Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Relacja z zalesia cz.1
Postawiliśmy inspekt- w środku bakłażany w donicach:
ObrazekObrazek
Posadziłam Dwarfy w dwóch skrzyniach i zmontowałam im przeciwdeszczówkę:
ObrazekObrazek
W końcu odchwaściłam ziołową grządkę: Obrazek
Grządki powoli się zielenią:
Obrazek
Obrazek
Ponieważ brakło grządek, przyszedł czas na zagospodarowanie starych szafek :;230
Obrazek
Komu kąpiel? ;:306 Oj smrodek juz się niesie po całym zalesiu
Obrazek
Skleciliśmy z mżonkiem bardzo zgrabny wóz Drzymały :;230 - to zadaszenie dla wysokich pomidorów
Obrazek
Zdjęcia całości jak trochę posprzątam ;:170
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tymczasem na tarasie:
Kwitną papryki
Obrazek
I pierwsze wielkoformatowe pomidory zakwitły - tutaj Rainbow
Obrazek
Owocują truskawki
Obrazek
Ziemniaczki zaczynają zamieniać się w pnącze :;230
Obrazek
Pierwszy zakwitł bakłażan Patio
Obrazek
oraz groszek :heja
Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:oj Anulko pięknie urządziłaś zalesie!
Inspekt prezentuje się naprawdę okazale, Dwarfy jak mahadźary mają swoje osobne mieszkanie, powinnaś fotografie pokazać w Kwietniku - warte odwzorowania. ;:108
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Piękny ten bakłażan, moim daleko do kwitnienia, ale rosną. Wykiełkował mi też jeden arbuzik :heja .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

My lubimy kalarepke, więc trochę jej mam. Część rozsadziałam, część została w gęstszej rozsadzie. Zobaczymy,która jak bedzie rosła, a ja nabędę doświadczenia.

Zainwestowałam też w skrzynki samonawadniajace. Mam jednak pytanie odnosnie użytkowania. Moje mają wewnetrzne wkładki z wypustkami. Czy na dno takiej skrzynki, a co za tym idzie i w te wypustki sypiemy keramzyt ? Jak duzo- tylko wypustki, czy i na płaskie dno wkładki? Widziałam skrzynki samonawadniajace z taśmami na wkładce, ale ja takich nie mam. A poza tym - ktos stosował takie skrzynki ? jeśli tak, to prosze o opinie.

U mnie w dużych skrzyniach jest ziemia zmieszana z hydrożelem, ale nieduzo, bałam się dać więcej. Na razie się sprawdza,ziemia nie wysycha tak bardzo, aby codziennie podlewać rosnące w niej kalarepki.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ja osobiście nie sypię, ale jak wygooglasz sobie to na wielu fotach producentów gdzie jest pokazana skrzynka w przekroju jest ok. 2cm warstwa drenażu. Czyli można. Ale może podaj konkretny model żeby nie było nieporozumień.
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ja też jestem ciekawa tych skrzyń samonawadniających. A swoja drogą to co za śmieszna nazwa :lol:

Aniu, pięknie urządziliście zalesie ;:oj ;:63 Wspaniale wszystko wygląda. Pomidory nie będą mokły to i zdrowsze krzaczki będą. Świetna sprawa takie zalesie :D
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Piękne to zalesie, Aniu :) Patrząc na Twoje grządki-skrzynie pomyślałam, że moje są chyba za głębokie - nie hoduję warzyw, które miałyby jakieś wielkie korzenie palowe. Z tej samej ilości drewna i ziemi spokojnie mogłam zrobić więcej skrzyń trochę płytszych, i też by było dobrze. Ech, nie ma to, jak nauka po czasie :;230
A teraz mam problem z bakłażanami. Część będę trzymać w szklarence, ale ona jest malutka, a jeszcze chciałabym zmieścić w niej niektóre papryki i może jakieś pomidory. I tak sobie myślę: sadzonki wyglądają całkiem, całkiem, może by tak dać ze cztery do ozdobnych donic i niech robią za dekorację ogródka? Może podhodować je jeszcze przez jakiś czas w szklarence (zwłaszcza że zapowiadają ochłodzenie i deszcze), a potem wystawić na dwór?
Pierwszy raz uprawiam bakłażany; nie wiem, czy takie kombinacje ze zmianą miejsca im nie zaszkodzą...
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu świetnie się zorganizowałaś na zalesiu ;:oj Podoba mi się szczególnie wanna z pachnącą kąpielą ;:oj Moja się kisi w beczce i chyba dziś ten smrodek rozniosę po warzywniku, bo akurat minęły prawie dwa tygodnie, jak posadziłam większość roślin. Ominę tylko pomidory- widać po nich, że się zdążyły dobrać do obornika i taką Opałkę aż skręciło z radości ;:306
No i tunelik- daszek na pomidory ;:oj ;:138 Tobie się kojarzy z wozem Drzymały a mi- z wiatką na wózki marketowe :;230 Jakoś dwa lata temu zaczęłam na takie wiatki z poliwęglanu pod centrum handlowym patrzeć łakomym wzrokiem, jakie by z nich były świetne daszki na pomidory i teraz prawie na żywo mogę zobaczyć spełnienie tych marzeń :;230 No bo one też są takie półodkryte, przewiew jest, deszczówka do korzeni podsiąka, a główki mają suche, chyba że już bardzo zacina deszczem.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Rubia miałam wyższe pojemniki-grządki. Plus był tego taki że nie musiałam nic robić na kolanach :;230 poza tym kret nie był zainteresowany ryciem w takiej wysokiej skrzyni. W tych niestety, różnie bywa :roll: ale mniej desek to więcej grządek, a mi ambicje warzywnicze rozrastają się do rangi farmy ;:306 więc każdy kawałek ziemi jest na wagę złota.
Bakłażany jak najbardziej mogą być ozdobą ;:108 Zaopatrz się w kaptury włókninowe i odpowiednie podpory. Jak będzie chłodno, kaptur na głowę i dobra jest. Świetnie sprawdzają się takie druciane ogarniacze - podpory pierścieniowe. Dzięki temu kaptur zatrzymuje się na podporze i nie niszczy liści. Aktualnie mam w nich ziemniaki więc nie mam jak fotnąć, ale wypróbowałam na jesieni i patent się sprawdza ;:108

