Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Faktycznie, gdyby takie obierać, to by się człowiek namęczył. Na szczęście po ugotowaniu, skórka schodziła elegancko. :)

Obrazek
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ziemniaki w tym roku nie zachwycają. Wiadomo susza, a posadziłam jak zwykle dopiero pod koniec maja. Ponadto dobrały się do nich nornice. W poprzednich latach bardzo plenna była odmiana o różowej skórce i kremowym miąższu (prawdopodobnie Bellarosa. W tym roku niestety słabo plonowała i do tego część ziemniaków bardzo zniekształcona, popękana. Lord natomiast był kształtny i wypadł lepiej niż ww. odmiana. Problemem u mnie jest parch. Może jest to związane z faktem dość wysokiego odczynu gleby i nawożenie kurzeńcem.

Obrazek
pozdrawiam
Mirka
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ile miejsca powinienem naszykować pod ziemniaki jak tygodniowo idzie ich u mnie 1 kg?
Jak obsadzę poletko 10m na 4m to nie będę miał nadmiaru?
Przez miesiąc mogę ich trochę przechować na strychu tak na próbę ale więcej nie chce ryzykować.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ogrodnik88 Na poletku 10mx4m możesz posadzić 6 rzędów. Ja sadzę ziemniaki w rozstawie co 30 cm w rzędzie. To by wyszło około 200 krzaków ziemniaka. W sprzyjających warunkach z jednego krzaka można zebrać ponad kilogram ziemniaków. Więc jeżeli zużywasz 1 kg na tydzień, to miał byś zapas na cały rok/ zakładając dobry urodzaj. W sumie to najprościej będzie jak posadzisz, licząc 1-2 krzaki z przeznaczeniem na tydzień (4-8 krzaków na miesiąc).
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Na czterech metrach upycham 7 rzędów i długość 10 metrów - fiuuuu, zapas przy takim spożyciu, tak jak pisze Telimenka na cały rok, pod warunkiem, że chociaż średnio plonują. Bo zdarzyć się może, że wykopiesz spod krzaczka 3 ziemniaczki :wink: . No, wtedy problemu z przechowaniem nie będziesz miał.
Pozdrawiam! Gienia.
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

A są jakieś przeliczniki ile sadzeniaków zużywa się w warunkach ogródkowych?
W mojej okolicy zazwyczaj detalicznie sprzedają je w workach po 5 kg i się zastanawiam ile terenu muszę teraz przekopać.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

5 kg ziemniaków (sadzeniaków), wielkości kurzego jajka to ok. 80 szt. i wystarcza na pole o pow. 20m kw.(24m bież.)
5 kg ziemniaków dużych(konsumpcyjnych) to ok. 40 szt. i wystarcza na pole o pow. 10m kw.(12m bież.)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

A jaką rozstawę między rzędami najlepiej stosować w amatorskich warunkach?
Rolnikom zaleca się 70-75 cm bo wtedy jest mniejsze ryzyko chorób i trafia się mniej zielonych bulw.
Nie wiem czy to ma zastosowanie w ogródku bo sadząc ręcznie bulwy nie mają żadnych uszkodzeń które zwiększają ryzyko chorób a brak nawożenia chyba zmniejsza ilość zielonych ziemniaków.W rolnictwie jeszcze chyba bierze się pod uwagę że w wąskim rozstawie ziemniaki rosną głębiej i maszynom trudniej jest to kopać.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ogrodnik88 Każdy ma trochę inne warunki, więc warto robić własne doświadczenia i wyczuć jaka opcja daje najbardziej satysfakcjonujące plony. Ogólnie czym większe zagęszczenie tym drobniejsze ziemniaki zbierzemy.
Ziemniaki zielenieją, jeżeli działają na nie bezpośrednio promienie słoneczne, dlatego należy je obsypywać ziemią lub ściółkować.
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Testowaliście jakieś nowe odmiany ziemniaka godne polecenia ?
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Czy ktoś wie gdzieś można zakupić bulwy ziemniaków o podłużnym kształcie, w typie fingerling, 'Purple Fingerling'?
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Mam dwie odmiany w przechowalni. Nie wiem jak się przechowują, bo zima mocno za ciepła. :roll:
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

BobejGS mowa o tych odmianach z dłuższymi bulwami? Zdradzisz gdzie takie można kupić, bo nawet w internecie ciężko się na nie natknąć (chyba, że nasiona)? Sam się zastanawiam jak do Kwietnia przechować worek fioletowych bulw 'Salad Blue', które udało mi się dostać w sklepie spożywczym. Piwnica u mnie trochę za ciepła, może dolna szuflada lodówki daje radę. Tylko czy z kolei nie za wilgotno?
Pozdrowienia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”