Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Przymrozków żadnych nie wytrzymają. Nie wiem skąd pomysł uprawy w tunelu. Spokojnie w gruncie urosną. Chyba że masz jakąś wczesną odmianę.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

To że jak będzie minus to wiem że zielone stanie się czarne ale jednak taki tunel trochę osłoni od wiatru i utrzyma trochę temperaturę tak przynajmniej myślałem. A o odmianę to właśnie pytam co kupić żeby był szybko plon.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

arek9025 Ziemniaki najlepiej sadzić podkiełkowane, to znacznie przyśpiesza zbiór.Po posadzeniu wystarczy okryć agrowłókniną lub słomą i na to gruba folia.Termin sadzenia trzeba wyczuć do warunków jakie panują w danym rejonie. Najlepiej jak ziemia jest pulchna, ogrzana od słońca. Ja sadzę odmianę Denar ,zbiór po ok. 2 mies. od posadzenia.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

O właśnie i w temacie tej nagrzanej ziemi w tunelu szybciej się ziemia nagrzewa więc wszystko szybciej by było. Taki mini tunel można przykryć na noc naprzykład jakąś plandeka starym dywanem czy czymkolwiek co mamy tylko jeszcze pytanie jaki mróz można w ten sposób powstrzymać. Bo rozumiem że 1 czy 2 na minusie nad ranem to realne.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Jak zdołasz ich okrywać kilkoma warstwami, to przed majowymi przymrozkami się da zabezpieczyć. Folia bąbelkowa ponoć dobrze chroni. W wątkach pomidorowych można poczytać jak zabezpieczać roślinki przed zimnem. Ale ziemniaki łatwiej okryć, przecież nie są tak duże i delikatne jak pomidory w maju.Można ich również podsypać ziemią.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Trafiły mi się bardzo dobre ziemniaki w markecie, odmiana Baltic Rose o czerwonej skórce. Postanowiłam spróbować jeszcze raz z ziemniakami i wybrałam mniejsze do sadzenia, schowałam w papierową torebkę do lodówki. Co zrobić z takimi sadzeniakami, żeby się jakieś choroby na początku nie przyplątały, bulwy też się jakoś zaprawia?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Aguss85- nigdy nie zaprawiałam ziemniaków :) Sadzę z własnych sadzeniaków kolejny rok(chyba piąty). Na wczesny zbiór wybieram do podkiełkowania duże ziemniaki. A na późny jesienny zbiór sadzę wielkości kurzego jajka i mniejsze. U mnie jest dosyć lekka ziemia i może dlatego nie chorują. Zachowuję umiar z podlewaniem i podlewam dopiero w razie suszy - nie co dzień po konewce lecz raz na tydzień i obficie, ostojoną wodą. Aguss85. wiesz ,że kupne ziemniaki mogą być zabezpieczone przed kiełkowaniem. I jeszcze coś dodam:podlewam nie po liściach ,ani po łodygach lecz boczkiem. Jeżeli mam wyściółkowane, to słomę odgarniam i leję bezpośrednio na glebę. Tak teraz pomyślałam,że można by zadołować doniczki lub butelki i podlewać bezpośrednio pod korzeń. Stosowałam już takie rozwiązanie przy pomidorach i arbuzach.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Może się wygłupię pytaniem ale w jakim celu takie podlewanie :D
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Nie wiem o co pytasz dokładnie? Więc odp. ogólnie: takie podlewanie stosuję w celu, zapobiegania chorobom grzybowym. U mnie się sprawdza taka profilaktyka, nie tylko w ziemniakach ale również w innych warzywach podatnych na choroby grzybowe. Chodzi o to, aby do korzenia dostarczyć odpowiednią ilość wody. Natomiast część nadziemna jest chroniona przed wilgocią,aby nie fundować sprzyjającego lokum, dla rozwoju chorób grzybowych. Poproszę następny zestaw pytań :D .
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

A co myślisz o sadzeniu ziemniaczków tych pierwszych w doniczkach? Tak oczywiście nie za dużo :D żeby dało się schować przed mrozem.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

A wiesz,że od dwóch tygodni też się zastanawiam ,żeby trochę z doniczkami popróbować. Czytałam ,że niektórzy sadzą docelowo (od posadzenia do zbioru) w dużych wiadrach,workach itp. Mi by odpowiadało przytrzymanie ziemniaków w donicy lub w pierścieniach do maja. Potem wysadziłabym do ogrodu. Myślę,że już w lutym można by wystartować.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Nie wiedziałam ;:131 Nie wiem, jak to działa, może wystarczy je dokładnie umyć, osuszyć i przechować? W każdym razie wybrałam najładniejsze bulwy i wyszła mi taka większe papierowa torebka, nie wielka to strata, jakby miały jednak nie skiełkować. Chciałabym je wcześniej podkiełkować, jak nic nie puszczą to nawet miejsca na grządce nie stracę.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

No to masz lekturę do odrobienia pt. Stop Kiełek (jest o tym środku sporo informacji).
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”