Aguś teraz moja wiatka ma jeszcze włókninowy dół i z dużą dozą nonszalancji udaje foliaka :;230 W nocy u nas niestety robi się zimno i niektóre pomidorki zaczęły fioletowieć.
Obrazek
Mam trochę z nimi zonk. Nie zrobiłam analizy ziemi, bo to mieszanka z różnych miejsc. Nie dało się inaczej niestety. Workowana ziemia kosztowała by majątek. Zmieszałam więc rodzimą glinę z kompostem i piaskiem, a raczej piaszczystą ziemią z innego miejsca i.... po tygodniu moje pomidory zaczynają wykazywać niedobory niestety. Pomimo zasilenia ich obornikiem rzędowo i dodatkowo nawozem wełnianym podsypowo. Cienka jestem w uprawie nie pojemnikowej niestety. W donicy wiem co i jak, w gruncie ;:131 Teraz nie wiem czy lać w nie gnojówkę i czekać, czy jednak zasilić mineralnym. Boję się, że przedobrze. Wieczornego skrętu nie ma ani na jednym z 16 sztuk, wygląda że są głodne, ale dlaczego? Dałam całą paczkę obornika to 15l - w grządkę 240x120cm I po 2 łyżki wełny pod każdy krzak. Powinny wyglądać jak lalki w lokach a tu taka kicha, nic nie kumam.
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Mam skrzynie DRT 500. Podałabym link, ale nie wiem, czy mozna ...
Widziałam tez na necie,żę sypią keramzyt, ale wolę zapytać. Na niektórych filmikach jest,że jednak sama ziemia. Zawsze może trafić sie ktoś bardziej doświadczony w temacie i poradzic, jak jest lepiej. Ja mam te skrzynie pierwszy raz i chciałabym je jak najlepiej zagospodarować.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, dojdziesz do wszystkiego. Kiedyś nie wiedziałaś jak uprawiać te wszystkie cuda w donicach a teraz jestes ekspertem :D Z zalesiem też tak będzie. W temacie nawożenia nie pomogę bo nie wiem na ten temat nic :oops:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Izo w zasadzie sprawa jest prosta :roll: matematyka się kłania. Jak się zrobiło zadanie z samymi niewiadomymi to wynik jest wróżbą a nie obliczeniem :;230 . Jak już mówiłam, sama jestem sobie winna. Trzeba robić analizy gleby i tyle. Ja się trochę obawiałam, że taka analiza świeżego mieszańca będzie niemiarodajna i wywalę kasę w błoto. Teraz jednak stwierdzam, że nawet jeśli byłaby połowicznie trafiona to byłabym mądrzejsza o te dane, a tak zostaje tylko czekać i działać interwencyjnie.
almera jak nie będzie keramzytu, korzenie przerosną do pojemnika z wodą szybciej. Jak będzie troszkę ten stan się opóźni, bo keramzyt z korzeniami niezbyt się lubią, w sensie wolniej w niego wrasta. Korzeń zawsze będzie jednak szukał miejsca w warstwie gleby lub bezpośrednio w dostępie do wody jeśli ma wybór. Czy to lepiej czy gorzej? Nie wiem. Ja nie sypię, szczególnie jeśli sadzę w skrzynkach pomidorki. Jak jest "kamionka" pod ziemią, to się płycej korzenią i wiatr mi kilka razy wykiprował je ze skrzynek. Keramzyt w zasadzie robi za warstwę drenażu a tą rolę ma spełniać pojemnik pod wkładką :roll: chyba ;:224
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”