Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Przemku, schowałam je do lodówki, bo uznałam, że to jeszcze za wcześnie by je już podkiełkowywać. Liczyłam, ze najwcześniej mogę posadzić je w kwietniu (nie brałam jeszcze pod uwagę okrycia). Już raz podkiełkowałam ziemniaki w zimnym pomieszczeniu, w świetle (ale nie na słońcu) i wyszły ok, jeśli doradzasz by je wcześniej podkiełkować i wcześniej wysadzić to tak zrobię ;:180 Dzięki serdeczne.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja nie uprawiam ziemniaków ale w "moich" mądrych czasopismach ogrodniczych często są relacje ogrodników i rolników. Oni zaczynają podkiełkowywanie pod koniec stycznia lub na początku lutego. Przeważnie przez 4 tygodnie trzymają w skrzyneczkach w temperaturze 15-20*C + światło (wystarczy słabe światło- np. okienko lub jarzeniówka ok. 10 godzin) a później hartują (przetrzymują w temp. 6*C) aż do wysadzania. Ci co stosują okrywanie wysadzają w marcu, bez okrycia sadzą w kwietniu. Kiełki w momencie sadzenia powinny mieć 2-3 cm. Bulwy w momencie sadzenia są lekko podmarszczone ale tak podobno ma być.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Uprawiał ktoś z was ziemniaki Red Lady? Kupiłem w markecie i bardzo mi smakują. Super frytki z nich wychodzą. Dawno takich dobrych frytek nie jadłem :D
Pozdrawiam Krzysiek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

arek9025 pisze:Telimenko . Chodziło mi o twoje stwierdzenie że można zaczynać w lutym.
Osobiście jeszcze nigdy tak wcześnie nie sadziłam ziemniaków. Ale czytałam tutaj ,że są osoby które twierdzą,że bardzo wcześnie sadzą i im się udaje, więc postanowiłam też spróbować. Mam jeszcze spory zapas ziemniaków w piwnicy i zawsze dobrze mi leżą do lipca, więc robię to raczej trochę z nudów. A jak się uda to będziemy mieli własny rarytasik w maju- młode ziemniaczki z koperkiem i masełkiem. No to zabawa rozpoczęta :) . Dzisiaj wybrałam 20 ziemniaków i wyłożyłam do kiełkowania. Potem w zależności od pogody będę decydowała gdzie ich ulokować. Następną partię wyłożę w marcu tak jak zwykle.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja swoje sadzeniaczki położyłem na parapecie w garażu w sobotę. Muszę sobie odnotować w kalendarzu i stworzyć jakąś bazę danych na przyszły rok coś w stylu wsadziłem podać datę i efekty typu udało się lub nie. Jak zmarzną to trudno będę miał jakąś wiedzę na przyszły rok.

Dodam że ziemniaki będę sądził pierwszy raz.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

http://www.granumfn.pl Na razie nie planuję uprawy ziemniaków ale tak sobie myślę o odmianie VALETTA-może by tak kilka donic w tunelu?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

przemek1136 pisze: tak sobie myślę o odmianie VALETTA
Oho :) jak już o tym myślisz, to coś z tego będzie. Tak to zawsze się zaczyna ;:306 .
Ale ja tu w innej sprawie. Tak zaczęłam rozważać czy dobrze robię, wybierając duże ziemniaki na wczesne sadzenie czy lepiej sadzić mniejsze. Znalazłam potwierdzenie ,że - cytuję :
''...z bulw dużych/ 45-60mm/ zawierających większą ilość substancji zapasowych wyrasta więcej łodyg, wschody i wiązanie bulw rozpoczyna się wcześniej a nowe bulwy szybciej osiągają wielkość handlową...'' Moje są jeszcze większe i zdrowe ,jestem dobrej myśli.
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Wsadziłam w zeszłym sezonie ziemniaki ze sklepu. Wyrosły wszystkie odmiany bardzo dobrze, niestety część miała ospowatość bulw ziemniaka. Jak sobie z tym radzicie? Czy takie ziemniaki można jeść?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Choroby bulw ziemniaka nie są szkodliwe dla ludzi, większość z nich nawet na smak samej bulwy nie ma wpływu. Tyle tylko, że jako materiał nasadzeniowy się nie nadają. Co do zwalczania to na pewno są jakieś środki chemiczne, tylko po co? Takie rozwiązania to w uprawach wielkotowarowych konieczność, ale jak tylko na własny użytek to po co się truć?
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

szarotka66 - o to mi właśnie chodzi, że na "chemię" nie reflektuję. Ospowatość to jednak grzyb - nie wiem, jak z toksycznością. W internecie mało jest o tym informacji dla upraw nie towarowych.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Właśnie się zastanawiałam, czy to może już czas na pierwsze kiełkowanie ziemniaków? Od kilku lat uprawiam je z powodzeniem przy domu w pojemnikach. Czasami z jednej donicy mamy nawet 5-6 kg ziemniaków. Oczywiście nie są to ilości pozwalające na zrobienie zapasów w kopcu na zimę, ale liczy się frajda :-) Poza tym podoba mi się ziemniak jako roślina ;:333
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Duende- Z taką wydajnością 5-6kg/ donicę to by było super. Opisz jakie masz donice i po ile sadzeniaków w nich umieszczasz. Oraz kiedy miałaś sadzenie-zbiór . Ja tylko najwcześniejsze myślę wrzucić do donicy aby uchronić przed mrozem i cały czas rozważam, jak się za nie zabrać.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Telimenka
, zwykle na donicę, taką zwykłą jak w szkółkach na choinki, pojemność minimum 50l, wkłądałam 4-5 sadzeniaków naokoło 15 cm ziemi na dnie. Nie przysypywałam ziemią do pełna, tyle tylko, by zakryć ziemniaki. Gdy urosły ponad ziemię, przysypywałam znowu tyle, by je zakryć i tak aż do pełna. I rosły :-) Poniżej kwiecień 2016

Obrazek

W tym roku zamierzam o miesiąc wcześniej zacząć.
Polecam ten sposób, jeśli nie zamierzasz mieć plonów liczonych w tonach :-)
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”