Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Izo bardzo ładnie wyglądają, wyszły widzę na prostą. Przesadzanie na tym etapie niestety nie posłuży im ;:131 dadzą sobie radę tylko regularnie dawaj im nawóz.
Krysiu trudno poradzić cukinię na balkon, wszystkie raczej rosną mocno rozłożyście. Teoretycznie dość kompaktowa miała być Coucourzelle ale ja tam się nie dopatrzyłam tej kompaktowości :roll: Lubiłam Diamand ale głównie za możliwość wczesnego siewu bo ona dobrze znosi chłody i kiełkuje w niższych temperaturach niż inne. Zrezygnowałam z cukinii na tarasie już drugi rok mam je tylko na zalesiu, a tam nie ma ograniczeń przestrzennych.

Szpinak - do skrzynek najlepsze są odmiany dobre do zbioru jako baby leaf's. Jest sporo takich mieszańcowych odmian ale dość trudno dostępnych na rynku amatorskich nasion niestety. Ciekawa jest Monza F1 bo w zasadzie nadaje się do siewu cały rok. Nie wybija w pędy kwiatowe. Ale opakowania są po 50 000 sztuk :roll:
Plantico jeśli dobrze pamiętam sprzedaje jakąś paczkowaną dla amatorów z opisem na listki ale nie wiem co to za odmiana. Możesz posiać nawet teraz choćby Matadora. To dość uniwersalna odmiana. Zbieraj po prostu w fazie baby leaf's, bo jak wypuści pędy kwiatowe to zmieni smak.
Rubia bardzo mi się podoba ten pomidorek. Zobaczymy jaki będzie w smaku. Już masz cukinie ;:oj zazdraszczam, moje nawet jeszcze nie kwitną. Za to ogóreczki już blisko, blisko.
Obrazek

---------------------------
Krysiu jeden do trzech razy ale w donicach? Chyba w gruncie. W donicach sprawa ma się odrobinę inaczej. Oczywiście nie sypiesz łopaty obornika do wiaderka 10l tylko odpowiednio proporcjonalnie. Trzeba dla każdej donicy obliczyć z uwzględnieniem jaka jest w niej roślina. Teraz co do częstotliwości.
W donicy, część zasobów po prostu jest wypłukiwana, lepiej mi więc wychodziło nawożenie częstsze a podawane w mniejszych dawkach. W zależności od nawozu, jego stężenia i podanego na opakowaniu przepisu stosowania reguluję dawkę tak by starczyła na tydzień, lub dwa. Czyli tak jak mówisz, mniej i obserwacja.
Co do ogórków to u mnie też tak krzaczki wyglądają. Dolne liście się starzeją niestety. Obserwuj na okoliczność przędziorków.
Wkleję tabelki składów chemicznych poszczególnych oborników. Może się przydadzą. Nawozy mieszane typu obornik bydlęcy z kurzym, lub wełna z obornikiem, powinny mieć skład na opakowaniu.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dzięki, tak zrobię. Gorzej mają się niestety te w gruncie. Podejrzewam, że jeszcze się mogły nie dobrać do jedzonka. Podlewam na razie rozcieńczonym kurzeńcem i czekam.
Iza
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, jeśli tylko pomidorek NN spełni swoje obietnice, to zbiorę nasiona i się nimi z Tobą podzielę. Mam nadzieję, że w następnym roku nie okaże się, że to jest F1, który ma potomstwo zupełnie niepodobne do rodzica ;:306

Natomiast w tym roku zupełnie nie chce mi rosnąć papryka. Pomidory, bakłażany, cukinia, ogórki, fasolka są OK, a papryki wyglądają fatalnie. A miałam własną, bardzo ładną rozsadę :roll: Przypuszczam, że to może być kwestia ziemi, w której je posadziłam. Ziemię polecała mi sąsiadka, która wypróbowała ją już w ubiegłym roku i wiosną zamówiła kolejną dostawę. U niej rzeczywiście wszystko ładnie rośnie, ale... Ja kupowałam parę tygodni później, to mogła być już zupełnie inna partia ziemi, chociaż producent ten sam :cry:
I tak się zastanawiam: warto jeszcze przesadzić paprykę do innej ziemi? Niektóre krzaczki już zbierają się do kwitnienia, chociaż sądząc po ich wielkości, dobrego plonu nie mam się co spodziewać...
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tak ja mam też spore problemy z paprykami. Ostre nie przyrastają tak jak w zeszłym roku, słodkie mają jakieś mega niedobory. Ot zagwozdka. Ja już nic nie przesadzam, stwierdziłam że co będzie to będzie.
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

