Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Yukon Gold sadzone 26 marca, przykryte włókniną , był mróz, śnieg, przetrwały , za chwile będą gotowane, i posypane świeżym koperkiem !

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

W zeszłym roku ziemniaki sadziłam 31 maja. Były juz w sierpniu. Naturalnie wczesne odmiany Irys, Lord i nieco późniejsza Bellarosa. Udały się jak nigdy. Rekordzistą była Ballarosa - 2,8 kg spod krzaka. W ty roku posadziłam 30 maja. Naturalnie trochę ziemniaków posadziłam wcześniej, pod agrowłókninę 20 krzaków. Już kwitną. Kilka ziemniaków eksperymentalnie posadziłam już w połowie marca do toreb foliowych. Te już jemy od tygodnia.
Mirka
pozdrawiam
Mirka
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Nie wiedziałem, że można w marcu już sadzić ziemniaki. Człowiek całe życie się uczy :D Ciekaw czy przetrwałyby kwietniowe przymrozki w mojej okolicy, temp. spadła do -7 *C. Np. maliny jesienne nie przetrwały :(
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie były wysadzane w połowie kwietnia, przykryłam je butelkami i włókniną zimową, a i tak trochę przemarzły w ostatni przymrozek.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Niektórzy sadzą do gruntu już w marcu. Ale jest to ryzyko. Na Mazowszu nie zalecają wczesnego sadzenia. Ziemniaki posadziłam do toreb foliowych i trzymałam w mieszkaniu, a później w tunelu. Do gruntu wysadziłam dopiero w maju po ustąpieniu przymrozków. Ziemniaki posadzone w kwietniu w gruncie odczuły majowy przymrozek, pomimo przykrycia agrowłókniną wiosenną i były w tuneliku przykrytym agrowłókniną zimową.
pozdrawiam
Mirka
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Mam pytanie ? :D kiedy zbierać ziemniaki?? jak przekwitną kwiaty??
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja zbieram jak krzaki uschną .

Mam dosłownie inwazję stonki :? Ale ziemniaki rosną bardzo szybko, jeden ma już pąki kwiatowe ;:131
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja też zbieram jak krzaki uschną, bo ze zbiorem mi się nie śpieszy. :) Nie wiem jak to jest z wczesnymi odmianami.

U mnie pojawiały się pierwsze stonki ale wystarczyło je ręcznie zebrać. Mam nadzieje, że nie zdążyły złożyć jajek.

Pojawiają się tez pąki kwiatowe. Na zwykłych i Bellarosa będe obrywał, a na Burgundy red i Vitelotte chciałbym zawiązać jakiś kwiat na nasiona, zobaczymy czy się uda.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie najładniejsze krzaczki mają ziemniaki Cherie, ciekawe czy dadzą też największe plony :wink:
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

BobejGS pisze:Ja też zbieram jak krzaki uschną, bo ze zbiorem mi się nie śpieszy. :) Nie wiem jak to jest z wczesnymi odmianami.

U mnie pojawiały się pierwsze stonki ale wystarczyło je ręcznie zebrać. Mam nadzieje, że nie zdążyły złożyć jajek.

Pojawiają się tez pąki kwiatowe. Na zwykłych i Bellarosa będe obrywał, a na Burgundy red i Vitelotte chciałbym zawiązać jakiś kwiat na nasiona, zobaczymy czy się uda.
A czemu będziesz obrywała kwiaty na Bellarosa? Powinno się obrywać? Przeprasza za pytanie jeśli głupio zabrzmi. Dopiero się uczę :oops:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Z tego co wyczytałem, to obrywa się po to aby bulwy były większe, bo roślina nie traci części energi na kwiaty i nasiona. Tak robią osoby uprawiające je na wielkość. :)

Natomiast na ziemniakach z nasion, czy odmianie Vitelotte oraz Burgundy red, będe chciał nasiona zebrać. Zobaczymy czy się uda. na razie zobaczyłem pierwsze sztuki otwarte na Vitelotte i Burgundy red. Na tych z nasion się jeszcze trochę naczekam. :wink:
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - Vitelotte oraz Burgundy red masz z nasion?
Oberwie kwiaty na jednym rzędzie Bellarosy to będę miał porównanie do ziemniaków na których kwiaty zostały.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Burgundy red i Vitelotte mam z sadzeniaków. Osobno mam sadzonki z nasion. Z tych odmian spróbuje pobrać nasiona.

Z Bellarosa nie będe chciał nasion, więc skasuje wszystkie kwiaty. Oby plon był liczniejszy. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”