Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ja je miałam pierwszy raz w zeszłym sezonie i panikowałam, że nie zakwitną i nie zbiorę nasion, ale zupełnie niepotrzebnie.

Total Clown rzeczywiście taki cudny jak na zdjęciach i jest bardzo duża więc miejsca jej trzeba zrobić, w przeciwieństwie do Pandero, która też jest rzymska, ale w wersji mini.
Clown jest najsmaczniejszy jak młody, u mnie nie zawiązał główek, bo wcześniej zakwitł, ale i tak objedliśmy się za wszystkie czasy obrywając ogroomne liście.
Tall Oak Mix tworzy rozetę a nie główkę.
Merveille ma niezwykle delikatne liście.
Dla mnie zresztą każda jest fajna, a taki sałatowy mix wygląda i smakuje wyśmienicie.
Ja robiłam rozsady, oprócz Merveille, która poszła wprost do gruntu.

Ja jeszcze czekam na nasionka od Ciebie ;:167
Iza
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Oby szybko doszły. W takim razie zrobię trochę rozsad teraz, a potem najwyżej dosieję w inspekcie. Sałat to jeszcze nie wysiewałam na sztuki ;:306

Zaczęłam fertygować najwcześniejsze rozsady. Najwyższy czas, bo wcześniej nic nie dostawały. Papryki słodkie dostają zrównoważony nawóz 18:18:18 z mikroelementami w proporcji 1g na 1l wody. Tym systemem idę pierwszy raz. Dotychczas rozsady dokarmiałam gotowymi nawozami płynnymi o różnych proporcjach NPK. Tym razem postawiłam na nawóz mineralny z półki profi, no zobaczymy... Czas pokaże czy słusznie.

Papryki Sweet Bite mix z pierwszych siewów:

Obrazek

Okry troszkę jak zwykle żyrafowate ;:224 ale dzięki doświetlaniu i tak lepiej od poprzednich sezonów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Reszta maluchów w kubeczkach jeszcze nie dostaje wspomagania.
Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wiegachne już masz papryczki a okra całkiem fajniście się prezentuje.
Czy możesz coś więcej napisać o tym nawozie?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Papryczki piękne, moje dopiero puszczają drugą parę liści a niektóre nawet nie, bo nierówno powschodziły.

Okry nigdy nie jadłam, ale widziałam ostatnio w sklepie. Nie kupiłam, bo nawet nie wiem jak to się je.
Iza
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Grażynko ten nawóz w zasadzie sporo osób na forum używa. Mowa o Kristalonie. W tym przypadku zielonym, czyli o równej zawartości NPK. W zasadzie zasilanie rozsady powinno zaczynać się od nawozu NPK 4:5:6 z mikroelementami szczególnie w przypadku papryk i pomidorów, ale Kristalon mam, a powyższe mi się wykończyły. Starszyzna więc może już dostawać papu, a maluchy są na samej wodzie jeszcze.
Kristalon w moim ogrodniczym okazało się sprzedają na paczki ze zbiorczego opakowania, więc mogę nabywać po 1kg co mi niezmiernie pasi.
NPK 18:18:18 jest nawozem wspomagającym rozwój wegetatywny, podlewam więc nim tylko rozsady duże, takie o dobrze wykształconym ulistnieniu, już przesadzane do większych lokali.
Mam jednakże zakusy na zrobienie próby Humistaru z dodatkiem właśnie NPK 4:5:6 jak tylko nabędę, zacznę podlewać tym maluchy, bo słabo przyrastają, a to co było w ziemi do siewu na bank już zjedzone.
Potem planuję oczywiście przejście na zrównoważony a później znów na nawożenie mieszane mineralno- organiczne. Z tym będzie jazda coś czuję ;:306 Cały czas zastanawiam się jak ja to ogarnę matematycznie. Oczywiście mogłabym zejść kompletnie z organicznego, ale jakoś tak nie mogę się przemóc w tym temacie. Nigdy tak nie robiłam i chociaż wiem, że pomidorowi czy papryce jest dokładnie wszystko jedno czy nawóz jest sztuczny czy organiczny, to jednak biorąc pod uwagę, że ziemię z pojemników później kompostuję i używam ponownie, jakoś tak mi jednak nie pasuje tylko pędzenie warzyw na sztucznym nawozie ;:224 chociaż pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą. Korzyści płynące z podlewania roślinnymi gnojówkami i nawożenia obornikiem są jednak dla mnie tak wielopoziomowe, że nie wyobrażam sobie bez nich mojego mini warzywnictwa.
Ale nauczyłam się też, że głodzenie rozsad w imię ekologii to bezsensowny pomysł, którego konsekwencji nie idzie później wyprostować nawet hektolitrami pokrzywówki.
:;230 a miało być tylko coś bliżej o Kristalonie.
Iza okra jest raczej nijaka w smaku, ale mi pasują takie właśnie: okra, cyklantera, koją mi brzuszek ;:108
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Anulko dziękuję za oświecenie. ;:196
Ten Kristalon też mam jeszcze, niedużo już i powiem Ci, że nie wpadłam na to, że o nim piszesz. :oops: Niekiedy taka pomroczność się wkrada.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu,
A ten przepis na eko-fertygację widziałaś?

