Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Opisałam tą procedurę na blogu :) o tutaj http://balkonowywarzywnik.pl/news/najwc ... -doniczki/. Całość wynika z założenia, że na tarasie jest o kilka stopni cieplej niż dookoła, na co dowodem jest petunia i truskawki, czyli pyrki w doniczki, doniczki do skrzyni, na wierzch słoma , a potem pod folię. Opiszę jak mi idzie :) A w między czasie znalazłam super fajową odmianę idealną do tego eksperymentu. Nazywa się Jazzy.
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dziękuję za odpowiedź ;:196 , blog odwiedzam w wolnym czasie naprawdę dobra robota :D , łatwo przyswajana wiedza i jak kolorowo :D , gdybym miała gdzie na pewno bym spróbowała wyhodować takie ziemniaczki, tylko niestety balkon oszklony i w dodatku ciepły. Myślę, że ziemniaki w takich warunkach pójdą w zielone.
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit Znów po przerwie. Walczę z tarcznikami na Wawrzynie i Cytrynach, z przędziorkami na Batatach i dokarmiam pająka krzyżaka który zimuje w naszym przedpokoju. Sieć zrobił w listopadzie i tak sobie został. Miejsce ciemne, żadna zdesperowana ziemiórka tamtędy nie przelatuje. Z pajęczyny nie schodzi, nikomu nie przeszkadza. Przyzwyczailiśmy się do jego obecności i jakoś nawet zapomnieliśmy że tam sobie wisi nad wejściem do kuchni. Zaczęliśmy się niepokoić jednak ostatnio, że Fred może nie doczekać wiosny, bo co on tam je? Kurz?. Jak raz wczoraj w doniczce z malabarem wylęgły mi się jakieś muchówki, zostały złapane i podane Fredziowi za pomocą wykałaczki na sieć. Sztuk dwie. Zjadł je, zanim powiadziałam "kluski" ;:306 Teraz tak się zastanawiamy, czy pająk może dostać skrętu kiszek ;:218 no bo po takiej głodówce aż dwie muchy ;:306
Obrazek

Na blogu sporo się dzieje. Zrobiłam już plan obsady tegorocznej,
Obrazek
jeszcze tylko opisy odmian mi zostały
pojawiły się też portrety roślin, oraz kalendarz siewów. Na razie na luty i marzec, ale pracuje nad kolejnymi miesiącami. Chcę nadrobić jak najwięcej bo za chwile już nie będzie na to czasu. Pierwsze do siewu mam w planach cebule, marchewki i sałaty. Mam sporo nowych odmian do przetestowania w zasadzie wszystkiego, łącznie z kapustnymi. W tym roku planuje też wielki powrót ziół, bo uważam, ze w takim balkonowym ogródku powinny być obowiązkowo. Nastąpi też drobna przebudowa tarasu, planuję zadaszenie z cieniówką coś a'la markiza i odchudzenie skrzyń. Podłoże torfowo-humusowe, zastąpi warstwowa układanka - keramzyt,materiał organiczny, kompost.
Mysior na chwile wrócił. Nie wiem czy został , bo kot śmiertelnie go przestraszył, a ja dodatkowo, zalałam mu mieszkanie, bo posiałam pietruszkę pod włókninę, a ziemia była sucha jak pieprz. Dobrze że nie zdążyła wzejść bo przyszły solidne mrozy. Dziś w nocy było -12
Prymulko, ale w zielone też ziemniak musi trochę iść.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:306 :;230 Tak się uśmiałam. Pająk się przejadł dwoma muchami, a biedny mysiorek prawie na zawał zszedł jak wszystkie możliwe nieszczęścia go dopadły!
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Fred nie wygląda na zagłodzonego, chyba jego system trawienny jest przestawiony na inne tory niż nasz. A że 2 muchy na raz? Może po obfitym obiedzie zapada w letarg?
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Czy biedronki jedzą coś poza mszycami? Na ten przykład przędziorki? Pytam bo przez to słońce w hoteliku dla robali na tarasie zrobił się ruch. Sporo biedronek wybudziło się i niemrawo wylazły mi na grządkę w skrzyni. Obudziły się też drapieżne pluskwiaki, ale ich akurat do domu nie chcę zapraszać. Wiem, że jedzą tarczniki. Chyba sobie wezmę kilka w jasyr ;:306 na krzak Wawrzynu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Podpatruję Tw?j plan i szukam czegoś dla siebie. W tamtym roku miałam zamiar pożyczyć od Ciebie kilka pomysł?w na balkonowe doniczki,a teraz już nie pamiętam co to było ;:oj

