Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja trochę wcześniejszych ziemniaków miałam w tym roku posadzone na brązowej agrowłókninie. Mimo że ziemię miałam przed posadzeniem przekopane to po ulewach zrobiło się klepisko pod włókniną. Też posadziłam na płasko i po posadzeniu nic nie spulchniałam ze względu na włókninę. Plon sporo słabszy niż zwykle (dużo drobnych), ale błąd zrobiłam bo za gęsto posadziłam i stanowisko trochę słabo nawiezione jak pod ziemniaki.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Pod włókniną ziemia się ubija, też to zauważyłam. Natomiast pod zrębkami czy ziemią popieczarkową jest pulchna i wilgotna. Co prawda uprawiam tak pierwszy sezon ale już widzę pozytywne efekty i będę systematycznie zasypywać cały warzywnik.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

W dodatku stosując włókninę jest utrudnione zasilenie pogłówne doglebowo. Zauważyłam niedobory, ale nie byłam przygotowana ani w nawozy dolistne ani nawet opryskiwacza nie mam. Także wypadłam ciapowato. Ale za to kartofelki na zbiór jesienny, posadzone na redlinach się udały jak malowane. Odm. Vinety są żółte smaczne i zostaną na dłużej. Tylko właśnie sporo pielenia i chodzenia przy nich.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

aria

Ślimaków nie miałaś?
Toż to w tym roku urodzaj na nie jakiego chyba od 3 lat nie było.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie w okolicy zaraza powaliła prawie wszystko wyjątkowo wcześnie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie zaraza szybko zniszczyła wszystkie uprawy w okolicy. Starzy rolnicy nie pamiętają tak kiepskiego urodzaju. Ci którzy od lat nie zmieniają swojej uprawianej odmiany mówią, że to najmniejszy plon odkąd pamiętają.
To był mój pierwszy rok uprawy :wink: ale czegoś mnie nauczył. Miałam 5 odmian i porównując zbiory z 14 metrowych rządków:
Lilly - 3/4 skrzynki
Labella - 1/3 skrzynki
Malaga - 1.5 skrzynki (!)
Bella Rosa 3/5 skrzynki
Odmiana NN od siostry 3/4 skrzynki

Gdybym posadziła tylko Malagę to miałabym 12 skrzynek kształtnych pysznych żółtych ziemniaków typu B :D . Ta odmiana najdłużej opierała się zarazie, co widać w plonie.
Labella była porażką (a niestety tej miałam 3 rządki czyli najwięcej).
Miałam 2 rządki NN od siostry i tę zostawię jako drugą odmianę.
Pozostałe odmiany miałam po 1 rządku i z nich rezygnuję.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja mam dużo większe plony w tym roku, było więcej deszczu i moim odmianom przypasowała ziemia, mam Adrettę i Dawida, obie mączyste i bardzo smaczne. Kolorowych odmian jeszcze nie wykopałam ale chyba też będą lepsze.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Warto sadzeniaki kupić dobrej jakości. Ziemniaki posadzone z sadzeniaków kwalifikowanych -zdrowych, dadzą sporo większy plon niż posadzone tej samej odmiany, ale z sadzeniaków wyhartowanych. Radzę kupić sadzeniaki od rolnika który sadzi duże ilości i dba o jakość sadzeniaka lub z marketu (tam też zaopatrują więksi plantatorzy), niż np. działkowicza co sadzi te same ziemniaczki od wielu lat. Są w uprawie te same odmiany od wielu lat, ale systematycznie odnawiane. Nie zmieniają smaku a zyskają na zdrowotności i tym samym wydajności.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Sadzeniaki czterech odmian kupiłam dobrej jakości, jedną odmianę dostałam od amatora (siostry).
Wszystkie pięknie nawiązały (jest dużo sztuk) ale nie urosły - zaraza ścięła zielone bardzo szybko.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

W moim rejonie zaraza ziemniaczana zaatakowała w tym roku, jak co roku w podobnej porze. Tylko, że wiosna była w tym roku wyjątkowo zimna i ziemniaki później i wolniej ruszyły ze wzrostem. Szczególnie jak były posadzone bez wcześniejszego pobudzenia/podkiełkowania. Ja nie walczę z zarazą ,bo nie lubię babrać się z opryskami. Znalazłam inny sposób na satysfakcjonujący plon, który sprawdza się już kilka lat i również w tym roku. Otóż sadzę ziemniaki odmiany wczesnej, w dodatku specjalnie podkiełkowane w odpowiedniej temp i wilgotności. Sadzę dosyć wcześnie - ale nie za wcześnie aby nie zmarzły, w dobrze przygotowane stanowisko. Zanim zaraza zaatakuje to są już duże i naprawdę jest co zbierać.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Telimenko możesz zdradzić jaką odmianę sadzisz?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

klon Przez kilka lat sadziłam odm. Denar, a teraz mam po raz drugi odm.Vineta. Vineta bardziej nam pasuje pod względem smaku. Aha raz miałam też posadzone takie z czerwoną skórką ale wolę żółte, chyba kwestia przyzwyczajenia :) .
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Już zebraliście lub zbieracie ziemniaki na przechowanie? Tak czekam i czekam, a myszy nie próżnują, ale chcę by się nadawały do przechowania. Póki co, to co wykopywałam na bieżąco, to takich ładnych zbiorów jeszcze nie miałam. Deszcze zrobiły swoje i na moim piasku mam całkiem ładne bulwy. Co z tego, jak jest ich coraz mniej, albo ponadgryzane. Teraz jest mokro,ale jak tylko będzie sucho, to choćby jutro zacznę wykopki. Krzaki od jakichś dwóch tygodni uschnięte, więc chyba można zbierać na przechowanie?
pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”