Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Przed posadzeniem czosnku przygotowuję materiał siewny - rozdzielam ząbki, wrzucam do miski. Sadząc wybieram największe ząbki i w ten sposób im mniej ząbków w misce tym są mniejsze. Zbierając plony, wykopuję największe główki w tych rządkach od których zaczynałam sadzić :!:
Robiłam też tak, że sadziłam co drugi rządek, a następnie wracałam sadząc pominięte, w ten sposób największe ząbki były w sąsiedztwie najmniejszych i gołym okiem było widać różnicę w dorodności główek. Sąsiad pytał dlaczego sadzę naprzemiennie różne odmiany czosnku :wink:

..........tekst niezwiązany z tematem wątku/ jokaer

*Właśnie zważyłam jedną z moich mniejszych główek, która leżała w kuchni - 55g i muszę zaznaczyć, ze często szukam mniejszego ząbka gdy nie chcę zbyt dużo czosnku użyć.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zbytnio się przejmujecie wielkością czosnku. :wink: Jeśli nie macie na sprzedaż, a tylko na własny użytek, to nie ma co się zbytnio bawić w wybieranie największych ząbków. Nie mówię tu o fakcie malutkich ząbków ale np u mnie te mniejsze głowki są bardziej używane w kuchni, bo duże to później gdzieś pozostałe ząbki się kulają czy to po lodówce, czy innych miejscach.


Wielkość, to bardziej pod kupujących.

........tekst niezwiązany z tematem wątku/ jokaer



Ja obecnie zacząłem przygotowywac sobie ząbki do wysadzania. Nadal jeszcze nie wiem ani ile będe owego czosnku miał ani w jakim miejscu. Działka mi się skurczyła, a doszła jeszcze zimowa cebula. Na samą myśl o kombiniwaniu co i gdzie już mnie głowa boli. ;:14
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Błażej ,dlatego ja sobie obiecałam i wydaje mi się ,że słowa dotrzymam, ;:oj ,że będę już mniej sadziła np. pomidorów. Już też miałam dosyć grządek z ciasno posianymi warzywami. Czosnku posadziłam w tym roku 100 szt ,tyle samo co zazwyczaj. Miała w ogóle z niego zrezygnować, ale moje zabiegi przeciwko nicieniom zachęciły mnie i posadziłam.
Mam nadzieje ,że Twoja diagnoza była trafna co do przyczyny moich porażek z uprawą czosnku ;:173
Asia
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jest sens jeszcze wysadzać czosnek zimowy?
Trochę zaspałem z różnych przyczyn…
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

w zeszłym roku sadziłem 15 grudnia i wyrósł jak trzeba... Zresztą w tym roku też dopiero od kilku dni jest w ziemi bo wcześniej nie dało rady .
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Też zdarzało mi się sadzić w grudniu i rósł normalnie. Takż nie przejmował bym się, tylko sadził. :)
Awatar użytkownika
Cinka80
50p
50p
Posty: 56
Od: 13 mar 2011, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja też w tym roku z różnych przyczyn czosnek wsadziłam dopiero w zeszłym tygodniu. Mam nadzieję że coś z tego będzie. Mam tylko na własny użytek więc może być i mały, byleby był. Zobaczymy co z tego wyjdzie. :?:
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia...
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Czosnek wyjdzie.. czosnek. :D
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Robimy kiełbaskę na święta i trzeba było obrać sporą ilość czosnku.
Harnaś ma większe główki ale mniejsze, chude ząbki i cienką przyklejoną skórkę,
ciężko się obiera, więcej go nie sadzę. :evil:
Druga odmiana nie znana mi ponieważ z cebulek powiettznych od znajomego
z pracy jest o niebo lepsza i tylko ją będę sadzić. Ząbków w główce mało
ale pękate i skórka sztywna jak skorupka odchodzi leciutko i w całości.
Obieranie takiego czosnku to przyjemność. :D
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8511
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

:wit Moczę czosnek przed obieraniem , łatwiej skórka schodzi .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Kasia Polecam w takim wypadku Ornaka. Jest taki jak opisujesz, czyli większe ząbki ale mniej i obiera się ok. :uszy
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jeśli chodzi o obieranie czosnku to niedawno zrobiłam odkrycie- biorę w dłonie kilka ząbków i roluję je ocierając o siebie. Same się obierają, ja akurat mam Harnasia.

Sadzić czosnek ozimy trzeba po prostu tak aby posadzony mógł się w ziemi dobrze przechlodzić, czyli do prawidłowego wzrostu potrzebuje posiedzieć w ziemi podczas mrozów - powinien się ukorzenić. Ja sadzę w różnych porach zależnie od tego jak... zdążę. Sądziłam i w styczniu, urósł ładnie. Zawsze na grządkach mam tez czosnek, którego nie wybieram po lecie i jak nie zdążę wysadzić na czas to go wiosną wykopuję, dzielę na ząbki i wysadzam. Raz mi część posadzonego czosnku wymarzła. A taki zostawiony z ubiegłego roku na grządkach nigdy mi nie zmarzł.

Jeśli chodzi o wielkość ząbków to ja sadzę wszystkie. Nawet cebule powietrzne wysiewam. Ale wiadomo, im większy ząbek tym większa główka powinna wyrosnąć. Szczególnie jest to widoczne na glebach słabszych. Ja mam piaski i żeby mi czosnek rósł to muszę dobrze wynawozic obornikiem żeby mieć ładne główki. Oczywiście z największych ząbków są najładniejsze.

..........tekst nie związany z tematem wątku/ jokaer
Darek26
200p
200p
Posty: 276
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Tydzien temu ściągnąłem słomę która przykrylem czosnek, dlatego ze przy tak mokrej pogodzie mógłby zacząć gnić. Dzisiaj patrzyłem i zaczął masowo wychodzić spod ziemi. Przysypac to warstwa ziemi czy sobie poradzi przez zimę? Sprawdzałem to ma już warkocz korzeni.
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”