Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Duende Wybacz moją podejrzliwość ale te donice z ziemniakami ze zdjęcia nie wyglądają na 50 litrowe tylko na mniejsze.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Donice wynoszę ze szklarenki w połowie maja, gdy ryzyko przymrozków minie. Korzenie nie przerastały zbytnio, w ubiegłym sezonie donice stały na tarasie na kaflach. Gdy przyszedł termin zbiorów po prostu wysypywałam zawartość donicy na taczkę, wybierałam ziemniaki a reszta na kompost :-)
Uda Ci się, spróbuj :-)
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

przemek1136 pisze:Duende Wybacz moją podejrzliwość ale te donice z ziemniakami ze zdjęcia nie wyglądają na 50 litrowe tylko na mniejsze.
te doniczki kupowałam w castoramie jako doniczki 60 l
https://www.castorama.pl/produkty/ogrod ... YgQAvD_BwE
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Tak już jestem nabuzowana ;:306 ,że się nie wycofam/ na pewno spróbuję :) . Jeszcze muszę pomyśleć czym ich wyżywić ,żeby fajnie plon wydały.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

:oops: Nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć przepraszam. Nie wyglądały, że mają średnicę powyżej 50 cm. Tak dużych donic niestety nie posiadam a cena nowych jak na moją kieszeń zaporowa. Ale będę gdzieś szukał używanych. :wit
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

ja tylko obornik granulowany i kompost, w którym nieco kurzego nawozu jest (mam kilka producentek tego) a przed dwoma laty na owczym nawozie były i rosły chyba najlepiej!
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

przemek1136 pisze::oops: Nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć przepraszam. Nie wyglądały, że mają średnicę powyżej 50 cm. Tak dużych donic niestety nie posiadam a cena nowych jak na moją kieszeń zaporowa. Ale będę gdzieś szukał używanych. :wit
Nie ma za co przepraszać, każdy może pytać :-) W każdym razie ja się nie gniewam ;:136
Skorzystałam wtedy z jakieś promocji na te donice i było taniej niż obecnie.
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Jak dla mnie, to te ze zdjęcia też nie wyglądają na 50l. ;:173 Dałbym im max 10-12l. ;:224 Nawet sugerując się pojemnikami obok, tak wygląda, więc nie dziwie się Przemkowi. :)

Ja uprawiałem ziemniaki w wiadrach 40l i pojemniki wydawały się dużo za duże. Jedak przekonałaś mnie wpisem o zbiorze 5-6kg z takiego pojemnika, by w tym roku znów spróbować uprawy pojemnikowej. :D Może nie do konsumpcji, bo takie ziemniaki, to mam ale by namnożyć sobie kolorowe odmiany.

W zasadzie to muszę sprawdzić jak się one przechowały, bo rok był u mnie wybitnie mokry i wiele ziemniaków po prostu padło. Stąd mam obawy o ich przechowanie ale nastepnym razem idąc po ziemniaki na obiad ro piwniczki, skontroluje jak tam sadzeniaki. :)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie donice są gratis, takie duże i mniejsze. Kupuję co jakiś czas drzewka i krzaczorki , a donice na sztapelku się nudzą :) . Kompostu Ci u mnie dostatek , ziemniaczki się budzą, dam znać jak coś urośnie.
:wit
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

BobejGS pisze:Jak dla mnie, to te ze zdjęcia też nie wyglądają na 50l. ;:173 Dałbym im max 10-12l. ;:224 Nawet sugerując się pojemnikami obok, tak wygląda, więc nie dziwie się Przemkowi. :)
:-) Te doniczki obok też są całkiem spore :-)
Ja uprawiałem ziemniaki w wiadrach 40l i pojemniki wydawały się dużo za duże. Jedak przekonałaś mnie wpisem o zbiorze 5-6kg z takiego pojemnika, by w tym roku znów spróbować uprawy pojemnikowej. :D Może nie do konsumpcji, bo takie ziemniaki, to mam ale by namnożyć sobie kolorowe odmiany.
doskonały pomysł!
A skąd sadzeniaki ciekawych odmian?

-- 1 lut 2018, o 16:09 --
Telimenka pisze:U mnie donice są gratis, takie duże i mniejsze. Kupuję co jakiś czas drzewka i krzaczorki , a donice na sztapelku się nudzą :) . Kompostu Ci u mnie dostatek , ziemniaczki się budzą, dam znać jak coś urośnie.
:wit
Aż takich dużych doniczek z gotowymi roslinami nie miałam. Koniecznie się pochwal ziemniakami :-)
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Aguss85 Co zrobić z takimi sadzeniakami, żeby się jakieś choroby na początku nie przyplątały, bulwy też się jakoś zaprawia?

O środkach chemicznych nie będę się rozpisywał ale są już środki umożliwiające zabezpieczenie bulw ziemniaka przed sadzeniem w uprawach ekologicznych. EM Naturalnie Aktywny (Greenland), Biogen (Procam) czy Em Farma Plus (Probiotics). Bulwy przed sadzeniem należy zanurzyć w wodnym roztworze.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Duende Kolorowe ziemniaki można spotkać w marketach, jak i u samych forumowiczów, którzy takowe uprawiaką. Przed tamtym sezonem zakupiłem czerwone ziemniaki od pewnej osoby na FB ale sezon był tak mokry, że zaraza w mig wykończyła moje uprawy i z sporego poletka, które miałem nie udało się zebrać prawie nic. Miałem też po kilka sadzeniaków z ziemniaków uprawianych od nasionka. To jednak zabawa na dłuższą mete, bo w pierwszym sezonie zbiór jest malutki. Mam troszke nasion jeszcze i może spróbuje ponownie ale to już temat na inny wątek. Tak czy owak w weekend muszę sprawdzić jak moje sadzeniaki.
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Wczesne sadzenie ziemniaków do donic, to naprawdę ciekawy pomysł ;:108 Ale nie wiem, czy lepiej sadzeniaki podkiełkować na świetle, czy w ciemności?

Co do zaprawiania sklepowych ziemniaków konsumpcyjnych przed kiełkowaniem, chyba nie wszędzie stosują. Kupiłem jesienią w Tesco fioletowe ziemniaki Vitelotte (z zamiarem wykorzystania do sadzenia), stały w opakowaniu w piwnicy, i połowa z nich ma kiełki.

Kupiłem też w internecie trochę kolorowych odmian, ale przydałaby się jakaś sprawdzona bardzo wczesna odmiana. Może macie swoich wczesnych faworytów?
Pozdrawiam,
Ryszard
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”