A więc zrobiłam tak. Na opakowaniu tego naturalnego nawozu, który kupiłam, było polecane stężenie 2,5-3 kg na 100 m2. Załozyłam,że te 100 m2 to jak 100 m3. Przeliczyłam dawkę na litr i dałam 1/3 tej wyliczonej dawki. Odczekam jakieś 3 tygodnie i powtórzę.
Na razie nie chcę stosować nawozów mineralnych,może uda się bez tego.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Czym sie różnią nasiona amatorskie od tych dla profesjonalistów. Wyszukiwarka niewiele wyjaśnia ...
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Te profesjonalne są lepszej jakości zazwyczaj. A do amatorskich idą resztki :lol:
Iza
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ogóras! ;:oj Ja to się nie mogę już doczekać własnych ogórków i pomidorów, skusiłam się z tej tęsknoty na paczkę pomidorów koktajlowych i hiszpański długi ogórek, fuj, nie do zjedzenia ;:173 Nawet kury tego za bardzo nie chciały, ale w upał się w końcu przeprosiły z ogórkiem. Porzuciły go natychmiast, jak im zaniosłam spady z czereśni :;230
Myślicie, że tylko taka różnica jest miedzy nasionkami profi i zwykłymi dla działkowców? Mi się jeszcze zdaje, że to są inne odmiany. Np owoce i warzywa nie muszą być dla mnie twarde i trwałe, za to są bardzo smaczne.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

No tak, dla profesjonalistów są przede wszystkim inne odmiany, najczęściej F1 :)
Miałam na myśli te same odmiany w dwóch wersjach, przynajmniej tak tu na forum czytam, bo sama nie korzystałam w profesjonalnych.

A propos ogórka, zobacz jakie zwierzęta są mądre, choćby takie kurki. Mają niezaburzony instynkt, nie to co ludzie :wink:
Iza
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

almera pisze:Nie mam kompostu własnej produkcji. Mieszkam w bloku i hoduję warzywa na balkonie.
Też mieszkam w bloku.
Do pięciolitrowego pojemnika po wodzie mineralnej wrzucam rozdrobnione obierki, ładnie wyglądające i wymyte liście z drzew, pocięty drobno biały papier, trociny, ...
Dodaję niewiele wody. Tak aby materiał był zwilżony. Trzymam w ubikacji przy kratce wentylacyjnej. Po roku kompost jest gotowy. Raz dałem go do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Miał bardzo wysoką zawartość fosforu, potasu i magnezu. Korzystny stosunek magnezu do potasu. Jak go potem podlewam na litr wody daję kilka granulek saletry amonowej.
Powodzenia! :)
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Moja Bajaja i chyba też Venus zaczynają wykazywać chyba niedobory magnezu. Zmiany tylko na dolnych listkach, na czubku.
Obrazek

Obrazek
Reszta pomidorka wyglada zdrowo.

Obrazek
Ania pisała ,że odmiana Bajaja miewa tendencje do niedoborów magnezu, ale tak wczesnie ? Ona dopiero zaczyna kwitnąć.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ratujcie plizz, czym . Popryskac liście papryki z mszyc i coś mi zere liście i z pomidorów też, czy skorki to lubią.?
Pozdrawiam, Werka
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Co za France z tych stworzeń... Popsikalam Eko preparatem czosnek i ocet i zaś są, czy mimo tego, że na instrukcji pisze co 3 dni mogę psikac codziennie? Chyba te składniki nie zaszkodzą papryce..?
Pozdrawiam, Werka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”