viewtopic.php?p=5259260#p5259260

Ja chyba to wykorzystam w tym roku, bo planuję mieć trochę warzyw w donicach, papryki, kilka pomidorów wczesnych i oczywiście bakłażany od Ciebie 8-)
Iza
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tak, czytałam to kiedyś. Powiem Ci Izuniu, że im więcej mam rozsad tym większy leń ze mnie i nie chce mi się już tak jak kiedyś bawić w czarownicę nad kotłem. Sztuka eliksirów domorosłych jest u mnie raczej wykorzystywana w pełni sezonu, przy rozsadach wolę ciecze konfekcjonowane. Trochę z lenistwa a trochę, ze strachu przed ewentualnymi pomyłkami w recepturze.
Stąd pomysł na Humistar który jest właśnie taką substancją organiczną z kwasami humusowymi. Drugim takim specyfikiem jest BACTIM, który z kolei jest biopreparatem z mikoryzą. Ale oczywiście taka eko mikstura jest spoko.
Grażynko używałaś wszystkich kolorów? Jak on się sprawuje w nawożeniu donicowym?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ja myślałam o tym już w kontekście nawożenia pogłównego w donicy. Myślisz, że za mało może być?
Jeśli chodzi o wyliczenia, to jestem noga i jak mi ktoś nie zrobi, to sama nie policzę :roll:
Póki co zamówiłam sobie koński obornik i pewnie trochę do donic domieszam wraz z bazaltem.

Melduję, że bakłażany siedzą już na wacikach w kiełkownicy, a ta na ciepłej podłodze w łazience :heja
Iza
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj Aniu. :wit

Twoje papryczki wyglądają rewelacyjnie, zwłaszcza te większe. ;:oj A mówiłem sobie, że moje za szybko rosną, a Twoje przy moich, to ważniaki. :wink:

Co do nawożenia, to też się leniem stałem. :wink: Wszystkie kombinowane pożywki, to dla mnie już niestety abstrakcja. Wolę użyć mineralnego, niż składać pożywke, z kilku nawozów lub jeszcze co innego. :) Też się przestawiłem bardziej na nawozy ito bio. Mam nawozy z alg, wodorostów, pokrzywy, odchodów dżdżownic i inne naturalne specyfiki. :)

Jednak zakupiłem też dwie butelki florovitu do pomidoru i papryki, choć mam o połowę mniejszym stężeniu nawóz bio.

Kristalon, to u mnie tylko pomarańczowy.

Co do okry, to myślałem na początku w tel, że to jakieś próby szczepienia ogórków. :) Jak smak nijaki, to nawet nie próbuje jej uprawy.

Bakłażany też mi nie podeszły, w sensie kulinarnym. Brak dobrego przepisu chyba.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, jeszcze się z okry nie wyleczyłaś? :wink:
Ja nakupiłam jakichś cudaśnych ogórów, nie wiem po co? ;:oj ;:223
Tłumaczę się, że dla dziecka, żeby miało co obrywać. Każde wytłumaczenie jet dobre. :wink:
Skoanna pisze: że im więcej mam rozsad tym większy leń ze mnie i nie chce mi się już tak jak kiedyś bawić w czarownicę nad kotłem. Sztuka eliksirów domorosłych jest u mnie raczej wykorzystywana w pełni sezonu, przy rozsadach wolę ciecze konfekcjonowane. Trochę z lenistwa a trochę, ze strachu przed ewentualnymi pomyłkami w recepturze.
Stąd pomysł na Humistar który jest właśnie taką substancją organiczną z kwasami humusowymi. Drugim takim specyfikiem jest BACTIM, który z kolei jest biopreparatem z mikoryzą. Ale oczywiście taka eko mikstura jest spoko.
O, o, o....mam to samo od dawna, ale może ten ,,niedobry,, Florovit na coś innego zamienię? ;:131
To czym byś poleciła podlewać, żeby do buzi można było brać? Warzywa. ;:306
Te dwa wystarczą i gdzie je kupić?
Dobroczynek
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 lut 2018, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Czy możecie podpowiedzieć który kristalon jest najlepszy do pomidorów i papryk do wiązania i wyrastania owoców. Są dwa z dużą zawartością potasu ale innymi proporcjami azotu i fosforu.
Do rozsad będę stosowała z dżdżownic, potem do wzrostu wegetatywnego mam nawóz sprawdzony w zeszłym roku. Niestety nie sprawdził się później bo miał za dużo azotu. Planuję kupić kristalon ale nie wiem czy czerwony czy pomarańczowy....
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Anulko stosowałam zielony Kristalon do kwiatów doniczkowych i balkonowych na początku wiosny. Po tym o nim zapomniałam bo stosowałam do wszystkiego tylko nawóz do pomidorów. Pelargonie fajnie po nim kwitły.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”