Co do tej truskawki kiedyś tu omawianej to pojęcia nie mam o jej odmianie. To jakaś pozostałosć pozostałości,miałam ją wyrwać z chwastami ale ponieważ daje duże ładne owoce to pomyślałam że może warto ją zabrać na balkon. Tam będzie mogła spr?bować życia,bo na grządce jest ciągle obżerana przez ślimaki.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tak, tak, plany planami a pierwsze są słodkie papryki ;:306 Kupiłam tackę takich mini papryk słodkich kolorowych. Wydłubałam każdej z brzucha nasionka i wsadziłam prosto do ziemi. I proszę...
Obrazek
Muszę wykombinować jakiegoś domorosłego growboxa.
A propos ślimaków. One potrafią dostać się naprawdę wszędzie. Ja nawet na tarasie zbieram te dranie, ale mam sprzymierzeńca. Zadomowił się w pobliżu kos, który regularnie odwiedza taras. Zimą zjada owoce dzikiego wina, a latem... wcina ślimaki. Zostawia tylko skorupki ;:306 Na jesieni jak sprzątałam taras, z pod jednej ze skrzynek wymiotłam dosłownie pół wiaderka potrzaskanych ślimakowych domków :shock: Włażą na górę po dzikim winie, ale ja wyciągam z sałaty czasem jednego albo dwa. Resztę załatwia ptasior ;:167
Mam już zaplanowane siewy na luty i marzec:
rozsady i taras
2.02 - okra, papryki ostre
4.02 - ziemniaki -kolejne podkiełkowane sadzeniaki idą do donic
5.02 - cebula, por
7.02 - aksamitki
9.02 - sałaty wczesne, (pietruszka i koper na tarasie)
11.02 - bakłażany
16.02 - kalafiory i brokuły ( mam jakieś takie z etykietką siania po połowie lutego)
18.02 - szpinak nowozelandzki, kapusty wczesne
21.02 - papryki kolejne i bób

1.03 - miechunki
4.03 - rzodkiewki, marchew
8.03 - cebule dymki, sałata
11.03 - pomidory
18.03 - burak liściowy, szpinak do skrzynek
21.03 - kolejne pomidory

Jeszcze muszę sprawdzić zioła. Mam sporą kolekcję, a nie uwzględniłam ich w planach. Plany robię w oparciu o kalendarz siewów Marii Thun. Ale to nie reklama ;:170 W zeszłym roku pokusiłam się o porównanie kilku dostępnych na rynku kalendarzy i rozbieżności był tak diametralne, że aż poczułam spore zniechęcenie do korzystania z jakiegokolwiek biodynamicznego wudu-śmudu. No niestety tylko na chwilę ;:306 Co ja poradzę. Gdzieś we mnie głęboko tkwi przekonanie, że jesteśmy drobiną w kosmosie, na którą ten kosmos mocno wpływa. A "dni siewu" kupuje od ładnych lat, mam roczniki od 2009 roku chyba jakoś tak przyzwyczaiłam się, czy coś.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Od linijki to sadziłaś czy jak?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu super ten gotowy harmonogram siewów. Mogę skopiować z małymi wyjątkami? ;:306
Pominę to co już posiałam. ;:167
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:306 od linijki. Nie nie od linijki, tak na oko. starałam się wszystkie ułożyć w tą samą stronę tym no -"pępkiem" ;:306 i jakoś tak dość zgrabnie wyszło.
Jasne Teresko kopiuj ile wlezie ;:306 , właśnie robię plan na kwiecień i maj. Opublikuję jak zsynchronizuję z posiadanymi nasionami.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Święta prawda z tymi kalendarzami, w każdym co innego, ale też z chécią odgapię terminy od Ciebie. Coś czuję, że w tym roku i mój balkon bardziej się zazieleni.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dziś ziemniaki poszły do donic. No sama jestem ciekawa co to będzie z tej uprawy zimowej.
Teraz robię listę bakłażanową i paprykową, bo papryki tak bez składu i ładu wyłożyłam do inkubatora. Znowu będzie jak w zeszłym roku super spontan jak się nie wezmę w karby.
Bakłażany lista 2018
Listada de Gandia
Green Apple
Bianca Rotonda Sfumata di Rosa
Turkish Orange
Czarnyj Krasawiec

to topowa lista
a teraz rezerwowi:
Almaz ( chyba nie miałam go w zeszłym roku)
Ping Tung ( niemożliwie plenny, choć owoce drobne)
Rosa Bianca ( za późno dostałam nasiona i nie wiem czy to nie ta sama odmiana co ta z topowej)
Matrosik ( pasiasty nowość)
Thai kermit ( maluch zielony w paski podobno jadalny)
Ruskij Skorospelyj
Patio
Ronde de Valence
Slim Jim


razem 14 odmian. I tak sporo.


Papryki:

słodkie top lista:

Pomarańczowa od Chudziak ( to był hit zeszłego sezonu, jak powtórzy cechy pokocham ją na zawsze)
Pomidorowa czerwona(Dumas)
Pomidorowa pomarańczowa (NN)
Sweet Bite Mix kolorów

i rezerwowa:
Corno di torro yellow
Żółto- pomarańczowa od Asi
Krasnyj Słoń
Kaskada
Yolo wonder
no i może jeden krzaczek Piqullio

Ostre
Top lista
Jamaikan Hot Yellow
Lemon Drop
Red Penis pepper


Poszukuję Peter yellow pepper - wygląda jak Red penis tyle, że jest żółta. Jakby ktoś posiadałby kilka nasionek na zbyciu to jestem wielce zainteresowana
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”