Dotychczas sadziłam czosnek zimowy pozyskiwany z moich nasadzeń z czosnków odziedziczonych jeszcze po moim teściu, co jakiś czas dokładałam coś kupionego na bazarze czy w sklepie w ilości 1-2 główki w celu eksperymentu. Udawał mi się raz lepiej raz słabiej, ale po ostatnich 2 gorących i suchych latach zaczęło mi brakować materiału do nasadzeń.
W związku z tym zakupiłam czosnek specjalnie do nasadzenia (na A...o) odmiana Harnaś na 2 kg weszło 26 dorodnych główek cena 40 zł. Wygląda zdrowo i mam nadzieję, że nie zostałam "nabita w butelkę". Część pójdzie do konsumpcji, a cześć posadzę i postaram się zrobić to porządnie przygotowując na czas grządkę odpowiednio nawożąc i podlewając.
Dorota
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Karczownik, ja też tak myślałem, ale wyprowadzono mnie z błędu w tym wątku (jak poszukasz to znajdziesz). To coś na końcu pędu "kwiatostanowego" to nie kwiaty i nie dochodzi do "zapylenia". Czosnek tworzy "cebulki powietrzne", które nie są nasionami w potocznymi i niepotocznym (naukowym ?) znaczeniu. Czyli jakiś taki cudak z tego naszego czosnku. Pędy kwiatostanowe wytwarzają odmiany "zimowe", czyli sadzone jesienią. Odmiany sadzone wiosną, z tego co czytałem, nie. Właśnie przeczytałem, że czosnek wytwarza kwiaty, ale one się nie zapylają. https://www.rynek-rolny.pl/artykul/nasi ... kupem.html
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Irek - dziękuję za dokształcenie! Skoro w naszych warunkach klimatycznych czosnek nie wiąże nasion, to rozmnażanie za pomocą cebulek powietrznych jest kolejnym sposobem rozmnażania wegetatywnego. Dobrze wiedzieć, że nie ma ryzyka krzyżówek. Nie zmienia to faktu, że dorodniejszy plon uzyskamy z ząbków. Warto jednak "posiać" cebulki powietrzne, bo choć główki z nich pozyskane będą w kolejnym roku niewielkie, ale mogą stanowić porządny materiał do ponownego posadzenia, i tak po 2 latach możemy mieć ładne główki.

Pozdrawiam!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”